Wszystko co musisz wiedzieć o dnie moczanowej

Dzisiejsza medycyna do tej pory nie poznała podłoża dny moczanowej i nie ma na nią skutecznego leku. Jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak wygląda leczenie?

Dna moczanowa objawy
Wszystko co musisz wiedzieć o dnie moczanowej

Dna moczanowa, nazywana kiedyś „chorobą bogaczy” występuje również pod nazwą podagra lub artretyzm. Jest to przewlekła choroba wywołana zaburzeniem przemiany materii, której objawy to dotkliwe bóle i zniekształcenia stawów.

W zaawansowanej postaci choroba może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządu ruchu i niesprawności. Może również dojść do zajęcia innych narządów, np. uszkodzenia nerek, kamicy moczowej, czy tworzenia się guzków dnawych w tkankach miękkich. Dna moczanowa występuje u 1–2 proc. ludzi. Są głównie mężczyzn w średnim i starszym wieku.

Przyczyny

Przyczyną bólu i zniekształcenia stawów w przebiegu dny moczanowej jest nadmiar kwasu moczowego. Pochodzi on z puryn, których źródłem jest dieta oraz rozpad obumierających tkanek. We krwi może się rozpuścić tylko określona jego ilość. Gdy kwasu jest zbyt wiele, zaczyna się krystalizować. Kryształki zwane moczanami odkładają się i rosną w stawach i tkance okołostawowej. Białe ciałka krwi próbują je wchłonąć i zneutralizować, bz skutku. Moczany, ostre jak brzytwa, ranią tkankę i wywołują w niej stan zapalny.

Wyróżnia się dwa rodzaje dny moczanowej:

  • Pierwotna na moczanowa jest odziedziczonym zaburzeniem metabolizmu – organizm z niewiadomych przyczyn produkuje duże ilości kwasu moczowego i ma kłopot z jego wydalaniem;
  • Wtórna dna moczanowa pojawia się w następstwie napromieniowania, białaczki, nadmiernego objadania się, przewlekłej choroby nerek lub źle przeprowadzonej kuracji odchudzającej czy głodówki, nadużywania alkoholu oraz przyjmowania niektórych leków odwadniających, a nawet witamin B1 i B12. Może także towarzyszyć cukrzycy typu II, zaburzeniom gospodarki lipidowej (czyli podwyższonemu stężeniu tłuszczów we krwi), nadciśnieniu tętniczemu, nadwadze i otyłości brzusznej.

Objawy

Pierwszy okres dny moczanowej przebiega bezobjawowo. Pojawia się hiperurykemia, która powoduje utrzymanie się zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi. Leczenie może ciągnąć się nawet do 30 lat. Podjęte w tym czasie działania doprowadzą do zatrzymania rozwoju dny moczanowej lub jej opóźnienie. Drugi okres dny moczanowej daje konkretne objawy.

W drugim okresie przyjdzie zmierzyć się z ostrym zapaleniem stawów. Napad dny moczanowej objawia się bólem prowokowanym przez różne czynniki, np. uraz, alkohol, operację, nadmierny wysiłek fizyczny, leki. Warto wspomnieć, iż jakiekolwiek objawy artretyzmu pojawiają się niespodziewanie i najczęściej rano. W czasie napadu dny szybko rozwija się stan zapalny, miejsce objęte podagrą staje się obrzęknięte i zaczerwienione, a skóra lśniąca i napięta.

W tym okresie może występować również gorączka, złe samopoczucie i osłabienie. W tej fazie najbardziej narażone są stawy chorego. „Choroba bogaczy” występuje, gdy dna moczanowa dotknie stawu śródstopno-paliczkowego u podstawy dużego palca stopy.

W początkowych fazach objawy mogą pojawiać się 1-2 w ciągu roku. Jeżeli jednak zaniedbany leczenie pojawią się one częściej i będą intensywniejsze. Trzeci okres dny moczanowej przypada 5-10 lat od pierwszego napadu. Wówczas dna moczanowa przyjmuje postać przewlekłą. Choroba atakuje stawy i inne narządy. Dochodzi do powstania kamicy nerkowej, nefropatii dnawej, cukrzycy, czy otyłości.

Wszystko co musisz wiedzieć o dnie moczanowej

Leczenie

Dna moczanowa jest chorobą metaboliczną, której przyczyny nie potrafimy leczyć. Kuracja sprowadza się do przestrzegania odpowiedniej diety oraz przyjmowania leków zmniejszających syntezę kwasu moczowego. Warto zainteresować się litotrypsją, czyli zabiegiem kruszenia kamienia w pęcherzu moczowym, moczowodzie lub nerce, za pomocą fali uderzeniowej. Popularna jest także fizjoterapia. Zmniejsza ona ból w dnie moczanowej i pomaga chorym stawom.

Zobacz również –Niewidoczna choroba Fabry’ego – czym jest i jak ją leczyć?

Dieta i styl życia

Osoby chore na artretyzm powinny stosować określone zasady żywieniowe i prowadzić konkretny tryb życia. Poniżej kilka zasad, które warto zastosować podczas problemow z dną moczanową:

  • Odchudzaj się rozsądnie. Dieta niskokaloryczna (poniżej 1200 kcal dziennie), głodówka, częsty post mogą nasilać objawy choroby, ponieważ brak „paliwa” w organizmie przyspiesza wydzielanie się kwasu moczowego.
  • Wypijaj przynajmniej dwa litry płynów dziennie. Pomożesz tym samym swoim nerkom w wypłukiwaniu kwasu moczowego.
  • Pij kawę, herbatę i kakao.Puryny w nich zawarte nie są rozkładane do kwasu moczowego.
  • Przy posiłkach zawierających dużo puryn (takich jak np. mięso wieprzowe)zrezygnuj z alkoholu.
  • Jedz więcej produktów roślinnych: warzyw (ale nie wszystkich), świeżych owoców.
  • Zupy gotuj wyłącznie na wywarach warzywnych, ponieważ są wolne od puryn.
  • Nie bój się dużej ilości serów i twarogu.
  • Wołowinę, cielęcinę, drób gotuj lub duś w wodzie, bez tłuszczu z dużą ilością warzyw. Do dań mięsnych, klusek czy ziemniaków bez obaw dodawaj grzyby kurki, bo prawie nie zawierają puryn, a podnoszą smak potraw.
  • Możesz jeść ziemniaki gotowane, ale będą zdrowsze, jeśli upieczesz je w folii i podasz z różnymi sosami jogurtowymi lub przyrządzonymi na oliwie z oliwek.
  • Utrzymuj prawidłową masę ciała. Otyłość sprzyja nie tylko nawrotom choroby, ale i deformacjom stawów.
  • Ćwicz regularnie. Pomoże to w zachowaniu elastyczności i pełnej ruchomości twoich stawów. Unikaj jednak ich obciążania.
  • Ostatni posiłek jedz na 3-4 godziny przed snem. Nocą organizm nie wydala tak sprawnie kwasu moczowego.