Zaplątane nastolatki. Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości. Lisa Damour

Życie z nastoletnią córką nie musi przypominać jazdy na rollercoasterze! Dr Lisa Damour, psycholożka i autorka wielu publikacji poświęconych edukacji i rozwoju dzieci, opisuje w swojej książce 7 etapów rozwoju nastolatek.

NastolatkiA3
Zaplątane nastolatki. Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości. Lisa Damour

Pomóż swojej nastoletniej córce poradzić sobie z dorastaniem!

“Tylko poczekaj, aż twoja córka zacznie dorastać!” – wielu rodziców czeka z niepokojem na okres, kiedy ich córki wchodzą w wiek nastoletni. Odnalezienie się w nowych grupach rówieśniczych, pierwsze miłości, problemy z zaakceptowaniem własnego wyglądu, emocjonalne zachowania, gwałtowne zerwanie z utrwalonymi nawykami, brak poczucia pewności siebie, to tylko niektóre wyzwania, z którymi muszą sobie radzić dorastające dziewczynki i ich rodzice.

Lisa Damour w swojej książce pokazuje, że czasami pewne zachowania naszych córek, które nas niepokoją, w rzeczywistości stanowią tylko naturalne etapy ich rozwoju i są zdrowe, konieczne i naturalne. Rozstanie z dzieciństwem, bunt przeciwko władzy dorosłych, próby odnalezienia własnego miejsca w grupie rówieśników, okazywanie skrajnych emocji to w rzeczywistości tylko kilka z siedmiu etapów przejścia z dzieciństwa w dorosłość.

Poparta badaniami naukowymi wiedza o tych etapach oraz zaakceptowanie ich jako czegoś zdrowego i naturalnego, pozwoli rodzicom uniknąć konfliktów oraz pomoże zbudować głębszą relację z dorastającymi córkami. Dzięki poznaniu “mapy nastoletniego dojrzewania” mamy szansę przygotować się na to, co przed nami, wiemy także kiedy przyszedł czas, żeby poprosić o fachową pomoc.

Jeśli chcecie lepiej zrozumieć swoje córki, mniej się o nie martwić i udzielić im wsparcia na drodze do dorosłości, koniecznie przeczytajcie poradnik Lisy Damour.

“Zbyt często rozmawiamy o dorastaniu tak, jakby musiał to być straszny, burzliwy okres zarówno dla nastolatek, jak i dla ich rodziców. Postrzegamy to jako przeżycie podobne do jazdy kolejką górską: cała rodzina przeżywa gwałtowne wzloty i upadki, zaciska nerwowo ręce, a rodzice mają nadzieję, że po wszystkim ich córka wysiądzie jako zdrowa, szczęśliwa osoba. Napisałam tę książkę, by uświadomić wam, że życie z nastoletnią córką nie musi przypominać skomplikowanej zagadki czy labiryntu. Istnieje przewidywalny schemat rozwoju nastolatek, plan ich dorastania. Kiedy zrozumiemy, co denerwuje naszą córkę, nagle jej zachowanie nabierze sensu. Dysponując mapą nastoletniego dorastania, będziemy mogli z o wiele większą łatwością doprowadzić naszą córkę do dorosłości i sprawić, by stała się ona rozsądną młodą kobietą, jaką chcemy w niej widzieć” – Dr Lisa Damour.

„Jeśli trzymasz w rękach tę książkę, a w domu twoja córka właśnie wchodzi w nastoletnie życie – nie wahaj się skorzystać z pomocy. O ile łatwiej o komunikację, o budowanie głębokiej relacji z naszymi dorastającymi dziećmi, gdy staramy się zrozumieć, nie tylko nastolatkę, ale przede wszystkim mechanizmy własnych zachowań. Polecam! Nawet jako mama dwóch synów powoli wkraczających w nastoletnie życie – nie zawaham się skorzystać z wiedzy, jaką dała mi lektura tej książki” – Ewa Raczyńska, redaktor naczelna portalu Ohme.pl

O autorce:

Dr Lisa Damour – psycholożka, autorka licznych publikacji dotyczących edukacji i rozwoju dzieci. Kieruje Ośrodkiem Badań dla Dziewcząt w Laurel School – niepublicznej szkole dla dziewcząt, uczy pracować z nastolatkami słuchaczy studiów magisterskich na Wydziale Psychologii Case Western Reserve University, prowadzi także prywatną praktykę psychoterapeutyczną, w której specjalizuje się w pracy z nastoletnimi dziewczynkami i ich rodzicami. Jej książka “Zaplątane nastolatki” stała się bestsellerem New York Times’a. Mieszka z mężem i dwiema córkami w Shaker Heights w Ohio.

O książce:

Tytuł: Zaplątane nastolatki. Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości.

Autor: dr Lisa Damour

Premiera: 9 marca 2017 r.

Wydawnictwo: Agora