Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku oraz wyróżnienie najciekawszych realizacji. Propozycje można zgłaszać w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.

Polska Architektura XXL
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trwały ślad w polskiej przestrzeni? Które wnętrza wzbudziły najwięcej emocji?
Redakcje serwisów sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl i sztuka-krajobrazu.pl od 11.01 do 14.02 będą zbierały informacje o najciekawszych realizacjach publicznych i prywatnych w polskiej architekturze 2021. Do Plebiscytu Polska Architektura XXL można także zgłaszać obiekty, które nie wzięły udziału w poprzedniej edycji, a zostały oddane do użytku w 2020 roku.

Jak powalczyć w Plebiscycie?

Wystarczy założyć wizytówkę pracowni w dziale Społeczność na jednym z trzech wymienionych wcześniej serwisów (w zależności od kategorii zgłaszanej realizacji). Nowo założone wizytówki muszą zostać zaakceptowane w systemie. Po jej aktywacji należy dodać galerię zgłaszanej realizacji (zdjęcia, rysunki oraz opis) z dopiskiem „Polska Architektura XXL 2021 + nazwa województwa”. Jeśli wizytówka jest już założona, wystarczy dodać do istniejącej galerię proponowanej realizacji z w/w dopiskiem.
Najciekawsze zgłoszone propozycje, które nie znalazły dotychczas miejsca na publikację w portalach Grupy Sztuka Architektury, zostaną przez redakcję opisane i uwzględnione przy konstrukcji listy poddanej pod głosowanie.

Kryteria wyboru realizacji

Na początku marca na specjalnym posiedzeniu redakcji Grupy Sztuka Architektury zostanie wyłonionych po 10 finalistów z każdej kategorii. Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to:

  • funkcjonalność,
  • innowacyjność,
  • zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi oraz technicznymi.

Jak zwykle będziemy też szczególnie szukać prac biur i zespołów, które nie należą jeszcze do mainstreamu polskiej architektury, a wyróżniają się ambicją i twórczym podejściem do projektowania.

Głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2021

Jak co roku głosowanie odbywa się dwutorowo: głosuje publiczność oraz profesjonalne jury.
Głosowanie publiczności: 7 marca 2022 roku na stronach Grupy Sztuka Architektury wystartuje oficjalne głosowanie internautów. Jego wyniki poznamy 5 kwietnia 2022.
Głosowanie jury: w połowie kwietnia 2022 odbędzie się spotkanie online jury konkursu, podczas którego zostaną omówienie wyniki wcześniejszego głosowania ankietowego na 5 finalistów z każdej kategorii zaproponowanych przez redakcję i zapadnie ostateczny werdykt. Skład sędziowski będą stanowić laureaci poprzednich edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020.
Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w maju 2022. Wydarzeniu będą towarzyszyć prezentacje nominowanych realizacji.
Zachęcamy do przesyłania propozycji!