Smog – zabójca czystej skóry

Smog szkodzi. Może powodować nie tylko alergię czy astmę, ale również szybsze starzenie się skóry. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, jak chronić skórę przed długotrwałym działaniem miejskich zanieczyszczeń.

smog i skora

Według ustaleń Komisji Europejskiej każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera przedwcześnie ok 42 000 Polaków. Dla porównania – każdego roku w wypadkach samochodowych ginie w naszym kraju ok 3 300 osób.

Samochody na ulicach i piece w gospodarstwach domowych emitują mnóstwo tlenków siarki, azotu, węgla, a także metale ciężkie np. ołów, rtęć, chrom. Kiedy smog jest duży, niezalecane jest uchylanie okien w mieszkaniach, aktywność fizyczna na zewnątrz czy zwykłe spacery.

Najmniejsze cząstki trujących związków osiadają na ścianach pokoi, a także naszej cerze. Przenikają przez naskórek i pory. – Smog uszkadza naturalną barierę ochronną naszej skóry. Przez to jest ona wystawiona na działanie wolnych rodników, co niszczy kolagen i błony komórkowe, a także powoduje podrażnienia – mówi dr Agnieszka Drożniak, lekarz medycyny estetycznej z krakowskiej Kliniki Vesuna.

Domowe i profesjonalne sposoby na dbanie o cerę

Długotrwałe wystawianie skóry na działanie miejskich zanieczyszczeń prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry i pojawienia się zmarszczek. Przez smog cera staje się szorstka, nadwrażliwa, a nawet mogą się na niej pojawić wypryski.

Podstawowym sposobem na dbanie o skórę jest regularne przemywanie naskórka. Ważne, aby po powrocie do domu po całym dniu spędzonym w pracy czy na uczelni, przemyć twarz. Najlepszy do tego celu będzie żel myjący lub płyn micelarny, następnie zalecane jest nałożenie kremu. Długotrwałe wystawianie skóry na działanie smogu tworzy jednak na jej powierzchni swego rodzaju barierę, która blokuje wnikanie do skóry aktywnych składników kremu. W takich przypadkach warto zastanowić się nad skorzystaniem z oferty gabinetu kosmetycznego.

Zabiegi, które wzmocnią oraz oczyszczą cerę to nawilżenie Intraceuticals, mezoterapia igłowa czy peeling laserowy. – Substancje używane do zabiegów mezoterapii usprawniają metabolizm komórek, dzięki czemu następuje większa produkcja kolagenu i elastyny. Z kolei dzięki zabiegowi Intraceuticals skóra staje się bardziej świeża, napięta, promienna, emanuje witalnością. Istotą zabiegu jest technologia hiperbarycznego tlenu, wraz z którym w skórę są wprowadzane aktywne składniki – dodaje pani doktor.

Kiedy poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest wysoki, zalecana jest dieta bogata w antyoksydanty, spożywanie wielu owoców, warzyw, a także picie przynajmniej dwóch litrów płynu dziennie. Polecana jest szczególnie woda, napar z czystka oraz zielona herbata.