Wybieramy łóżko do sypialni

Remontujesz mieszkanie bądź urządzasz nowe? Stoisz przed wyborem odpowiedniego łóżka do sypialni? Przed podjęciem decyzji przeczytaj poniższe wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć nieprzemyślanych decyzji.

Wybieramy łóżko do sypialni

Udowodnione już jest psychologicznie, że w większości zakupy robimy pod wpływem chwili. Dany przedmiot nam się spodobał i kupujemy. Jednak nie bierzemy pod uwagę już czy będzie pasował do wystroju np. reszty naszego domu. Dlatego, zanim zdecydują oczy o wyborze designu łóżka pozwólmy mózgowi przetworzyć poniższe informacje.

Wielkość łóżka

Wielkość łóżka do sypialni ma ogromny wpływ na nasz komfort snu. Tak jak singiel nie będzie miał tego problemu, tak młode małżeństwo bądź właściciele czworonogów już mogą mieć problem z odpowiednim komfortem snu, gdy nie przemyślą odpowiedniej wielkości łóżka. Na Polskim rynku najpopularniejsze łóżka występują o wymiarach: 140×200, 160×200, 180×200 oraz 200×200. Oczywiście duże znaczenie przy wyborze łóżka ma przestrzeń, jaką posiadamy do zagospodarowania, ale czasami dołożenie tych 20 cm do szerokości łóżka da naszemu snu duży komfort.

Materac

Wybieramy łóżko do sypialni

Drugi istotny aspekt to wybór odpowiedniego materaca do łóżka. Bezwzględnie wielkość materaca musi być odpowiednio dopasowana do wielkości łóżka i wraz z łóżkiem tworzyć jedną całość. Materace, jakie możemy dobrać do łóżka to rodzaj jego wypełnienia. Wybór jest dość zróżnicowany od materacy kieszeniowych, bonellowych, piankowych, wysoko elastycznych po lateksowe. Decyzje też musimy podjąć odnośnie do twardości materaca. Jeżeli nie umiemy podjąć decyzji, jaki materac będzie odpowiedni dla naszego kręgosłupa oraz zdrowego snu można poprosić o konsultację fizjoterapeutę, który wie jak dobrać materac względem masy ciała oraz wysokości osób korzystających z łóżka. Kolejną ważną decyzją jest grubość materaca. Jeżeli mamy łóżko o dość wysokich nóżkach musimy wziąć pod uwagę, że łóżko może być zbyt wysokie dla nas. Ta kwestia będzie istotna dla seniorów oraz osób, które mają problem z podnoszeniem wysoko nóg. Odpowiednia grubość materaca to 60 cm ponad poziomem podłogi.

Pojemnik na przechowywanie

Jeżeli mamy dość ograniczoną przestrzeń w naszym mieszkaniu, warto pomyśleć o wyborze łóżka wraz z pojemnikiem. Pojemniki nie muszą koniecznie służyć do przechowywania pościeli, można w nich również umieścić inne rzeczy, na przykład możemy tam przechowywać odzież zimową latem. Jeżeli zdecydujemy się na łóżko z pojemnikiem, najczęściej mamy do wyboru łóżko drewniane bądź tapicerowane. Łóżka bez pojemnika zdecydowanie lepiej będą nadawać się dla osób, którym bardziej zależy na wysokiej jakości snu. Trzeba pamiętać, że zostawiając od spodu przestrzeń, zapewniamy naszemu materacowi wentylację, a przy tym gwarantujemy sobie bardziej komfortowy sen.

Wezgłowie

Wybieramy łóżko do sypialni

Lubisz czytać w łóżku, oglądać telewizor bądź pracować przy laptopie? Dobrym rozwiązaniem będzie dla ciebie wysokie wezgłowie, które dzięki miękkiemu tapicerowanemu zagłówkowi podnosi komfort podczas wypoczynku, zwłaszcza w pozycji siedzącej. Poza walorami komfortowymi wysokie wezgłowie, podnosi walory dekoracyjne, sprawia, że sypialnia nabiera modnego wyglądu, pełni również funkcje praktyczne, chroniąc ścianę przy łóżku przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

Artykuł partnera