Uwaga! Jednoślady wracają na drogi. Najważniejsze zasady ruchu drogowego.

 

Uwaga! Jednoślady wracają na drogi. Najważniejsze zasady ruchu drogowego.

Sezon na jednoślady już za chwilę ruszy pełną parą. Na drogach zawitają motocykliści, rowerzyści i kierujący motorowerami lub hulajnogami. Okres wiosenny sprzyja wycieczkom, ale niestety również wypadkom z udziałem jednośladów. Policjanci już szykują się do czuwania nad bezpieczeństwem, w ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”, a eksperci z Yanosik przypominają kierowcom dwóch kół o najważniejszych przepisach.

Wiosna sprzyja wycieczkom na jednośladzie oraz… wypadkom z ich udziałem

Pierwsze ciepłe dni wiosny zachęcają do odkurzenia swojego motocykla, motoroweru, hulajnogi czy roweru i wyruszeniu w trasę. Warto jednak swoje emocje trzymać na wodzy, ze względu na to, że rozpoczęcie sezonu na jednoślady, oznacza także więcej wypadków
drogowych.
W 2023 roku kierujący jednośladami byli sprawcami 2 632 wypadków, z czego najwięcej zdarzeń spowodowali rowerzyści (1 313) i motocykliści (747). Nieco mniej wypadków powstało z winy motorowerzystów (308) i kierujących hulajnogami elektrycznymi (264).
W policyjnym podsumowaniu ofiar wypadków drogowych, z podziałem na użytkowników dróg w 2023 roku, najwięcej pokrzywdzonych wśród kierujących jednośladami, było w grupie rowerzystów (3 410), motocyklistów (1 842), motorowerzystów (698) i poruszających się hulajnogami elektrycznymi (436).

Wypadki z udziałem rowerzystów – policja podsumowała 2023 rok

W 2023 roku rowerzyści uczestniczyli w 3 596 wypadkach drogowych, zginęło w nich 154 kierujących i 3 264 osoby zostały ranne, z czego 3 256 kierowało rowerami, a 8 osób stanowiło pasażerów. Większość wypadków, w których brali udział rowerzyści, miało miejsce w obszarze zabudowanym (3 152), ale zdarzenia poza obszarem zabudowanym cechowały się większą liczbą ofiar – w co 6 zdarzeniu była ofiara śmiertelna (na 444 wypadków zginęło 71 osób).
Wypadki drogowe z udziałem rowerzystów powstają nie tylko na jezdni. W 2023 roku policjanci odnotowali 574 wypadki na drodze rowerowej i śluzach, zginęło w nich 7 osób, a
rannych zostało 600. Z kolei na przejeździe dla rowerzystów w 2023 roku doszło do 761
wypadków, w których zginęło 11 osób i 756 zostało rannych.

Wypadki z udziałem motocyklistów i motorowerzystów -podsumowanie 2023 roku

W 2023 roku motocykliści uczestniczyli w 1 947 wypadkach drogowych, zginęło w nich 189 kierujących oraz 7 pasażerów, a 1 653 kierujących i 176 pasażerów zostało rannych. Do zdarzeń najczęściej dochodziło w okresie od maja do września.
W ubiegłym roku motorowerzyści uczestniczyli w 747 wypadkach, w których śmierć poniosło 41 kierujących i 1 pasażer, a 657 motorowerzystów i 57 pasażerów zostało rannych. Największa liczba zdarzeń miała miejsce w miesiącach letnich.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez kierujących jednośladem?

Około 50% wypadków, w których poszkodowani zostają motocykliści i ich pasażerowie lub rowerzyści, powstaje w wyniku działań innych uczestników ruchu drogowego, w głównej mierze kierowców samochodów osobowych. Najczęstszą przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu kierowcy jednośladu lub nieprawidłowe wyprzedzanie, w przypadku zdarzeń z udziałem rowerzystów.
Z kolei, głównymi przyczynami wypadków drogowych, spowodowanych przez motocyklistów, są: nadmierna prędkość jazdy, niezachowanie bezpiecznej odległości, nieprawidłowe wyprzedzanie i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.

Rowerzyści, ze swojej winy doprowadzają do wypadków drogowych, z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowego wykonania manewru skrętu, nieprawidłowego zachowania wobec pieszego i wymijania.

Policyjna akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu”

1 kwietnia 2024 roku ruszą działania profilaktyczne Biura Ruchu Drogowego Komendy  Głównej Policji, pt.: „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Ich zadaniem jest uświadomienie
kierowcom pojazdów jednośladowych o poziomie zagrożenia ich bezpieczeństwa w ruchu
drogowym, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.
W ramach akcji, policjanci zwrócą szczególną uwagę na kierujących motocyklami,
motorowerami oraz rowerami i hulajnogami elektrycznymi. Kierowcy samochodów również
nie umkną czujnym oczom funkcjonariuszy, którzy będą bacznie obserwować drogę, przy
wsparciu grupy Speed, w nieoznakowanych radiowozach oraz z użyciem dronów.
Działania potrwają do 20 czerwca 2024 roku.

Yanosik wspiera działania policji

Polski system dla kierowców dołącza do działań policji, z zamiarem edukowania zmotoryzowanych w zakresie bezpiecznej jazdy, podczas sezonu na wyprawy jednośladami.
– W ramach wsparcia akcji Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji „Jednośladem
bezpiecznie do celu”, będziemy informować zarówno kierowców samochodów, jak i
jednośladów, o prawidłowym zachowaniu na drodze i stosowaniu się do przepisów ruchu
drogowego. W kanałach społecznościowych oraz na blogu Yanosik będziemy publikować
serię wpisów, poświęconych bezpiecznej jeździe jednośladem w ruchu drogowym oraz o
odpowiednim zachowaniu podczas jazdy samochodem w towarzystwie jednośladów na
trasie – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik
To nie jedyne wsparcie Yanosik dla kierujących jednośladami. W gamie urządzeń polskiej
marki dla kierowców znalazło się urządzenie RS, które odpowiada na wiele potrzeb
motocyklistów, m.in. umożliwia obsługiwanie wyświetlacza w trybie pionowym i z łatwością
łączy się z interkomem w kasku motocyklowym.