Znamy zdobywcę Literackiej Nagrody Nobla 2021

Wczoraj o godzinie 13.00 stało się jasne, kto otrzymał najważniejsze literackie wyróżnienie na świecie. Akademia Szwedzka przyznała nagrodę 73-letniemu pisarzowi z Zanzibaru.

Literacka Nagroda Nobla 2021
Znamy zdobywcę Literackiej Nagrody Nobla 2021. Foto Instagram @nobelprize_org

Literacka Nagroda Nobla 2021 znalazła swojego właściciela. Jest nim Abdulrazak Gurnah – tanzański pisarz, autor 10 powieści i licznych opowiadań. Jak co roku Akademia uzasadniła swój wybór. Tym razem laureat otrzymał wyróżnienie „za bezkompromisową i pełną współczucia eksplorację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Literacka Nagroda Nobla 2021: kim jest Abdulrazak Gurnah?

O zwycięzcy Literackiego Nobla w Polsce niewiele wiadomo. Jak do tej pory żadne z jego dzieł nie zostało przetłumaczone na nasz język. W innych krajach również nie jest to znany autor. Być może właśnie dlatego po wyczytaniu werdyktu w Sali Giełdy, gdzie ogłasza się noblowskich laureatów, zapadła cisza. Nikt bowiem nie spodziewał się, że Abdulrazak Gurnah otrzyma wyróżnienie.
Zdumiony był również sam autor. Jak przyznał w pierwszym ponoblowskim wywiadzie, nic nie wskazywało na to, że Literacka Nagroda Nobla 2021 powędruje właśnie do niego. Po otrzymaniu telefonu od sekretarza Akademii Szwedzkiej, Matsa Malma, Gurnah myślał, że informacja o jego wygranej to żart. Uwierzył dopiero, gdy na własne oczy zobaczył ogłoszenie na oficjalnej stronie Nagrody Nobla.
W swoich utworach 73-letni pisarz podejmuje tematykę uchodźczą i emigracyjną. Sam w młodości wyjechał z rodzinnego kraju. Przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął naukę na wyższej uczelni i tam też pozostał.

Tydzień Noblowski i polscy laureaci

Poza laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021, do tej pory poznaliśmy także wyróżnionych z dziedziny fizjologii lub medycyny, fizyki i chemii. Dziś Akademia ogłosi nazwisko zwycięzcy Pokojowej Nagrody Nobla.
Najważniejsze odznaczenie dla pisarzy i poetów jest szczególnie istotne w kontekście polskości. Aż pięcioro naszych rodaków zostało wyróżnionych w tej dziedzinie. Ostatnia z polskich laureatek – Olga Tokarczuk – otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Wcześniej odznaczeni zostali także Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont oraz Henryk Sienkiewicz. Z kolei w zeszłym roku Akademia wyróżniła amerykańską poetkę Louise Glück.