Wesoło i skutecznie w szkole angielskiego dla dzieci

Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Takie przysłowia nie bez powodu uznaje się za mądrość narodów. Dzisiejsi rodzice doskonale o tym wiedzą, co widać chociażby po tym, jak dużym zainteresowaniem cieszą się szkoły angielskiego oferujące zajęcia dla najmłodszych, dla uczniów i dla nastolatków.

Group of shouting kids with hands up
Wesoło i skutecznie w szkole angielskiego dla dzieci

Dzieci uczą się chętnie

Oferta kursów języka angielskiego dla dzieci to szeroki wachlarz możliwości – od lekcji w domu, przez zajęcia w świetlicach dla najmłodszych, po ofertę renomowanych szkół językowych. Oczywiście nauka angielskiego dla dzieci rządzi się swoimi prawami, albowiem uczeń jest specyficzny i wymagający.

Z drugiej strony bardzo wdzięczny i pojętny. Mając to uwadze wielu rodziców decyduje się na kursy w szkołach z dużym doświadczeniem, które oferują naukę na różnych poziomach, kompleksową i dostosowaną do możliwości oraz wymagań uczestników kursów. Wśród szkół działających na polskim rynku takim przykładem może być na pewno Empik, który do niedawna kojarzył się głównie z zajęciami dla dorosłych, ewentualnie z ofertą dla nastolatków, studentów. Tymczasem, jak się okazuje z powodzeniem i radością uczą się tu prawdziwi juniorzy, nawet w wieku wczesnoprzedszkolnym.

Aby zrozumieć, jak ważna jest wiedza oraz doświadczenie w nauczaniu najmłodszych języków obcych, trzeba zrozumieć, że dzieci uczą się zupełnie inaczej niż dorośli. A jednocześnie przyswajają dużo szybciej, łatwiej i z przyjemnością. O ile lekcje są prowadzone w sposób adekwatny do wieku i poziomu, atrakcyjny, ciekawy – dziecko poznaje świat z chęcią, spontanicznie. Tak samo uczy się angielskiego. Dlatego wprowadzanie regułek, sztywnych zasad w przypadku nauki kilkulatków, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Zabawa, ciekawe gry – zdecydowanie pomogą odkrywać nowe słowa i znaczenia. Właśnie dlatego w empiku lekcje dla najmłodszych uczniów są prowadzone w formie zabawy.
Przedszkolaki uczą się angielskiego

Przedszkolaki uczą się angielskiego

Nie bez powodu nauce angielskiego dla dzieci w Empik School przyświeca motto „Kids love English”. Dla dzieci w wieku przedszkolnym (a także młodszych) nauka musi być zabawą, odkrywaniem, poznawaniem. Najmłodsi – trzy, czteroletni uczniowie, nie piszą, nie czytają, ale chłoną otaczający świat. Rozpiera ich energia, a zatem lekcje to zabawa, gry, piosenki, kolory i ruch. Sprawdza się stosowana w empiku metoda TPR, czyli Total Physical Response, oparta na reakcji całym ciałem. Szybko okazuje się, że maluchy świetnie reagują, rozumieją i skutecznie wdrażają się do życia i nauki w grupie rówieśniczej. A to umiejętność bardzo cenna na dalszych etapach edukacji, nie tylko w szkole angielskiego dla dzieci. Dlatego na kolejnym etapie nauki, na kursach dla uczniów w wieku 5-6 lat, obok typowo językowych gier i zabaw, kładzie się nacisk właśnie na umiejętność odnalezienia się w szkolnym środowisku. Oczywiście dzieci nadal uczą się mówiąc, słuchając, śpiewając, malując, czyli poprzez odpowiednio zorganizowaną zabawę.

Język angielski dla świeżo upieczonych uczniów

Zapewne ktoś może sądzić, że dalsze „kategorie” wiekowe to koniec dobrej zabawy. Tymczasem nauka angielskiego dla dzieci w wieku szkolnym, na poziomie I-III klasy może nadal kojarzyć się z uśmiechem. Szkolni Juniorzy w Empiku uczą się według metody o nazwie SMILE. Rozwińmy ten miły skrót – zgodnie z informacjami na stronie szkoły (http://empikschool.com/pl/kursy-dla-dzieci):

Skill-oriented (rozwija różne umiejętności: mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie)
Multi-sensory (wykorzystuje różne zmysły)
Intelligence-building (rozwija inteligencję dziecka)
Long-term storage (długo pozostaje w pamięci, dzięki muzyce, rymom oraz ruchowi)
Exciting (zawiera ekscytujące historyjki i gry)

Oczywiście dzieci na tym poziomie już czytają, piszą. Niemniej jednak nadal bazuje się na entuzjazmie i ciekawości świata oraz całkiem dobrej zabawie. Gramatyka „wchodzi” do głów przy okazji.

Nauka angielskiego  na odpowiednim poziomie

W przypadku starszych dzieci, nauka języka wymaga już podziału na grupy według kryterium zaawansowania. Niektórzy mogą bowiem dopiero zaczynać edukację, inni są już po kilku latach zabaw w języku angielskim. Dlatego w szkołach empik wprowadza się następujące poziomy:

  • Poziom 1: początkujący (dla dzieci rozpoczynających naukę języka)
  • Poziom 2: podstawowy
  • Poziom 3: średni niższy
  • Poziom 4: średni
  • Poziom 5: średni wyższy

Doskonale sprawdza się autorska metoda stosowana w empiku, czyli INSELL (Interactional Sequential Language Learning), która zakłada odpowiednie podejście do każdej z grup wiekowych i zaawansowania, a także interakcję – mówienie, rozmowę, reakcję w języku angielskim. Uczniowie nie muszą bać się gramatyki, nauka jest bowiem ciekawa dzięki grom, indywidualnym i grupowym projektom.

Podobny podział stosuje się również w grupie wiekowej 13-15 lat

  • Poziom 1: początkujący (starter) – dla młodzieży, która nie miała kontaktu z językiem.
  • Poziom 2: podstawowy (elementary)
  • Poziom 3: średni niższy (pre-intermediate)
  • Poziom 4: średni (intermediate)
  • Poziom 5: średni wyższy (upper-intermediate, pre-FCE)

Tu również nauka jest prowadzona według metody INSELL, sekwencyjnie, logicznie. Coraz większy nacisk kładzie się na przygotowanie uczniów do egzaminów. Zarówno do tych obowiązkowych (gimnazjalnego, w VI klasie szkoły podstawowej), jak również do FCE lub CAE.

Można pouczać – ucz się dziecko, ucz, bo nauka to potęgi klucz. Można marudzić, że „ja w Twoim wieku, to hoho!”. Można też zapewnić dziecku zajęcia, na które będzie chodzić chętnie i które przynoszą wymierne efekty. Dobra szkoła angielskiego dla dzieci to lekcje, na których nasze pociechy zdobywają wiedzę metodami adekwatnymi do wieku i możliwości. Zabawa nie oznacza straconego czasu, a nauka nie kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Stopniowo, po kolei lekcje są coraz bardziej „serio”, coraz dłuższe. Od półgodzinnej kolorowej zabawy po angielsku z czterolatkami, po atrakcyjne i ciekawe spotkania z gimnazjalistami.

 

Artykuł sponsorowany