Śniadanie na tarasie, czyli jak wybrać stół ogrodowy

Lubicie mieć możliwość niespiesznego wypicia porannej kawy w pięknych okolicznościach przyrody?

Śniadanie na tarasie, czyli jak wybrać stół ogrodowy

A może w sezonie wakacyjnym chcecie przenieść jadalnię na zewnątrz i podczas ładnej pogody jadać posiłki na świeżym powietrzu? Do tych i wielu innych aktywności przyda wam się stylowy i funkcjonalny stół ogrodowy. Jak dopasować taki mebel, aby był łatwy w utrzymaniu i dobrze spełniał swoje funkcje? Lepiej sprawdzi się model okrągły czy prostokątny? Które stoły ogrodowe są najbardziej trwałe – drewniane, plastikowe czy z technorattanu? W najnowszym poradniku podpowiadamy, jak wybrać idealny stół ogrodowy.

Stół do ogrodu i na taras: wygodna jadalnia w strefie wypoczynkowej

Śniadania na tarasie w towarzystwie pierwszych promieni słońca, pogaduchy przy lampce wina do późnych godzin wieczornych czy garden party z grillem w roli głównej – w sezonie letnim dużą część codziennych aktywności przenosimy na zewnątrz, korzystając ze słonecznej pogody i możliwości spędzania czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Dlaczego o tym mówimy? Bo lada chwila zacznie się sezon wiosna i stoły ogrodowe będą wzbudzać duże zainteresowanie.

Ograniczenia związane z pandemią oraz możliwościami przemieszczenia się, zweryfikowały nasze wakacyjne plany i sprawiły, że bardziej niż kiedykolwiek wcześniej doceniliśmy obecność tarasów i ogródków w naszych domach. Komfortowo zaaranżowana jadalnia na zewnątrz może bardzo skutecznie wynagrodzić takie niedogodności, pod warunkiem, że zadbacie o to, aby jeszcze przed oficjalnym nadejściem wiosny, pojawił się w niej dopasowany do waszych potrzeb stół ogrodowy.

Jaki może mieć rozmiar i ile przestrzeni zajmuje stół ogrodowy?

Planujecie kupić stół ogrodowy, ale nie za bardzo wiecie, od czego zacząć poszukiwania? Na początek powinniście wymierzyć przestrzeń przeznaczoną na kącik jadalniany i zaktualizować swoją wiedzę na temat dostępnych opcji. W sklepie internetowym sfmeble.pl, który posiada w swojej ofercie meble ogrodowe od topowych marek z branży outdoorowej, można znaleźć stoły ogrodowe o różnych wymiarach, pośród których liczną grupę stanowią zarówno stoły o klasycznych formach, jak i modele rozkładane. Spotkacie tutaj nie tylko pojedyncze stoły ogrodowe, ale i te występujące w kompletach z pasującymi do nich krzesłami.

Zanim jednak wybierzecie jakikolwiek model, musicie wiedzieć, jaki ostatecznie może mieć rozmiar i ile miejsca zajmuje stół ogrodowy. Przyjmuje się, że na stół 4-osobowy należy przeznaczyć około 6 m2, a na 6- i 8-osobowy aż 12 m2 powierzchni ogrodu lub tarasu. Odstawienie siedziska od stołu w komfortowych warunkach wymaga zarezerwowania dodatkowego 80 cm miejsca, a wygodne siedzenie przy blacie dopasowania krzesła o wysokości 42-45 cm. Zasady są tutaj takie same, jak w przypadku stołów do salonu – na jedno miejsce siedzące należy przeznaczyć 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu, dlatego stół powinien być dobierany pod kątem planowanej ilości osób.

Śniadanie na tarasie, czyli jak wybrać stół ogrodowy

Okrągły, kwadratowy czy prostokątny – jaki kształt powinien mieć dobrze dobrany stół?
Pod względem wyboru kształtu blatu mamy na ogół dowolność, jednak istnieje niepisana reguła mówiąca o tym, w jakich sytuacjach należy zastosować konkretne typy stołów. Po stoły ogrodowe kwadratowe warto sięgnąć z myślą o małych balkonach oraz tarasach i wtedy, kiedy będą służyć maksymalnie dwóm osobom. Stoły ogrodowe prostokątne są polecane dla większych rodzin i w sytuacjach, kiedy miejsce przeznaczone na kącik jadalniany posiada całkiem spore rozmiary. Z ograniczeniami wynikającymi z małego metrażu najlepiej radzą sobie stoły ogrodowe okrągłe – wybierając takie modele mamy możliwość ustawienia stołu w dowolnym miejscu, a siedzące przy blacie osoby prowadzenia swobodnej rozmowy podczas posiłków.

Stół ogrodowy drewniany, plastikowy czy z technorattanu – jaki sprawdzi się najlepiej?

Dylematy związane z zakupem stołu ogrodowego wiążą się nie tylko z jego kształtem czy rozmiarem, ale i materiałami, jakie zastosowano do wykonania elementów konstrukcyjnych. Najlepiej pod tym względem wypadają technorattan, drewno egzotyczne, metal oraz recyklingowane tworzywa sztuczne, szczególnie te wzmocnione dodatkowo nóżkami z aluminium i włóknem szklanym. Każdy z tych surowców wykazuje się wyjątkową wytrzymałością w kontakcie z wodą, wiatrem i słońcem, a także wysoką odpornością na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.

Dobre parametry techniczne stołów ogrodowych mają ogromne znaczenie nie tylko w sezonie, kiedy meble ogrodowe przez większość czasu wystawione są na bezpośrednią ekspozycję, ale także w okresie jesienno-zimowym, kiedy panuje wilgoć i temperatura spada znacznie poniżej zera. Aby stoły ogrodowe zachowały dobrą kondycję i idealny wygląd przez długi czas muszą być łatwe w utrzymaniu oraz przechowywane zgodnie ze wskazaniami producenta – pod zadaszeniem, w zamkniętym pomieszczeniu lub pod przykryciem.

Śniadanie na tarasie, czyli jak wybrać stół ogrodowy

Jak dopasować stół ogrodowy i krzesła? Praktyczne pomysły i inspiracje

Kiedy uda wam się już znaleźć idealny stół ogrodowy, przyjdzie pora na krzesła. Niezależnie od tego, czy planujecie kupić modele z podłokietnikami czy bez, musicie pamiętać o tym, aby odległość między siedziskiem a blatem wynosiła co najmniej 30 cm. Bardzo ważne jest też, aby wybrany przez was stół ogrodowy pasował do krzeseł pod względem estetyki. Stół i krzesła nie muszą co prawda pochodzić z tego samego kompletu, ale powinny posiadać wspólny mianownik w postaci wzornictwa, kształtów czy kolorystyki. Możecie stworzyć zestaw z jednakowych modeli, albo uwolnić dekoratorską wyobraźnię i podejść do tematu nieco bardziej eklektycznie – wybór należy do was!

Artykuł partnera