Stomatologia estetyczna – zadbaj o wygląd swoich zębów

Dziś świadomość Polaków dotycząca zdrowia i higieny jamy ustnej jest znacznie większa niż jeszcze jakiś czas temu.

Piękny uśmiech twoją wizytówką

Obecnie niemal równie ważny jak zdrowie zębów jest ich piękny i atrakcyjny wygląd. Przyciągający uśmiech to wielki atut, który dodaje pewności siebie i buduje poczucie własnej wartości. Stomatologia estetyczna jest dziedziną medycyny, która oferuje wiele zabiegów poprawiających stan i wygląd uzębienia.

Stomatologia estetyczna – podstawowe zabiegi

Oto lista popularnych zabiegów stomatologicznych, które pozwolą zadbać nam o estetykę uśmiechu:

1. Higienizacja w gabinecie

Fundamentalne zabiegi, które oferuje stomatologia estetyczna, dotyczą szeroko pojętej higienizacji. W gabinetach dentystycznych można poddać się scalingowi, piaskowaniu czy polishingowi. Trzeba podkreślić, że zęby bez osadów, nalotów i kamienia będą nie tylko mniej narażone na próchnicę i parodontozę, ale także bielsze, a przede wszystkim bardziej estetyczne. Scaling polega na usuwaniu złogów kamienia nazębnego przy wykorzystaniu ultradźwięków. Piaskowanie pomaga pozbyć się przebarwień i osadów, a wszelkiego rodzaju naloty zwalczyć można decydując się na polishing.

2. Profesjonalne wybielanie zębów

Jeżeli decydując się na wybielanie zębów skorzystamy z usług profesjonalnego gabinetu stomatologicznego, możemy liczyć na lepszy i bardziej długotrwały efekt niż ten, który otrzymamy stosując metody i środki domowe. Oczywiście codzienna pielęgnacja uzębienia w zaciszu domowym jest niezbędna, jednak najlepiej, gdy stanowi ona uzupełnienie regularnych wizyt u dentysty.

Zadbaj o piękny uśmiech wybielając zęby
Stomatologia estetyczna oferuje między innymi wybielanie metodą nakładkową. Proces w zasadzie odbywa się w domu (polega to na tym, że pacjent mocuje na uzębieniu nakładki z żelem wybielającym otrzymane od dentysty), jednak od czasu do czasu  wskazana jest wizyta u stomatologa w celu oceny rezultatów.

Ponadto skorzystać można z wybielania laserowego, które odbywa się tylko w gabinecie. Efekty takiego zabiegu utrzymują się nawet trzy lata. Oczywiście wybielanie zawsze musi być poprzedzone dokładną higienizacją jamy ustnej – uprzednie pozbycie się kamienia nazębnego, osadów czy nalotów jest niezbędne.

3. Estetyczne wypełnienia

Dentyści specjalizujący się w stomatologii estetycznej proponują różne typy wypełnień. Stosuje się między innymi wypełnienia białe, które wykorzystywane są do jak najdokładniejszego odtworzenia naturalnego wyglądu zęba i zapewnienia pacjentowi poprawnego zgryzu. W przypadku, gdyby doszło do złamania zęba lub jego poważnego zniszczenia przez próchnicę, świetnie sprawdzą się innowacyjne plomby inlay (stanowiące wkład do zęba) oraz wypełnienia onlay (nakładki na ząb).

4. Mosty, korony, licówki

Mosty i korony okazują się nieocenione w przypadku braków w uzębieniu lub w sytuacji, gdy ząb jest bardzo zniszczony. Największą ich zaletą jest to, że wyglądają niemal jak prawdziwe. Licówki z kolei to porcelanowe bądź kompozytowe nakładki o grubości około 0,5 mm. Wykorzystuje się je w celu polepszenia wyglądu zębów.

Ponadto możliwe są również zabiegi polegające na zamknięciu przerw między zębami, które – szczególnie w przypadku zębów przednich – mogą wyglądać nieestetycznie. Możliwa jest także zmiana barwy czy kształtu zęba.