„Trening ikigai” Hector García, Francesc Miralles

Japończycy wiedzą, jak dobrze zacząć swój dzień. Ich drobne nawyki i zwyczaje pomagają im dożyć stu lat.

„Trening ikigai” Hector García, Francesc Miralles

Bestsellerowi autorzy, Hector García i Francesc Miralles, przedstawiają praktyczne i sprawdzone metody, które poprawiają komfort życia, nie tylko na japońskich wyspach. „Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości” już w księgarniach.

Hector García i Francesc Miralles zapraszają na metaforyczną podróż, podczas której przybliżają uniwersalne i praktyczne sposoby, jak dbać o własne szczęście. Futurystyczne Tokio reprezentuje niebosiężne plany. Kioto – lekcje płynące z przeszłości. Z kolei Ise, miasto, gdzie raz na dwadzieścia lat Japończycy rozbierają i odbudowują historyczną świątynię, to nasza teraźniejszość: czas, w którym jest możliwość działania.

Kilka lat temu cały świat zaczął mówić się o stulatkach z japońskiej wyspy Okinawa, którzy pomimo zaawansowanego wieku nie tracili radości życia. Powodów do szczęścia przysparzało im ikigai, tłumaczone jako „szczęście płynące z bycia stale zajętym”. W swojej najnowszej książce Hector García oraz Francesc Miralles udowadniają, że fenomen szczęśliwej długowieczności nie musi się ograniczać do jednej wyspy na południu Japonii.

„Trening ikigai” to praktyczne rozwinięcie filozofii życia, która od pokoleń zapewnia Japończykom spokój i pogodę ducha. W swojej książce autorzy skupiają się na przydatnych zadaniach i ćwiczeniach psychologicznych. Celem jest bowiem nie tylko długowieczność, ale i radość życia oraz realizowanie pozornie niewykonalnych marzeń. Autorzy pokazują, w jaki sposób wielkie rzeczy osiąga się w prosty sposób – czasem wystarczy skoncentrować się na życzliwości, dotyku czy fortunnych zbiegach okoliczności. Podsumowaniem książki jest 35 punktów, do których można powracać, ilekroć trening ikigai będzie wymagał odświeżenia. Metody te mogą bowiem wystarczyć na długie lata.