Styl prowansalski – czym się charakteryzuje?

Styl prowansalski to synonim wyjątkowego klimatu, naturalnego ciepła i przytulności prosto ze skąpanej w lawendowych polach Prowansji.

Styl prowansalski - czym się charakteryzuje?
Styl prowansalski – czym się charakteryzuje?

Tamtejszą sielskość warto przenieść do mieszkania, aby czuć się w nim wyjątkowo, móc się zrelaksować i chociaż na chwilę oderwać od codzienności. Nie ma znaczenia czy postawimy na kuchnię, łazienkę, sypialnię czy też salon – klimat południowej Francji odnajdzie się w każdym z tych pomieszczeń. Jak więc go do nich wprowadzić? Podpowiadamy.

Styl prowansalski – skąd się wywodzi?

Południowo-wschodnia Francja – to właśnie tam, wśród aromatycznych lawendowych pól i zielonych wzgórz zrodził się styl prowansalski. Przywodzi on na myśl spokój i niesamowite piękno natury. Nic dziwnego, że m.in. Vincent van Gogh czy też Pablo Picasso chętnie pokazywali tamtejsze krajobrazy na swoich obrazach przyciągając tym samym do
Prowansji turystów niczym magnes. Ci zachwyceni jej urokiem zaczęli przenosić jej sielski klimat do wnętrz swoich domów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://home.morele.net.

Styl prowansalski – czym się charakteryzuje?

Styl prowansalski stanowi odzwierciedlenie zachwytu nas dawną, tradycyjną wsią francuską. W praktyce oznacza to, że wprowadzając go do wnętrz naszych mieszkań czy też domów na pewno powinniśmy skupić się m.in. na drewnie. Bardzo mocno zaznacza ono swoją obecność w meblach. Te występują w jego lekko przecieranych odcieniach, ale najczęściej jednak w naturalnym kolorze. Materiał ten pojawia się także na podłodze, jak również suficie. Wśród kolorów ścian i dodatków dominują jasne barwy, wręcz rozbielone. Oczywiście wśród nich nie może zabraknąć lawendy. Najczęściej jest ona zestawiana z bielą, ale równie przyjemnie prezentuje się z szarościami.
Jeśli chodzi o wzory, to mamy tu do czynienia raczej z tymi delikatnymi, inspirowanymi naturą – gałązki oliwne, kwiaty lawendy etc. Ich towarzyszem mogą stać się dekoracje w stylu vintage, jak również wszelkiej maści dodatki w których postawiono na ,,stare” stylizacje. W stylu prowansalskim dominują także naturalne materiały, a wśród nich
wspomniane już drewno, porcelana, ceramika czy też len. Tkaniny są lekko strzępione.
Wszystkie są lekkie i delikatne. Oczywiście nie może także zabraknąć roślinności, a wśród niej aromatycznej bazylii czy też tymianku rosnących np. w glinianych doniczkach ustawionych na parapecie. Prowansja może zagościć zarówno w sypialni, jak i salonie, kuchni czy też łazience. Doskonale odnajdzie się także w przestrzeniach dedykowanych najmłodszym. Do każdego z nich wprowadzi wyjątkowy klimat przytulności, a przecież o to właśnie chodzi, aby w domu można było odpocząć.