TVP zorganizuje jawne preselekcje do Eurowizji 2022! Znamy listę kandydatów

W ostatnich latach decyzja dotycząca reprezentanta Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji była podejmowana na zasadzie wyboru wewnętrznego. W tym roku, ku zaskoczeniu wszystkich, TVP powraca jednak do otwartych preselekcji.

Eurowizja 2022
TVP zorganizuje jawne preselekcje do Eurowizji 2022! Znamy listę kandydatów. Foto Instagram @eurowizjaorg

Jeszcze kilka dni temu nic nie wskazywało na to, że nasz eurowizyjny reprezentant zostanie wyłoniony w sposób znany nam sprzed kilku lat. We wrześniu 2021 roku Telewizja Polska ogłosiła nabór do wewnętrznych preselekcji, których wyniki mieliśmy poznać wraz z początkiem stycznia. Pod koniec grudnia okazało się, że czas przedłużono o dwa tygodnie. Teraz jednak okazuje się, że TVP zupełnie zmienia sposób wyboru reprezentanta. 19 lutego odbędą się otwarte preselekcje, podczas których dowiemy się, dla którego z wykonawców Eurowizja 2022 stanie się spełnieniem marzeń.

Oficjalna lista wokalistów

Spośród około 150 zgłoszeń wyłoniono 10, które usłyszymy podczas występów na żywo. Wśród artystów zakwalifikowanych do preselekcji znalazły się osoby już wcześniej brane pod uwagę jako potencjalni reprezentanci: Krystian Ochman czy Daria. Nie zabrakło również kilku muzyków, którzy popularność zdobyli w programie „The Voice of Poland” np. Ani Byrcyn czy Emilii Dębskiej, a także znanego z dziecięcej wersji show Kuby Szmajkowskiego.
Oto pełna lista kandydatów wraz z tytułami piosenek:

  • Ania Byrcyn – „Dokąd”
  • Daria – „Paranoia”
  • Emilia Dębska – „All I Need”
  • Karolina Lizer – „Czysta Woda”
  • Karolina Stanisławczyk & Toro Chica – „Move”
  • Krystian Ochman – „River”
  • Kuba Szmajkowski – „Lovesick”
  • Lidia Kopania – „Why Does It Hurt?”
  • Siostry Szlachta – „Drogowskazy”
  • Unmute – „Głośniej Niż Decybele”

Kilka wymienionych powyżej utworów jest już dostępnych w serwisie YouTube. Można tam znaleźć kawałek „Dokąd”, „Paranoia”, „Lovesick”, a także propozycje od zespołu złożonego z osób głuchych – „Głośniej Niż Decybele”.

Czy Doda weźmie udział w preselekcjach?

Informacja o otwartym wyborze reprezentanta na Eurowizję nie stanowi jednak jedynej, która w ostatnim czasie zaskoczyła fanów konkursu. Kilka dni temu Dorota Rabczewska poinformowała, że zgłosiła utwór „Fake Love” do krajowych preselekcji. Zrobiła to jednak długo po ustalonym przez TVP terminie, a zatem nie mogła znaleźć się na liście zakwalifikowanych. Fani Dody nie kryją zawodu, zwłaszcza że wokalistka od lat typowana jest jako idealna kandydatka do reprezentowania Polski w konkursie. Internauci zapowiadają, że będą walczyć o to, by włączyć artystkę do udziału w preselekcjach na zasadzie „dzikiej karty”.

Eurowizja 2022 – szczegóły

Eurowizja 2022 odbędzie się w Turynie za sprawą zwycięstwa włoskiego zespołu Maneskin w ubiegłorocznej edycji. 14 maja wokaliści z 25 państw zaprezentują się podczas wielkiego finału. W półfinałach usłyszymy natomiast 41 piosenek. Jak na razie osiem krajów wyłoniło już swojego reprezentanta. Są to Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja, a także Holandia.