Umowa zlecenie a ciąża zbija sen niejednej kobiecie, zatrudnionej na takiej właśnie umowie. Wiele kobiet zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia i spodziewających się dziecka staje przed problemami, związanymi z opieką zdrowotną i przysługującymi im prawami. Na co mogą liczyć w okresie ciąży i w pierwszych miesiącach po porodzie?
Różnica między umową zleceniem a umową o pracę
Kobieta zatrudniona na podstawie umowy zlecenia nie korzysta z prawnych gwarancji, dotyczących rodzicielstwa zawartych w przepisach prawa pracy. Pracownik bowiem to osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, wyboru, mianowania lub powołania. W przepisach kodeksu pracy uwzględnione zostało zapewnienie ochrony i odpowiednich warunków pracy kobietom w ciąży, jednak te zatrudnione na umowę zlecenie nie mogą z nich skorzystać. Wynika to z faktu, iż umowa zlecenie traktowana jest jak umowa cywilna i nie podlega kodeksowi pracy. Dlatego ciężarnej przysługują tylko uprawnienia, wynikające z podpisanej ze zleceniodawcą umowy.
Rozwiązanie umowy zlecenia u kobiet w ciąży
W kodeksie prawa cywilnego znajdziemy zapis mówiący, że umowa zlecenie może być wypowiedziana przez każdą ze stron, bez podania przyczyny, w każdej chwili. Kobieta w ciąży zatrudniona na podstawie takiej umowy, nie jest w żaden sposób chroniona. Nie może ona liczyć na ochronę stosunku pracy, gdyż nie podlega przepisom kodeksu pracy. Dlatego nie dotyczy jej zakaz rozwiązania umowy przez pracodawcę w trakcie ciąży. Jeśli umowa zlecenie kończy się w czasie ciąży, nie musi zostać przedłużona do dnia porodu. Dodatkowo w przypadku takiej formy zatrudnienia nie obowiązuje zakaz wykonywania przez ciężarną pracy w godzinach nadliczbowych czy w porze nocnej.
Zasiłek macierzyński w przypadku umowy zlecenia
Z punktu widzenia kobiety ciężarnej kluczowe jest zadbanie o to, by od jej wynagrodzenia była odprowadzana dobrowolna składka chorobowa. Ubezpieczenie to stanowi podstawę do zasiłku macierzyńskiego. Dlatego ciężarna powinna poprosić zleceniodawcę o odprowadzanie tychże składek, pracodawca nie może odmówić. Odciągane są one z wynagrodzenia pracownika. Zasiłek macierzyński dostaje jedynie ta kobieta, której umowa obowiązywała w dniu porodu. Jeśli umowa zlecenie wygasła wcześniej, może ona złożyć wniosek o świadczenie rodzicielskie. Jest to tak zwane kosiniakowe, odpowiednik zasiłku macierzyńskiego. Wypłacane jest co miesiąc przez rok w wysokości 1000zł netto.
Urlop macierzyński a umowa zlecenie
Urlop macierzyński przysługuje wyłącznie kobietom zatrudnionym na umowę o pracę. Dlatego te zatrudnione na umowę zlecenie nie mogą na niego liczyć. Nie przysługuje im również prawo do urlopu wychowawczego. Wszystkie niedogodności wynikają z faktu, iż kobiety zatrudnione na podstawie umowy zlecenia nie podlegają kodeksowi pracy, a co za tym idzie nie mogą liczyć na szereg świadczeń przysługujących ciężarnych zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.
K.G.