Jerzy Gruza nie żyje

Twórca kultowych polskich seriali, takich jak "Czterdziestolatek" czy "Wojna domowa" zmarł w nocy z 15 na 16 lutego. Miał 87 lat.

Jerzy Gruza. GA

Jerzy Gruza urodził się w 1932 roku i na zawsze zapisał się w historii polskiej kinematografii. Swoją zawodową przygodę z branżą filmową rozpoczął po ukończeniu szkoły filmowej w Łodzi. Początkowo pracował dla Telewizji Polskiej gdzie tworzył programy telewizyjne, a także reżyserował spektakle Teatru Telewizji. Kilka lat później rozpoczął tworzenie filmów i seriali. Jako reżyser i scenarzysta jest odpowiedzialny za powstanie absolutnie kultowych produkcji, takich jak „Czterdziestolatek”, „Motylem jestem czyli romans czterdziestolatka”, „Wojna domowa” czy „Tygrysy Europy”. O jego śmierci poinformowało w niedzielę Stowarzyszenie Filmowców Polskich. We wpisie na oficjalnym profilu stowarzyszenia na Facebooku napisano:

„Dziś w nocy zmarł Jerzy Gruza…. miał 87 lat. 📢 Reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich mocno zaangażowany w sprawy środowiska filmowego. Był twórcą niezapomnianych seriali i filmów m.in. „Wojny domowej”, „Czterdziestolatka”, „Dzięcioła”, „Pierścienia i Róży”, „Alicji” czy „Przeprowadzki”. Podczas 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jerzy Gruza otrzymał „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości.”

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Jerzy Gruza

- Stowarzyszenie Filmowców Polskich

- Czterdziestolatek