Wysypianie się – 5 praktycznych wskazówek, jak robić to dobrze

Organizm ludzki najlepiej regeneruje się podczas snu, który w przypadku zdrowej, dorosłej osoby powinien trwać nieprzerwanie przez co najmniej 8 godzin na dobę.

Wysypianie się – 5 praktycznych wskazówek, jak robić to dobrze
Wielu z nas ma jednak problemy z zasypianiem oraz nocnymi pobudkami, które znacząco wpływają na jakość snu. Oto 5 kroków, jakie warto wdrożyć, aby zacząć się wysypiać.

1. Odpowiednie przygotowanie sypialni

Pierwszym krokiem do zdrowego, pełnowartościowego snu jest odpowiednie przygotowanie sypialni. Każdego wieczoru, na około godzinę przed pójściem do łóżka, należy przewietrzyć pomieszczenie. O ile latem zasada ta nie budzi większych wątpliwości, o tyle zimą zdarza nam się zapominać o wymianie powietrza przed snem. Jednocześnie pamiętajmy o tym, aby w sypialni nie było zbyt ciepło – właściwa temperatura to około 20-21 stopni. Zadbajmy o czystą pościel, którą wypierzemy w detergencie o niezbyt mocnym zapachu. Nawet najpiękniejsza woń, jeśli jest bardzo intensywna, może utrudniać zasypianie i powodować nocne wybudzenia. Bardzo istotnym elementem przygotowania sypialni jest dobór odpowiedniego materaca. Wysokiej jakości modele znajdziemy w sklepie online https://sleepinghouse.pl/. Do wyboru mamy wiele opcji, natomiast decydując się na zakup konkretnego materaca, kierujmy się przede wszystkim naszymi potrzebami.

Wysypianie się – 5 praktycznych wskazówek, jak robić to dobrze

2. Sen zawsze o podobnych porach

Nasz organizm lubi, gdy kładziemy się spać każdego dnia o podobnych porach. Dzięki temu może efektywniej wypocząć, lepiej się regenerując. Regularne godziny snu można wypracować, zachowując codzienną rutynę. Warto spożywać ostatni posiłek przed snem o tej samej porze, tak aby nie obciążać zanadto żołądka. Po kolacji możemy rozpocząć przygotowania do snu, biorąc kąpiel, relaksując się czy słuchając uspokajającej muzyki. Ważne, aby nie tylko kłaść się spać, lecz również wstawać o podobnych godzinach. Początkowo przyzwyczajenie się do nowego systemu snu może rodzić pewne trudności, jednak z czasem nasz organizm sam będzie nam dawał znać, kiedy jest zmęczony oraz kiedy możemy przebudzić się ze snu.

3. Sen bez stresu

Wieczorami, na krótko przed pójściem spać, często analizujemy miniony dzień, jednocześnie zastanawiając się nad rozwiązaniem problemów natury zawodowej czy rodzinnej. Niemniej jednak nie jest to odpowiedni czas na tego typu przemyślenia. Przed snem należy odciąć się od codzienności i odpowiednio zrelaksować. I choć w natłoku myśli prędzej czy później w końcu zaśniemy, to nasz sen nie będzie zdrowy, a raczej niespokojny i często przerywany. Zadbajmy więc o jego higienę, pozwalają sobie na odrobinę wypoczynku jeszcze zanim położymy się do łóżka. W tym celu możemy posłuchać muzyki relaksacyjnej, wziąć długą kąpiel czy przeczytać lekką, przyjemną w odbiorze książkę.

4. Przyjemny sen bez czynników drażniących

W wysypianiu się mogą przeszkadzać nam również czynniki zewnętrzne, których występowanie jest od nas całkowicie niezależne. Dobrym przykładem jest chociażby światło, które wpada do sypialni z dworu. Poradzimy sobie z nim, montując kryjące rolety. Warto zastanowić się, co właściwie przeszkadza nam w spokojnym śnie? Czasami dobrym rozwiązaniem jest usunięcie z sypialni wszelkich urządzeń elektronicznych, w tym telewizora czy laptopa. Co ciekawe, czynnikiem drażniącym może być też źle dobrana pościel czy materac. W kontekście tych drugich warto sprawdzić wysokiej jakości materace dostępne w sklepie internetowym https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200. Tymczasem pościel wymieńmy na lekką i antyalergiczną. Jeśli w sypialni mamy dyfuzor lub patyczki zapachowe, lepiej przenieść je do innego pomieszczenia. Aromaty to dodatkowe bodźce, których w czasie snu lepiej unikać.

5. Chrapanie – wróg zdrowego snu

Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak destrukcyjny sposób niewinne chrapanie wpływa na nasz sen. Chrapanie powoduje, że organizm nie jest odpowiednio dotleniony, przez co nie może właściwie się zregenerować. Jeśli mamy tego rodzaju problem, najlepiej udać się do lekarza, który rozpozna jego przyczynę i wdroży leczenie. Chrapanie może występować przejściowo, na przykład w czasie kataru – wtedy też warto zastosować na noc preparaty udrażniające. Jeśli problem chrapania dotyczy naszego partnera, powinien on skonsultować się z lekarzem. Niektóre pary decydują się spać w osobnych pomieszczeniach, jednak na ogół jest to rozwiązanie tymczasowe, które nie powoduje, że problem znika. Czasami nawet nie mamy świadomości nocnego chrapania, jednak podstawowym jego objawem, poza uporczywym dźwiękiem, jest fakt, iż budzimy się niewyspani.

Artykuł partnera