Trzymając się sprawdzonych sposobów na ograniczenie weselnych wydatków, można zaoszczędzić pieniądze na podróż poślubną lub pierwsze zakupy przyszłych nowożeńców. Jednym z możliwych rozwiązań jest organizacja ślubu sponsorowanego.
Warto się przygotować
Zanim rozpoczniemy przygotowania przedślubne – wynajęcie sali czy ustalenie daty ślubu – warto przede wszystkim pomyśleć o konstrukcji budżetu weselnego. Sprecyzowanie potencjalnych kosztów organizacji przyjęcia oraz dostępnych funduszy pozwoli nam podjąć przemyślane i rozsądniejsze decyzje. Nadmierne, nieplanowane wydatki mogą natomiast spowodować, że rozpoczniemy życie we dwójkę z długami lub pustym portfelem.
Już na początku powinniśmy więc ustalić, w jakim stylu zorganizujemy uroczystość i w jaki sposób ją sfinansujemy? Czy wesele ma być huczne, czy raczej skromne? Czy rodzice pomogą nam finansowo? Kilkadziesiąt tysięcy złotych to przecież spory wydatek. Polska tradycja zakłada, że rodzice pomagają państwu młodym – również finansowo – w organizacji ślubu i wesela. Nowożeńcy często spodziewają się też zwrotu części kosztów w postaci prezentów od gości. Tymczasem wystarczy, że młoda para rozsądnie zaplanuje oszczędności. – Kwotę, jaką chcemy wydać na organizację przyjęcia warto zacząć gromadzić z wyprzedzeniem. Nawet jeśli do wesela nie pozostało wiele czasu, suma pieniędzy, jaką uzbieramy oszczędzając regularnie co miesiąc, pomoże odciążyć nasz budżet i spowoduje, że nie będziemy musieli rozpoczynać nowego rozdziału swojego życia z kredytem na koncie – mówi Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.
Ślub sponsorowany
Mając na celu ograniczenie weselnych wydatków, możemy także pomyśleć o innym, dość nowoczesnym rozwiązaniu. Kilka lat temu do Polski przywędrowało zjawisko tzw. ślubów sponsorowanych. Polega ono na nawiązaniu współpracy z firmami, które w zamian za reklamę częściowo finansują organizowaną przez nas uroczystość. Sponsor może umieścić swoje logo na serwetkach, zaproszeniach czy opakowaniach na słodycze. Młoda para może poprosić też o pomoc w dostarczeniu kwiatów lub sukni ślubnej, jak również za darmo wypożyczyć samochód.
Cięcie kosztów
Jeśli ślub sponsorowany nas nie interesuje, należy zastanowić się nad bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami. Prawidłowe przygotowanie budżetu weselnego oraz regularne gromadzenie środków na organizację uroczystości to tylko początkowe przygotowania. Nowożeńcy powinni pamiętać o tym, że wszystkie produkty przygotowywane specjalnie na wesele są o wiele droższe – poczynając od bukietu kwiatów, a na garniturze kończąc. Warto więc unikać informowania o ślubie przy składaniu zamówień zakupowych – w ten sposób będziemy mogli oszczędzić znaczne sumy.
Główna zasada, jakiej powinniśmy się trzymać, dotyczy natomiast sposobu ograniczania kosztów weselnych.
Praktyka podpowiada, że zamiast oszczędzać na każdym wydatku, lepiej skupić się na obniżeniu kilku największych kosztów związanych ze ślubem i weselem:
- kosztów poczęstunku i wynajęcia sali,
- kosztów ubioru młodej pary,
- kosztów dodatkowych (fotograf, kamerzysta, zespół muzyczny, samochód).
Co ciekawe, właściwie przy każdym z tych kosztów decydujące mogą okazać się nasze znajomości oraz zdolności negocjacyjne i organizacyjne. Przykładowo, wybór daty spoza „sezonu ślubnego” może oznaczać dla nas obniżenie kosztów oferty weselnej oraz rozwiązanie kłopotu z wcześniejszą rezerwacją terminu. Dobrym posunięciem może okazać się także zaangażowanie znajomych do pomocy przy uroczystości (fotografie czy oprawa muzyczna) oraz rozsądny wybór menu. Warto zadbać o to, żeby w umowie weselnej znalazł się podział wiekowy zaproszonych gości. Zazwyczaj za poczęstunek dzieci płacimy nawet o połowę mniej niż za dorosłych.
Rozsądna organizacja ślubu i wesela to jednak nie tylko obowiązki, ale również późniejsza przyjemność. Dzięki oszczędnościom i sprawnemu zaplanowaniu wydatków, będziemy mieli większe możliwości wyboru sposobu i miejsca spędzenia miesiąca miodowego. Zgromadzenie dodatkowych funduszy sprawi, że kwestia ta zależeć będzie tylko i wyłącznie od naszej fantazji.