
Jednak warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje stresu. Co więcej, nie zawsze wpływa on negatywnie na nasze samopoczucie. Jak rozpoznać różne typy stresu i radzić sobie z tymi o negatywnym oddziaływaniu?
Rodzaje stresu
Co to jest stres? To przede wszystkim naturalna reakcja organizmu na pewne sytuacje, których w życiu nie da się uniknąć. Niemożliwe jest zupełnie bezstresowe życie. Warto zauważyć, że czasem stres się przydaje i działa motywująco. Dlatego właśnie wyróżnia się często dwa rodzaje stresu:
- Stres pozytywny (eustres) – charakteryzuje go nadzieja, wigor i chęć działania. Jest to napięcie, które towarzyszy nam, gdy jesteśmy zmotywowani do pokonania jakiejś przeszkody lub osiągnięcia celu.
- Stres negatywny (dystres) – wiąże się z nieadekwatnymi reakcjami na bodźce z otoczenia, takimi jak agresja, lęk lub przesadna pasywność. Może trwać krótko, jak zwykle ma to miejsce w przypadku eustresu, lub przybrać formę długotrwałą1.
Każdy z nas z pewnością miał do czynienia z oboma rodzajami stresu. Pierwszy bywa motywujący, gdy pracujemy pod presją czasu lub musimy dać z siebie 100%. To przyjemny zastrzyk energii, podczas którego ciągle mamy z tył głowy “dam radę!”.
Niestety, wiele osób boryka się z efektami stresu negatywnego. Oczywiście jest on naturalną reakcją na pewne wydarzenia, ale gdy przybierze formę długotrwałą, to zaczyna stanowić przeszkodę dla normalnego funkcjonowania. Spadki koncentracji i zmęczenie to tylko część jego zgubnego wpływu – co jeszcze może nam grozić?
Wpływ stresu na organizm i jak mu zaradzić
Objawy stresu negatywnego mogą być bardzo różne i w dużej mierze zależą od cech danej osoby. Warto zwracać uwagę na takie symptomy, jak długotrwałe, nawracające bóle głowy, ciągłe zmęczenie i problemy ze snem oraz obniżona odporność. Jeśli dokuczają Ci któreś z nich i ciągle czujesz się spięty lub zlękniony, to nie lekceważ tego problemu. Przewlekły stres to czynnik zwiększający ryzyko zapadnięcia na szereg poważnych chorób, które nierzadko stanowią zagrożenie dla życia. Wśród nich można wymienić między innymi:
- Choroby układu krążenia
- Nowotwory2
- Choroby układu pokarmowego
- Depresję
Powyższa lista mogłaby być dłuższa – negatywny stres naprawdę dewastuje ludzki organizm, jeśli utrzymuje się przez długi okres. Jak zatem można sobie z nim poradzić?
Istnieje wiele sposobów na rozładowanie napięcia. Każdy z pewnością znajdzie wśród nich coś dla siebie, a niektóre powinny pomóc właściwie każdemu. Oto kilka najpopularniejszych z nich:
- Sport – wysiłek fizyczny powoduje redukcję stresu i uwalnia dodatkowe endorfiny, które odpowiadają za dobre samopoczucie.
- Zioła – odpowiednie preparaty ziołowe pomogą złagodzić stany napięcia na tle nerwowym, co może długofalowo wspomóc radzenie sobie ze stresem.
- Higiena snu – dobry sen to podstawa pozytywnego samopoczucia. Medytacja zamiast emocjonującego filmu przed snem naprawdę może wyjść nam tylko na dobre. Po 8 godzinach odpoczynku zupełnie inaczej podejdziemy do wyzwań kolejnego dnia.
- Ograniczenie produktów pobudzających – nie trzeba w zupełności odstawiać kawy lub napojów energetycznych, ale trzeba pamiętać, że ich stosowanie prowadzi do zwiększenia poziom kortyzolu czy noradrenaliny, przez co możemy czuć się bardziej spięci i nerwowi.
- Kontakty z bliskimi – rozmowa z lubianą przez nas osobą lub znalezienie sympatycznego towarzystwa potrafią świetnie odstresować. Dzięki innym ludziom możemy nabrać dystansu do naszych problemów.
To tylko niektóre ze sposobów na walkę ze stresem. Każdy z pewnością zna jakąś aktywność, dzięki której czuje się o wiele lepiej. Warto poświęcać jej czas i nie pozwolić, aby przytłoczyły nas problemy. Informacje zawarte w tym artykule mogą pomóc w walce z negatywnym stresem i pozwolić w pełni wykorzystać jego pozytywny odpowiednik.
Artykuł powstał przy współpracy z MCM Klosterfrau.
Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
1. Sowa, J., & Hess, G. (2015). Stres a plastyczność mózgu. Wszechświat, 116(01-03).
2. Russ, T. C., Stamatakis, E., Hamer, M., Starr, J. M., Kivimäki, M., & Batty, G. D. (2012). Association between psychological distress and mortality: individual participant pooled analysis of 10 prospective cohort studies. BMJ (Clinical research ed.), 345, e4933. https://doi.org/10.1136/bmj.e4933