Wycieczka do Kolumbii – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Kolumbia to kraj pełen niesamowitych atrakcji, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym celem podróży. Dlaczego warto odwiedzić ten kraj?

Wycieczka do Kolumbii – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Przede wszystkim ze względu na swoje niezwykłe bogactwo przyrody. Kolumbia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów na świecie pod względem krajobrazu – od tropikalnych plaż na wybrzeżach Pacyfiku i karaibskich wysepek, po górzyste tereny Andów i bujne lasy deszczowe.

Zobacz, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Kolumbii (ciekawe oferty wycieczek do tego kraju znajdziesz tu: https://r.pl/kolumbia).

Kolumbia w pigułce

Kolumbia, oficjalnie Republika Kolumbii, jest krajem położonym w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Graniczy z Wenezuelą, Brazylią, Peru, Ekwadorem i Panamą, a także z Oceanem Spokojnym na zachodzie oraz Morzem Karaibskim na północy. Stolicą Kolumbii jest Bogota. Kraj ma powierzchnię 1,14 mln km², a mieszka tu ponad 50 mln ludzi.

Kolumbia ma bogate dziedzictwo kulturowe, które wynika z mieszanki rdzennych kultur, hiszpańskiego kolonializmu i wpływów afrykańskich. Rejon Andów oferuje niesamowite krajobrazy, a Kolumbijska Amazonia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów na świecie.

Kraj leży w strefie klimatu tropikalnego, jest więc tu gorąco przez cały rok. Najlepszą porą na wizytę w Kolumbii jest okres od grudnia do przełomu marca i kwietnia – w tym czasie jest najmniej deszczowo.

Językiem urzędowym jest hiszpański. Kolumbijczycy raczej nie mówią po angielsku, dlatego warto nauczyć się kilku podstawowym zwrotów po hiszpańsku lub zabrać ze sobą mały słowniczek czy rozmówki.

Walutą obowiązującą w kraju jest peso kolumbijskie. Warto zabrać ze sobą dolary i wymienić na miejscu na lokalną walutę. Płatność kartą jest możliwa jedynie w większych sklepach i supermarketach.

Kilka porad przed podróżą do Kolumbii

Obywatele polscy przybywający do Kolumbii na okres od 90 dni nie potrzebują wizy. Należy natomiast wypełnić internetowo formularz Check-Mig, najwcześniej 72 godziny przed odprawą na samolot.

Od podróżnych z Polski nie są wymagane szczepienia ochronne. Jednak ze względu na własny komfort i bezpieczeństwo, warto przed wyjazdem zaszczepić się na żółtą febrę, błonicę, tężec, dur brzuszny i żółtaczkę. W Kolumbii występują różne choroby tropikalne, dlatego należy zabrać odpowiednie środki ochronne, takie jak repelenty na owady czy leki przeciwko malarii.

Warto pamiętać, że w Kolumbii znajdziemy gniazdka elektryczne typu A i B (takie jak w USA), warto więc zabrać adapter.

Kraj kojarzy się wielu z kartelami narkotykowymi i dużą przestępczością. W istocie dawniej nie był bezpieczny, ale w ciągu ostatniej dekady władze w dużym stopniu poradziły sobie z tym problemem.

Artykuł sponsorowany