Troska o zdrowie kota

troska o zdrowie kota

Właściwa pielęgnacja kotów wiąże się z regularnymi wizytami u lekarza weterynarii. Przede wszystkim należy futrzaka szczepić przeciwko chorobom zakaźnym. Wiele z nich, np. panleukopenia, koci katar czy białaczka, stanowi śmiertelne zagrożenia dla kotów, a szczepienia znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania.

Pierwsze szczepienia wykonuje się okresie kociego dzieciństwa. Jeśli bierzemy kociaka od kogoś, powinniśmy dopilnować, by został wcześniej zaszczepiony, ponieważ stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania osłabia odporność, zwiększając tym samy ryzyko zachorowania. Pamiętajmy jednak, że nie zaleca się szczepić kociąt młodszych niż 6 tygodni i że kocięta szczepimy dwukrotnie.
Pierwszą szczepionkę podajemy w wielu około 8 tygodniu. Przede wszystkim jest to szczepionka przeciw katarowi kociemu i panleukopenii. Po około 3 tygodniach trzeba podać szczepionkę przypominającą. Szczepienia przeciw innym chorobom zakaźnym wykonuje się u starszych zwierząt i zależnie od rodzaju szczepionki, powtarza się je co rok lub co 2-3 lata.
Przed każdym szczepieniem powinno się kota odrobaczyć. Niektórzy uważają nawet, że preparaty przeciw pasożytom trzeba podawać co pół roku. jednakże częstotliwość odrobaczania zależy tego, czy kot wychodzi na dwór. Najbardziej narażone na inwazję nieproszonych gości są bowiem koty wychodzące.
Naszym pupilom mogą dokuczać pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne. Wśród tych pierwszych najczęściej spotykane są pasożyty przewodu pokarmowego, takie jak tasiemce i glisty. U silnie zarobaczonych zwierząt możemy obserwować objawy niedożywienia i ogólnego osłabienia, przez co są one bardziej podatne na choroby zakaźne.
Równie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia naszych futrzaków są pasożyty zewnętrzne, np. pchły, kleszcze lub świerzbowce. Tym bardziej, że mogą one przenosić groźne choroby zakaźne, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu lub borelioza.
Przed kleszczami, pchłami czy wszołami łatwo kota zabezpieczyć stosując odpowiednie preparaty, które są powszechnie dostępne w klepach zoologicznych – ważne tylko, by były przeznaczone dla kotów. Innych ektopasożytów trudniej się pozbyć samemu i konieczna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym.
Do takiej wizyty skłonić nas również muszą wszelkie niepokojące zmiany na skórze, wycieki z uszu, nosa lub dróg moczowo-płciowych, uporczywa biegunka lub wymioty i wszelkie odbiegające od normy kocie zachowanie.

Tekst: Jacek Narożniak
Konsultacja weterynaryjna: lek. wet. Piotr Korzeniowski
plusy  minusy sucher karmy weterynarzEKSPERT KAKADU
Lek. wet. Piotr Korzeniowski Jest lekarzem weterynarii, absolwentem AR SGGW, właścicielem przychodni weterynaryjnych i wielkim miłośnikiem zwierząt.
Jest także pasjonatem akwarystyki.
Doktor Piotr opiekuje się zwierzętami w kilku naszych warszawskich sklepach.
Dzięki trzydziestoletniej praktyce weterynaryjnej doskonale rozumie zagadnienia związane z relacjami między właścicielem, jego pupilem i lekarzem.