Świąteczne smakołyki nie dla każdego – zadbaj o wątrobę przed Świętami

Wielkimi krokami zbliżają się Święta, a wraz z nimi, dla wielu, również problemy z wątroby. Mimo ostrzeżeń lekarzy co roku wielu z nas przesadza ze świątecznym obżarstwem, co odbija się przede wszystkim na laboratorium organizmu, czyli właśnie wątrobie.

Świąteczne smakołyki nie dla każdego – zadbaj o wątrobę przed Świętami

Jak o nią zadbać, bo bożonarodzeniowe przysmaki nie przysporzyły nam bólu brzucha i kłopotów trawiennych? Na to i na wiele innych pytań odpowiadają lekarze i dietetycy.
Jedną z dolegliwości, która może przeszkodzić w obfitym świętowaniu jest kolka wątrobowa. Najnowsze badania mówią, że na to schorzenie są narażone przede wszystkim kobiety po czterdziestym roku życia. Zmiany hormonalne zachodzące w ich organizmie wpływają bowiem na przemianę materii, a co za tym idzie – rozregulowują metabolizm tłuszczów. Między innymi z tego powodu panie w okresie menopauzalnym mogą cierpieć na kolkę wątrobową. Kobiety po czterdziestce to jednak nie jedyna grupa osób skarżących się na te dolegliwości.

Kolka wątrobowa w pigułce

Bezpośrednią przyczyną kolki wątrobowej jest tworzenie się złogów (popularnie zwanych kamieniami) w woreczku żółciowym, które zaburzają jego funkcjonowanie. Wspomniane złogi powstają w wyniku podwyższonego poziomu cholesterolu. Ten zaś najczęściej przydarza się osobom, które nie stronią od dużej ilości pokarmów zawierających tłuszcze zwierzęce. Regularne spożywanie niezdrowych potraw jest bezpośrednią przyczyną zaburzeń trawiennych i kamicy żółciowej (złogów w woreczku żółciowym). To zaburza skurcze woreczka, powodując silny ból i kolkę wątrobową.
Częsta kolka wątrobowa, która nasila się po spożyciu tłustych i ciężkich potraw, a także po wypiciu alkoholu czy bardzo mocnej kawy lub herbaty to pierwszy znak, że prawdopodobnie mamy do czynienia z kamicą żółciową. Tego schorzenia nie należy lekceważyć, dlatego trzeba jak najprędzej wybrać się do lekarza. Specjalista wykona badanie fizykalne oraz obrazowe i potwierdzi (albo wykluczy) chorobę. Dzięki USG jamy brzusznej możliwe będzie dokładne zlokalizowanie kamieni w pęcherzyku lub w drogach żółciowych. Znacznie skuteczniejsze jest jednak badanie endoskopowe, które charakteryzuje się większą czułością i dokładnością. Podczas badania możliwe jest nie tylko zobrazowanie dróg żółciowych, ale także usunięcie złogów lub poszerzenie kanałów żółciowych prowadzących do dwunastnicy. Warto dodać, że za częstą kolkę wątrobową mogą odpowiadać nie tylko kamienie, ale także niewłaściwa dieta. Jeśli więc w czasie USG albo badań endoskopowych nie zostaną wykazane żadne nieprawidłowości, konieczna będzie zmiana diety.

Odchudzamy świąteczny stół

Odchudzanie świątecznego stołu warto zacząć od goszczących na nim ryb. Dobrym pomysłem jest rezygnacja ze smażenia karpia w panierce, w głębokim tłuszczu i zastąpienie go jego pieczoną wersją. Równie dobrze sprawdzą się ryby przygotowane na parze i polane delikatnym sosem. Sposobem na odchudzenie świątecznego stołu jest też zastąpienie majonezu jogurtem naturalnym lub chudą śmietaną. Równie dobrym pomysłem jest także polanie pierogów olejem lnianym, zamiast okraszanie ich cebulą smażoną na maśle. Jeśli potrawy świąteczne mają być lekkostrawne, warto zrezygnować z dużej ilości cukru, grzybów i alkoholu. Wątroba doceni natomiast sporą porcję ziół i przypraw w daniach, a także rodzinne spacery – ruch wesprze układ trawienny, który, nawet przy odchudzonym stole, będzie miał ręce pełne roboty.
Kolka wątrobowa to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Jej leczenie ma charakter przede wszystkim objawowy, dlatego zawsze warto mieć na podorędziu tabletki na wątrobę, np. Hepatil (http://www.hepatil.com/produkty/hepatil). W skład preparatu wchodzi, m.in. cholina, czyli witamina B4, która pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Jedną z nich jest jej udział w metabolizmie tłuszczów. Warto bowiem wiedzieć, że cholina w organizmie człowieka występuje przede wszystkim w fosfolipidach, głównie w lecytynie i sfingomielinie. Witamina B4 bierze udział w tworzeniu i utrzymywaniu właściwej struktury komórek, kontrolowaniu mięśni, układu oddechowego, czynności serca oraz pracy mózgu (w zakresie pamięci). Według niektórych specjalistów cholina może zapobiegać chorobom takim jak demencja, choroba Alzheimera czy niektóre choroby nowotworowe. Przede wszystkim jednak korzystnie wpływa na pracę wątroby, ponieważ uczestniczy w regulacji gospodarki lipidowej. Zaleca się w stanach przeciążenia wątroby (ciężkostrawna dieta, alkohol, leki), dlatego warto mieć ją pod ręką w czasie nadchodzących Świąt – pomoże ustrzec się przed kolką wątrobową.