Wpływ diety na zdrowie zębów

Jesteś tym, co jesz - to bardzo popularne powiedzenie ma w sobie sporo prawdy. Mało tego, nasza dieta ma wpływ na zdrowie zębów.

Zdrowie zębów
Wpływ diety na zdrowie zębów

Zdrowie zębów może być uzależnione również od tego, co jemy. Nasz jadłospis ma bowiem niebagatelny wpływ na cały organizm. Sprawdź, jak popularne ostatnio diety działają na piękny (lub wręcz przeciwnie) uśmiech.

Zdrowie zębów a dieta sirtuinowa

Ta dieta stała się popularna, gdy okazało się, że to dzięki niej Adele przeszła metamorfozę. Wymyślona przez naukowców z Anglii, ale popularna już niemal na całym globie. Oparta jest ona na białkach Sir, czyli… czym?

Sirtuiny znamy od kilkudziesięciu lat. Można je znaleźć we wszystkich organizmach żywych, natomiast u ssaków, w tym u ludzi, zidentyfikowano ich siedem typów. Należą do białek enzymatycznych i mają zdolność regulowania ważnych dla naszego organizmu funkcji, m.in. potrafią spowalniać procesy starzenia, wpływają też na zmniejszenie ciśnienia krwi i regulują wrażliwość na insulinę  – tłumaczy lek. stom. Ryszard Górkiewicz z Dentim Clinic Medicover w Bydgoszczy.

Dieta sirtfood ma za zadanie pobudzić wytwarzanie białek z grupy, o której mowa powyżej. W jadłospisie przygotowanym zgodnie z tą tendencją żywieniową znajdziemy m.in.:

  • jarmuż,
  • pietruszkę,
  • rukolę,
  • seler naciowy,
  • oliwę z oliwek,
  • orzechy włoskie,
  • kawę,
  • kakao,
  • winogrona,
  • truskawki,
  • czerwone wino.

Ale co to ma wspólnego z zębami? Poniżej wyjaśnia to specjalista:

Naukowcy nie są zgodni, czy sirtuiny mają dobry wpływ na zdrowie jamy ustnej. Niektóre wyniki pokazywały, że często przypada im podwójna rola: czasami sprzyjają rozwojowi nowotworów, a w innych przypadkach je hamują. Ich działanie regulacyjne wymaga na pewno dogłębnego poznania. Z dobrych wiadomości: na ten moment są relacje, które wskazują, że białka Sir (silent information regulator) kontrolują stan zapalny i zmniejszają stres oksydacyjny, co może skutkować np. łagodzeniem objawów paradontozy – mówi ekspert.

Ponadto wielu naukowców uważa, że kierowanie się zasadami diety sirtuinowej wydłuża życie i opóźnia starość.

Zdrowie zębów a dieta ketogeniczna

Specjaliści oceniają ją bardzo źle, lecz mimo to ma wielu zwolenników. W medycynie stosuje się ją m.in. w profilaktyce ataków epileptycznych. Polega na eliminowaniu z codziennego jadłospisu węglowodanów na rzecz tłuszczów. Metabolizm organizmu przestawia się wtedy na pozyskiwanie energii z tłuszczu, co nazywamy ketozą. Efekt to utrata wagi, ale też obniżenie poziomu cholesterolu i stabilizacja poziomu insuliny. Jest też jeden nieoczekiwany skutek diety ketogenicznej – ketonowy oddech.

Ograniczenie węglowodanów prostych w diecie to idealny pomysł na zdrowe zęby, jednak z drugiej strony wielu pacjentów skarży się na tzw. ketonowy oddech. Wynika on z zachodzących procesów metabolicznych, m.in. powstawania acetonu w organizmie, który wydalany jest z oddechem. Świadczy o tym wyczuwalny zapach podobny do zmywacza do paznokci czy opisywany też jako woń zgniłych jabłek. Niektórzy mogą skarżyć się dodatkowo na metaliczny posmak w ustach – opowiada stomatolog.

Uwaga: wyczuwalny zapach acetonu, gdy nie jesteśmy na diecie ketogenicznej, może być oznaką cukrzycy! 

Jak sobie radzić z „keto-breath”? Na to nie ma magicznej rady. Tutaj sprawdzają się standardowe sposoby jak dbanie o higienę jamy ustnej, czyli szczotkowanie, nitkowanie i płukanki, ale też picie dużej ilości wody. Innym sposobem jest włączenie do jadłospisu gum do żucia z przeciwpróchnicowym ksylitolem.

Zdrowie zębów a dieta sokowa/owocowa

Ta dieta niewątpliwie pozytywnie działa na prawie cały organizm. Prawie, bo potrafi też mocno nadwyrężyć szkliwo. Jej podstawą są soki owocowe, warzywno-owocowe lub same owoce, w których znajduje się mnóstwo kwasów. Te z kolei całkiem łatwo niszczą paradoksalnie najtwardszą tkankę ludzkiego organizmu.

Szkliwo jest zbudowane z minerałów wapnia i fosforu w postaci dwuhydroksyapatytu. Kwasy z łatwością je wypłukują, sprawiając, że jest bardziej narażone na próchnicę i nadwrażliwość. Same bakterie próchnicowe działają tak, że wytwarzają kwasy, które torują im drogę do tkanek miękkich ukrytych we wnętrzu zęba – tłumaczy lekarz.

Jak sobie z tym poradzić, jeśli po skończonej diecie chcemy liczyć tylko utracone kilogramy, a nie zęby? Przede wszystkim w samej diecie możemy zmniejszyć ilość cytrusów. To one na skali pH znajdują się na samym początku – ich kwasowość wynosi ok. 3. Lepiej więc decydować się na banany, ananasy, z kolei wśród warzyw na marchew, groszek i brokuły.
Nie pomijajmy również produktów o zasadowym pH. Należą do nich orzechy, kokosy, a także napoje: sojowy, migdałowy czy owsiany. Powinny sprawić, że odczyn będzie bardziej neutralny i nie tak szkodliwy dla zębów.
Pamiętajmy, by nie myć zębów bezpośrednio po zjedzeniu kwasowych produktów. Należy odczekać kilkadziesiąt minut. Wtedy ślina przywróci równowagę w jamie ustnej.
Dodatkowo warto często przepłukiwać usta wodą oraz stosować płukanki z fluorem.

Diety, które polecają dentyści

Jedzenie zgodnie z piramidą zdrowego żywienia wpływa także korzystnie na zęby i, co istotne, na tkanki przyzębia, czyli wszystko to, co utrzymuje ząb na swoim miejscu. Jedzmy warzywa, owoce, produkty wieloziarniste, także ryby i odpowiednie rodzaje mięsa. Dziąsła potrzebują witamin i minerałów, by uniknąć paradontozy – przypomina stomatolog.

Warto wzbogacić codzienny jadłospis o posiłki bogate w witaminy i mikroelementy, które mają szczególnie zbawienny wpływ na zdrowie zębów. Są to zwłaszcza produkty nabiałowe zawierające wapń i witaminę D, herbata, a także tłuste ryby. Te ostatnie dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych działających przeciwzapalnie.
Z drugiej strony należy też wiedzieć, czego lepiej unikać, by zachować zdrowy uśmiech. Są to z pewnością wszelkiego rodzaju słodycze oraz złe nawyki np. palenie papierosów i spożywanie alkoholu. To właśnie one stanowią główną przyczynę próchnicy, a także chorób dziąseł.