Jednym z nich jest zadbanie o siebie, wprowadzając dietę, zwiększając ruch, czy po prostu wybierając się na wizytę do kosmetyczki. Jakie zabiegi kosmetyczne na twarz warto zrobić jeszcze przed wakacjami?
Oczyszczające zabiegi – manualne oczyszczanie
Jeśli chcesz, aby twoja cera odzyskała blask po zimie, jest na to kilka sposobów. Warto oczyścić twarz, która podczas mrozów narażona była na ekstremalne czynniki zewnętrzne. Zwykle zimą stosujemy też ciężkie kremy i trwalsze podkłady, co nie pozostaje bez wpływu na skórę. Pomoże więc oczyszczanie manualne, podczas którego zostaną usunięte wągry, zaskórniki i wszelkie zanieczyszczenia. Oczywiście sam zabieg nie składa się wyłącznie z oczyszczania, ale nakładane są inne preparaty, które uzupełniają całą sesję w gabinecie.
Innym sposobem na oczyszczenie twarzy są peelingi, których w gabinetach kosmetycznych jest cała gama. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest peeling kawitacyjny, ponieważ działa świetnie niemal na każdą skórę. Podczas zabiegu wprowadzane są w skórę ultradźwięki, bezpieczne nawet dla bardzo wrażliwych osób.
Niezwykłą popularnością cieszy się również mikrodermabrazja w różnych postaciach. Polega ona na złuszczaniu naskórka, w którym pomaga urządzenie wyposażone w specjalną głowicę. Są dwa rodzaje mikrodermabrazji – diamentowa i korundowa. Pierwsza jest przeznaczona dla skór bardziej wrażliwych, alergicznych. Z drugiej opcji będą zadowolone osoby posiadające cery odporne na czynniki zewnętrzne, ponieważ działa silniej. U posiadaczek skóry skłonnej do podrażnień może więc wywołać zaczerwienienia i lekki dyskomfort.
Najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne na twarz – kwasy
Fakt, że jeszcze przez kilka tygodni będziemy musieli znosić pogodowe kaprysy wiosny, jest idealnym momentem, aby zainwestować w złuszczanie kwasami. Zabiegi kosmetyczne mają na celu nie tylko doraźną poprawę stanu skóry, ale przede wszystkim działanie długofalowe, które spowoduje, że cera będzie odświeżona i gotowa do przyjmowania kolejnych produktów.
Kwasy brzmią dla ciebie przerażająco? Nic z tych rzeczy. Pamiętaj, że każdy kwas działa zupełnie inaczej, dlatego osoba, która przeprowadza zabieg musi najpierw poznać stan twojej skóry, aby potem móc ocenić, jaka substancja będzie najlepsza dla ciebie. To nieprawda, że tylko osoby z mocno zanieczyszczoną skórą, która jest bardzo odporna, mogą być poddane zabiegowi kwasami. Istnieją bowiem te przeznaczone dla skór suchych czy wrażliwych.
Przykładem są kwasy PHA, do których należą: glukonolakton, glukoheptanolakton, kwas laktobionowy. Kwasy te charakteryzują się wysoką skutecznością, jednocześnie będąc delikatnymi dla wrażliwej skóry. Ciekawą właściwością tych kwasów jest również to, że nie ma przeciwwskazań, aby stosować je latem. Kwasy PHA mają właściwości nawilżające przy jednoczesnym pozbywaniu się warstwy martwego już naskórka. Nawet na bardzo wrażliwych skórach efekty działania powinny być zadowalające.
Kwasami, które nadają się do skóry suchej, są również te z grupy AHA, czyli np. kwas glikolowy czy mlekowy – bardzo popularne w kosmetologii. Dobrze działają na skóry suche, które przez wiele lat narażały się na kontakt z promieniami słonecznymi. Nie znaczy to, że kwasy AHA działają tylko na wierzchnią warstwę naskórka. Przy wyższych stężeniach zadowolone będą nawet osoby ze skórą dojrzałą, ponieważ można tutaj liczyć na delikatne spłycenie zmarszczek. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że mogą wystąpić zaczerwienienia czy lekkie podrażnienie, jednak nie powinno być to bardzo agresywne złuszczanie.
W celu bardziej dogłębnego oczyszczenia polecany jest kwas z grupy BHA, czyli kwas salicylowy. Jest idealny, jeśli borykasz się z otwartymi porami, czy tłustą skórą skłonną do zanieczyszczeń. Z takich zabiegów nie powinny korzystać osoby, które są w aktywnej fazie trądziku, mają opryszczkę czy poważniejsze infekcje skórne. Trzeba liczyć się z tym, że skóra może po zabiegu być podrażniona i szczypiąca. Pamiętaj też, że nawet jeśli przez jakiś czas będziesz zmagać się ze skutkami, jakie niesie zabieg, potem twoja skóra podziękuje ci za to podwójnie.
