Urlop z niemowlęciem – jak bezpiecznie spędzić pierwsze wspólne wakacje?

Coraz cieplejsze dni zachęcają do rodzinnych wypadów – w weekend za miasto do lasu, na dłuższy urlop w góry, nad jezioro lub morze. Do tej pory jeździliście na wakacje we dwoje, ale niedawno pojawił się w waszym życiu nowy członek rodziny.

Urlop z niemowlęciem. Fotolia
Urlop z niemowlęciem. Fotolia

Zastanawiacie się, czy tym razem nie darować sobie wspólnych wojaży? Nie musicie rezygnować z wakacyjnego wypadu ze względu na niemowlę. Wystarczy wybrać najdogodniejszy dla malucha termin i cel podróży. Jak zorganizować pierwszy wspólny wyjazd? Dokąd i kiedy jechać? Co powinno znaleźć się w bagażu podręcznym, a co w apteczce malucha?

Nie za mały na wojaże?

Kiedy po raz pierwszy decydujemy się wspólnie wyjechać, przynajmniej jedną podróż nasz mały urlopowicz ma już za sobą – powrót do domu ze szpitala. Nie znaczy to, że kilka dni po wypisie będziemy już planować wspólny wypad nad morze. W końcu nawet mama może nie mieć na to ochoty i wybrać dłuższy odpoczynek po porodzie w zaciszu domowym.

Kiedy jednak niemowlę skończy 2-3 miesiące, a rodzice czują się gotowi na nowe wyzwanie, mogą zabrać je na pierwsze wojaże. W tym wieku, i przez najbliższe miesiące, mały podróżnik jest najłatwiejszy w „obsłudze” – dużo śpi, jeśli jest karmiony piersią nie trzeba przygotowywać mu dodatkowych posiłków, nie raczkuje, więc nie będzie próbował samodzielnie zwiedzać. Minie trochę czasu, nim zamieni się w małego urwisa, za którym trzeba będzie ganiać po plaży.

Dokąd jechać?

Najlepiej zacząć od krótszego dystansu, aby sprawdzić, jak nasza pociecha czuje się w podróży. Na pierwszy wspólny wypad dogodniej jest wybrać miejsce mało zatłoczone lub zwiedzać popularne atrakcje poza sezonem. Pamiętajmy jednak, że podróż w wysokie góry nie jest wskazana dla najmłodszych turystów, ze względu na skoki ciśnienia i niskie stężenie tlenu.