Twoje dziecko oddycha przez buzię?

dlaczego dziecko oddycha rpzez buzie

Powietrze, prawidłowo wciągane przez nos , modeluje układ nosowogardłowy. Oddychając przez usta, dzieci mogą nabawić się tzw. gapowatej buzi – mówi dr Jarosław Doliński, ortodonta z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej .

Prawidłowe ułożenie ciała dziecka podczas snu

Oprócz wad dziedzicznych, nieprawidłowy zgryz zazwyczaj spowodowany jest złymi nawykami, nabytymi już od narodzin dziecka. Posiadanie prostych zębów, uzależnione jest często od pozornie niezwiązanych z zębami czynności.

Prawidłowy zgryz

Na prawidłowy zgryz wpływa m.in. to jak kładziemy dziecko do łóżeczka. Zazwyczaj, malec układany jest do snu na całkiem płaskiej powierzchni. Jednak leżąc na wznak w ten sposób, żuchwa opada ku dołowi. Natomiast w przypadku, gdy dziecko leży wysoko na poduszce, żuchwa wysuwa się do przodu. Dlatego idealnie jest kłaść dziecko na płaskiej powierzchni ale, pod nogi łóżeczka, od strony głowy, wstawić kilkucentymetrowe podpórki. Dzięki temu, główka będzie wyżej niż nóżki, a żuchwa prawidłowo się ułoży.

Złe nawyki ułożenia ciała podczas snu

Pozostałe złe nawyki, które wpływają na powstawanie wad zgryzu, to karmienie piersią w pozycji leżącej, długie ssanie smoczka, picie z butelki czy podawanie papek do jedzenia nawet w trzecim roku życia. – Aby mięśnie i kości prawidłowo się rozwijały, trzeba żuć i gryźć– przekonują stomatolodzy. Dość częstym problemem są wady wynikające z problemów laryngologicznych. Człowiek stworzony jest do oddychania przez nos, dzięki czemu kształtuje się układ nosowogardłowy. W przeciwnym wypadku, dzieciom rozwija się tzw. gapowata buzia. Polega to na tym, że broda dziecka opada w dół, a przednie zęby wysuwają się. Dlatego rodzice powinni udać się do laryngologa z maluchem, który oddycha tylko przez buzię.