Czy da się uniknąć zwyrodnienia stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości. Jest ona wynikiem zaburzeń w funkcjonowaniu chrząstki stawowej.

Zwyrodnienie stawów
Czy da się uniknąć zwyrodnienia stawów?

Choroba powoduje dolegliwości bólowe, a z czasem również sztywności i w konsekwencji stopniowe ograniczanie ruchu stawu. Schorzenie ma charakter przewlekły, a brak leczenia i rehabilitacji może skutkować nawet trwałą niepełnosprawnością. Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów? Czy da się uniknąć schorzenia? Jak powinna wyglądać profilaktyka?

Zwyrodnienie stawów – skąd się bierze?

Zwyrodnienie stawów rozwija się na skutek wielu czynników. Sprzyja jej m.in. wiek, przeciążanie stawów (np. na skutek pracy bądź aktywności fizycznej) czy siedzący tryb życia. Na schorzenie mogą mieć wpływ także (1):

choroby metaboliczne, np. ochronoza (zaburzenie związane z gromadzeniem się nadmiaru kwasu homogentyzynowego, co w dłuższej perspektywie powoduje m.in. uszkodzenie chrząstek stawowych (2)

schorzenie endokrynologiczne, np. cukrzyca, inne choroby w obrębie stawów, np. stany martwicze czy dysplazja, urazy w obrębie kości czy stawów, np. złamania, skręcenie, zwichnięcia.

Zwyrodnienie stawów to schorzenie pogarszające funkcjonowanie na co dzień. Powoduje nie tylko ból, nasilający się z czasem, ale także stopniowo prowadzi do unieruchomienia i sztywności stawu (1). Dlatego ważne jest podjęcie odpowiednich działań, aby zadbać o łagodny przebieg choroby.

Jakie badania na zwyrodnienie stawów?

W diagnostyce zwyrodnienia stawów jako badanie podstawowe wykonuje się przede wszystkim RTG. To badanie obrazowe pomaga m.in. zidentyfikować obecność deformacji czy guzków w obrębie stawu (np. osteofity). Dla pogłębienia diagnozy lekarz może zalecić także wykonanie innych badań obrazowych, m.in. TK czy USG (1) Jeśli istnieje podejrzenie rozwoju schorzenia, warto wykonać podstawową diagnostykę. Skierowanie na badanie można uzyskać m.in. u lekarza pierwszego kontaktu.

Lek na zwyrodnienie stawów – jak wybrać?

Leki na zwyrodnienie stawów to preparaty pomagające m.in. złagodzić objawy i spowolnić proces choroby. W leczeniu farmakologicznym stosuje się m.in. inhibitory zwrotnego wchłaniania serotoniny i noradrenaliny czy preparaty zawierające m.in. glukozaminę. Oprócz tego, ze względu na dolegliwości bólowe, pacjentom zaleca się leki przeciwbólowe.1 Wybór właściwego preparatu należy zawsze skonsultować z lekarzem. Specjalista może również przepisać leki na zwyrodnienie stawów dostępne na receptę.

W leczeniu schorzenia duże znaczenie ma także kwas hialuronowy. Substancję tę można suplementować lub korzystać z tzw. wstrzyknięć kwasu hialuronowego. Kwas ten korzystnie wpływa na jakość mazi stawowej i pomaga w regeneracji chrząstki (2)

Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to choroba nieuleczalna, dlatego jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Wdrażanie leczenia jest jednak konieczne ze względu na występujące objawy oraz złagodzenie przebiegu całego schorzenia. Kluczową rolę odgrywa przede wszystkim wyeliminowanie czynników, sprzyjających schorzeniu, takich jak: nadwaga, otyłość, przeciążenia czy urazy (3) (jeśli wystąpią, warto szybko podjąć odpowiednie leczenie. Dolegliwości towarzyszące urazom, np. stłuczeniom, można złagodzić, stosując preparaty miejscowe, takie jak Diky Spray (3).

Unikanie przyczyn prowadzących do wystąpienia zmian zwyrodnieniowych jest także elementem profilaktyki tak istotnej w przypadku tej choroby. Przy pierwszych symptomach schorzenia można także korzystać z krioterapii czy tzw. leczenia ciepłem (okłady). Warto zadbać o odciążenie stawu, a w przypadku uprawiania sportu – pamiętać o właściwym przygotowaniu do treningu (1).

Bibliografia:

Zimmermann-Górska I. i inni, Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna Praktyczna, 2021, dostęp: 7.05.2022.
Kucharz E., Alkaptonuria (ochronoza), dostęp: 23.05.202
Charakterystyka Produktu Leczniczego: DIKY 4%, aerozol na skórę, roztwór. Dostęp: 9.11.2021.
Czarnocki Ł. i inni, Rola kwasu hialuronowego w terapii wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego, Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska, 2016.
Zimmermann-Górska I., Choroba zwyrodnieniowa stawów – niepokojące symptomy, Medycyna Praktyczna, 2014, dostęp: 7.02022.

Artykuł partnera