
Obrazowanie 4D polega na przestrzennym obrazowaniu dziecka w czasie rzeczywistym – obraz widoczny jest w różnych płaszczyznach i pod różnym kątem. Dzięki temu można zobaczyć zewnętrzną powierzchnię ciała płodu, wygląd twarzy dziecka, precyzyjnie ocenić budowę serca czy kończyn. Ultrasonografia trójwymiarowa wykorzystywana jest zarówno w położnictwie, jak i w ginekologii.
Nieprawidłowości płodu zwykle rozpoznawane są podczas standardowego badania USG 2D. Jednak nie dla wszystkich wad rozwojowych płodu ta metoda jest wystarczająca.
Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku wad struktur powierzchniowych, twarzoczaszki, kończyn i cewy nerwowej. Dzięki wysokiej jakości obrazu, USG 4D jest skutecznym sposobem na wykrycie m.in. rozszczepu podniebienia, rozszczepu kręgosłupa oraz wad serca. USG 3D i 4D pozwala też na mierzenie objętości narządów miąższowych płodu: nerek, śledziony, wątroby, mózgu, płuc. – mówi Dr n. med. Michał Szuber, ginekolog, Medicover Polska.
Obraz dziecka uzyskiwany dzięki USG 4D jest bardziej wyraźny i czytelny nie tylko dla specjalistów. Podczas badania w trzecim trymestrze ciąży rodzice mogą obserwować rysy i wyraz – grymas i uśmiech dziecka. – dodaje doktor.