Kosmetyka twarzy to nie tylko zabiegi złuszczające
Skoro twoja skóra jest już czysta i odświeżona, czas na odpowiednią pielęgnację. Postaw zatem na zabieg, który ukoi, a także uelastyczni twoją skórę. Wiele gabinetów ma swoje autorskie rozwiązania, dlatego na rynku możemy wybierać spośród ogromnej gamy. Przykładem jest zabieg Hydradermie, który ma na celu głębokie nawilżenie skóry i poprawę jej elastyczności i jędrności. Zabieg ten łączy jonoforezę, dotlenianie skóry i masaż, dzięki czemu jest tak skuteczny. Niektórzy porównują efekty nawet do liftingu, co powoduje, że tak dużo osób decyduje się na poprawienie stanu swojej cery właśnie w ten sposób.
Jeśli jesteś zwolenniczką jeszcze mniej inwazyjnych zabiegów, powinnaś skorzystać z odżywczych masek, ampułek czy masażu. Gabinety kosmetyczne oferują zwykle całe serie, w których znajduje się delikatne oczyszczanie twarzy, maska i masaż – wszystko to wspierane produktami uzupełniającymi. Zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem elementów masażu są świetne nie tylko ze względu na korzyści płynące z samych właściwości produktów, ale i ze względu na działanie relaksacyjne.
Koszt zabiegów kosmetycznych
Trzeba liczyć się z tym, że zabiegi kosmetyczne, zwłaszcza te robione w serii, nie są małym wydatkiem. Jeśli będziesz regularnie oczyszczać i odżywiać cerę, ona odwdzięczy ci się zdrowym i młodym wyglądem przez wiele lat. Jaki jest jednak koszt wszystkich tych zabiegów? Jeśli chodzi o zabiegi z kwasami, jest to około 150 zł. Oczyszczanie manualne to kwestia około 100 złotych. Jeśli decydujemy się na zabiegi, w skład których wchodzi kilka czynności, czyli np. oczyszczanie, maska i masaż, możemy zapłacić nawet kilkaset złotych.
Droższe są zwykle zabiegi, w których używany jest sprzęt. Mikrodermabrazja kosztuje często powyżej 200 złotych, jednak dla lepszego efektu lepiej powtórzyć zabieg kilkakrotnie. Ceny zabiegu Hydradermie kształtują się podobnie, jednak pamiętaj, że każdy gabinet może mieć swój cennik. Wydaje się, że koszty tych wszystkich zabiegów z pewnością przewyższają budżet przeciętnego Polaka, jednak to nieprawda. Mamy swoje sposoby na wydatki związane z urodą.
Poluj na promocje w gabinetach i subskrybuj ich newslettery. Często oferty rabatowe przychodzą właśnie drogą mailową, więc tylko subskrybenci mają do nich dostęp. Warto również sprawdzić lub zapytać, czy jest szansa, że nowi klienci są traktowani na preferencyjnych warunkach. Jeśli oszczędności nie pozwalają ci na zrobienie sobie serii zabiegów, po których twoja skóra będzie jak nowa, spróbuj pozyskać środki z alternatywnych źródeł.
Pamiętaj, że takie zabiegi jak kwasy czy te, w których wykorzystywane są retinoidy, lepiej robić przed sezonem upałów, ponieważ ekspozycja na słońce nie jest wtedy wskazana (wyjątkiem są kwasy PHA). To jest ostatni dzwonek, który musisz wykorzystać. Jak mawiała Helena Rubinstein – jedna z najbogatszych kobiet świata XX wieku i założycielka imperium kosmetycznego: ,,Nie ma brzydkich kobiet. Są tylko leniwe”. Zadbaj o siebie i nie miej kompleksów, bo zasługujesz na to.
Pieniądze nie mogą być przeszkodą, by czuć się ze sobą dobrze. Jeśli napotkałaś świetną ofertę na zbieg kosmetyczny, ale aktualnie nie możesz sobie na niego pozwolić, spróbuj skorzystać z pomocy znajomych czy rodziny. To jednak może nieść spore ryzyko, że zostaniesz oceniona jako osoba powierzchowna, która myśli tylko o sobie. Aby uniknąć wtrącania się osób trzecich w twoje decyzje możesz skorzystać z pożyczki przez Internet (np. w Vivus). Taka inwestycja w urodę zwróci ci się szybciej, niż myślisz.
Jakie są największe plusy, wynikające z odświeżenia cery na lato? Oprócz tego, że poczujesz się dużo lepiej, zauważysz również lepsze działanie preparatów, których używasz na co dzień. Pamiętaj, że to odświeżona skóra dużo lepiej przyjmuje inne kosmetyki i makijaż wygląda dużo lepiej na dobrze przygotowanej twarzy.