Węże 2022: znamy najgorszy polski film

Na gali pojawiła się tylko dwójka nominowanych, a uświetniający ją komicy tym razem się nie popisali. Mimo to, rozdanie Węży jak co roku cieszy się niemałym zainteresowaniem polskiej publiczności.

węże 2022
Węże 2022: znamy najgorszy polski film. Foto Instagram @mariuszpujszo @malgorzatakozuchowska_ @teatr_imka

Antynagrody Węże to polski odpowiednik amerykańskich Złotych Malin. Statuetki dla najgorszych rodzimych produkcji przyznawane są od 2012 roku. Pierwszym „wyróżnionym” w ten sposób filmem został „Wyjazd integracyjny”. Od premierowego rozdania ceremonia ta cieszy się sporą popularnością wśród widzów, ale niezbyt dużą przychylnością twórców. Komu tym razem wręczono Węże 2022?

Węże 2022

W tym roku gala odbyła się 13 kwietnia. Ceremonia miała miejsce w należącym do Tomasza Karolaka teatrze IMKA. Aktor, który sam był nominowany w kilku kategoriach, nie tylko pojawił się na wydarzeniu, ale nawet pomógł je poprowadzić! Poza nim tylko jeden inny nominowany – Ksawery Szlenkier – odważył się przybyć na rozdanie. Galę uświetniło grono komików. Niestety, wiele występów zasłużyło na to, by specjalnie dla nich stworzyć standupową wersję Węży. Najzabawniejszy na scenie wydawał się bowiem Karolak.

Zobacz także: Oscary 2022: Will Smith spoliczkował Chrisa Rocka

Wielcy „zwycięzcy”

Wielki Wąż, czyli nagroda dla najgorszego filmu, trafiła w ręce twórców „Ściemy po polsku”. Łącznie obraz ten skończył noc zgarniając aż 5 statuetek, czyli prawie połowę z wręczanych tej nocy wyróżnień. Trzy Węże przyznano filmowi „Wyszyński: Zemsta czy przebaczenie”.

Lista zwycięzców

Wielki Wąż: „Ściema po polsku”
Najgorsza reżyseria: Mariusz Pujszo („Ściema po polsku”)
Najgorszy scenariusz: Mariusz Pujszo („Ściema po polsku”)
Najgorsza rola żeńska: Małgorzata Kożuchowska („Wyszyński: Zemsta czy przebaczenie”)
Najgorsza rola męska: Mariusz Pujszo („Ściema po polsku”)
Najgorszy duet na ekranie: Piotr Adamczuk i Mariusz Pujszo („Ściema po polsku”)
Występ poniżej talentu: Andrzej Grabowski („Pitbull”)
Żenująca scena: Scena seksu z Bartoszem Bielenią i Borysem Szycem („Magnezja”)
Najgorszy plakat: „Wyszyński: Zemsta czy przebaczenie”
Najgorszy teledysk: „Wyszyński: Zemsta czy przebaczenie”
Najgorszy przekład tytułu zagranicznego: „Piotruś Pan i Alicja z Krainy Czarów” (ang. „Come Away”)

Wężowa sala sław

Najwięcej antynagród dostał w 2018 roku film „Botoks”. Rekordzista otrzymał 9 statuetek. Zaraz za nim na podium plasują się ex aequo „Kac Wawa” (2013) i „Smoleńsk”, z których każdy zdobył po 7 statuetek. Obraz o katastrofie prezydenckiego samolotu jest także najczęściej nominowanym do Węży filmem – łącznie kandydował aż do 17 wyróżnień. W kategoriach aktorskich z 5 statuetkami na swoim koncie „tryumfuje” Borys Szyc, natomiast wśród aktorek aż 3 nagrody udało się zgarnąć Nataszy Urbańskiej.