Rozwód – jak go przeprowadzić i jak poradzić sobie ze wszystkimi konsekwencjami?

Chociaż rozwód nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, jest wiele rzeczy które możemy zrobić, aby go sobie ułatwić. Jakie są przesłanki, by wnieść pozew rozwodowy?

Rozwód – jak go przeprowadzić i jak poradzić sobie ze wszystkimi konsekwencjami?

Czym jest zupełny rozkład pożycia, jak na rozstanie wpływają zasady współżycia społecznego i jak radzić sobie z kwestią zakończenia małżeństwa?

1. Rozwód – co warto zrobić, zanim się na niego zdecydujemy
2. Pozew o rozwód – kiedy i jak należy go wnieść
3. Podział majątku wspólnego – jak wygląda i jakie są jego zasady?
4. Orzeczenie rozwodu z winą lub bez – na czym polega różnica?
5. O czym jeszcze pamiętać, gdy przygotowujemy się do sprawy rozwodowej?

Rozwód – co warto zrobić, zanim się na niego zdecydujemy

Rozwód to zawsze duża i nieprzyjemna rzecz dla każdego człowieka. Z jednej strony stanowi on pewnego rodzaju potwierdzenie, że straciliśmy coś, co było dla nas bardzo istotne, a z drugiej nierzadko jest jedynym sensownym wyjściem, aby obie strony małżeństwa mogły wrócić do normalnego funkcjonowania. Zanim jednak zdecydujemy się na tak drastyczny krok, warto upewnić się, że nie jesteśmy już w stanie naprawić naszej relacji z partnerem. Możemy zrobić to na wiele różnych sposobów: próbować własnych sił, działać poprzez terapię lub mediację z osobą zdolną do ułatwienia nam komunikacji. Dopiero gdy jesteśmy w stu procentach przekonani, że uznanie nieważności małżeństwa będzie najlepszym wyjściem podejmujmy dalsze kroki prawne.

Pozew o rozwód – kiedy i jak należy go wnieść

Według polskiego prawa rozwód jest definitywnym i jednoznacznym końcem małżeństwa. Aby do niego doszło musimy wykazać, że nastąpił trwały rozkład pożycia – rozwodu może nam udzielić wyłącznie sąd okręgowy, którego zadaniem jest orzeczenie na podstawie przedstawionych przez nas dowodów. Innym sposobem na uzyskanie rozwodu jest porozumienie małżeńskie, czyli sytuacja w której oboje partnerzy samodzielnie zgadzają się na takie właśnie rozwiązanie.
Pierwszym krokiem na drodze do rozwodu jest złożenie pozwu. Robimy to w sądzie okręgowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Ponieważ każde małżeństwo jest inne i powody jego rozpadu również, bardzo ciężko będzie znaleźć jeden uniwersalny wzór takiego pozwu. Powinniśmy skonstruować go w oparciu o to, jakie są faktyczne przyczyny naszej sytuacji. Rzeczami, które muszą znaleźć się w każdym takim dokumencie są dane osobowe nasze i naszego partnera oraz jasne wyjaśnienie, dlaczego chcemy zakończyć małżeństwo. Do dokumentu należy również załączyć kilka innych, jak odpis aktu małżeństwa oraz odpisy aktów urodzenia dzieci, jeżeli je posiadamy. Aby sąd zajął się sprawą musimy także uiścić opłatę w wysokości 600 zł. Sprawa rozwodowa może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat, zależnie od naszej sytuacji.

Podział majątku wspólnego – jak wygląda i jakie są jego zasady?

Jednym z elementów sprawy rozwodowej nieuchronnie jest kwestia podziału majątku. Po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej musimy jakoś określić, kto zatrzymuje określone jego części. Majątek, który zebraliśmy przed zawarciem małżeństwa nie jest wliczany do tej puli. O ile przed ślubem nie ustaliliśmy inaczej, w sprawach rozwodowych podział majątku nastąpi na zasadach ogólnych. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/.
Rozdzielność majątkowa zaczyna się w momencie, w którym otrzymamy potwierdzenie rozwiązania małżeństwa. Co do zasady to właśnie ten warunek musi zostać spełniony, aby można było podzielić nasz wspólny majątek i rozdysponować go równo pomiędzy byłymi partnerami. Możemy także dokonać tego jeszcze przed otrzymaniem wyroku rozwodowego, jednak taka decyzja musi zostać podjęta wspólnie oraz poświadczona odpowiednią umową potwierdzoną przez notariusza.

Orzeczenie rozwodu z winą lub bez – na czym polega różnica?

W sprawie rozwodowej sąd nie tylko orzeka zakończenie małżeństwa, ale może również określić, czy nastąpiło ono z winy któregoś z małżonków. Orzeczenie o winie ma konsekwencje nie tylko natury moralnej, ale również prawnej. Ten z partnerów, którego sąd uzna jedynym winnym całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego nie może jednocześnie być osobą, która żąda rozwodu. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy druga strona zgodzi się na zakończenie małżeństwa lub gdy jej odmowa będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Rozwód z orzeczeniem o winie niesie ze sobą także dodatkowe skutki prawne. Małżonek, który według sądu ponosi winę za rozpad małżeństwa, może zostać pociągnięty do płacenia alimentów na rzecz drugiej strony, jeżeli ta wykaże, że żyje w niedostatku. Takie samo zobowiązanie może nastąpić, gdy wyłączny winny rozwodu wskutek zakończenia małżeństwa sprawia, że drugiego małżonka czeka wyraźne pogorszenie sytuacji materialnej.

O czym jeszcze pamiętać, gdy przygotowujemy się do sprawy rozwodowej?

Decydując się na rozwód musimy często myśleć nie tylko o sobie. Często do kwestii majątkowych dochodzą jeszcze aspekty związane z pełnieniem władzy rodzicielskiej nad naszymi dziećmi. Podczas samego procesu rozwodowego powinniśmy również dołożyć wszelkich starań, aby nasze pociechy możliwie jak najmniej ucierpiały przez zakończenie naszego małżeństwa. Ponieważ przyczyny rozwodów są różne, ciężko nam będzie jednoznacznie określić, jak długi będzie to proces. Jednak im bardziej zgodni będziemy z naszym przyszłym eks-partnerem, tym prościej i łatwiej się rozstaniemy.