Zwyciężczyni MasterChef wydaje książkę

Trener Franciszek Smuda wybrał szeroką kadrę na Euro 2012. Spośród nich, 23 graczy zawalczy o mistrzostwo Europy. PZPN obiecał im pokaźne premie z zysków zagwarantowanych przez UEFA.

Trener Franciszek Smuda wybrał szeroką kadrę na Euro 2012. Spośród nich, 23 graczy zawalczy o mistrzostwo Europy. PZPN obiecał im pokaźne premie z zysków zagwarantowanych przez UEFA. Przewyższają nawet te przyrzeczone Niemcom czy Hiszpanom. Za samo pojawienie się na boisku, piłkarz z orzełkiem na piersi zainkasuje ponad 60 tys. złotych. Za grę w każdym meczu i zdobycie tytułu mistrza Europy, zawodnik może dostać nawet 2 mln złotych.

UEFA ma jednak z czego płacić. Federacja liczy na pokaźne przychody z Euro 2012. Wstępnie szacuje się, że sięgną 2,3 mld euro. Ponad połowę, czyli 1,3 mld euro, zapłacą media za prawa do transmisji. Reszta to wpływy ze sprzedaży biletów i kontraktów reklamowych. Jak się wstępnie szacuje, koszty, jakie UEFA poniesie w związku z Euro 2012, to około 750 mln euro. Połowa tej kwoty trafi do federacji w krajach grających w turnieju.

PZPN pod kierownictwem Grzegorza Laty ma gest. Działacze kuszą kadrowiczów podziałem łupów od UEFA pół na pół. Oznacza to, że biało-czerwoni mogą liczyć na połowę wpływów z europejskiej federacji. Ta kwota zależeć będzie oczywiście od wyników. W przypadku zdobycia tytułu z kompletem zwycięstw UEFA wypłaci PZPN równowartość blisko 62,5 mln zł. Kadrowicze otrzymaliby wtedy do podziału nawet ponad 31 mln.

Za sam udział w imprezie, każdy z zawodników otrzyma po 62 tys. zł startowego za mecze grupowe (łącznie 3 mecze) oraz dodatkowo po blisko 21 tys. zł za każdy następny rozegrany mecz. Oprócz stawek za samo wybiegnięcie na murawę, zaplanowane są sute premie. W fazie grupowej ich wysokość uzależniono od wyników.

Premie dla piłkarzy za mecze w fazie grupowej Euro 2012, zależnie od wynikówWygrane     Zremisowane      Przegrane
po 90 500 zł     po 45 300 zł     bez premii

źródło: Money.pl na podstawie danych z PZPN