12 TOP inspiracji na jesienne podróże po Polsce

Które regiony Polski warto odwiedzić o tej porze roku? Na liście kusicieli znalazły się m.in. Podlasie, Roztocze, Beskid Niski, Góry Świętokrzyskie i wiele innych.

foto Pixabay.com

Jesienią podróże po Polsce nabierają kolorów. Kuszą też niższe ceny, a w pakiecie otrzymuje się także bardziej zaciszne zwiedzanie, bez tłumu turystów.

1. Atrakcyjnie i różnorodnie: Dolny Śląsk

foto facebook.com/bozena.domanska.399

Dolny Śląsk jest wręcz naszpikowany atrakcjami, które jesienią nabierają innego charakteru niż latem czy wiosną. Do wyboru jest: zostać w stolicy regionu, wybrać się na Zamek w Książu lub pojechać do oddalonych o nieco ponad godzinę drogi Kolorowych Jeziorek. Te cuda skrywa Rudawski Park Krajobrazowy. Woda mieni się w nich na żółto, purpurowo, zielono, szmaragdowo, a nawet na grafitowo.

2. Zawsze na czasie: Podlasie

foto facebook.com/marcin.zakrzewski

W 2018 roku Podlasie to topowy kierunek podróży, do odkrywania właściwie przez cały rok. Jesienią barwy Puszczy Białowieskiej wprowadzają w liryczny nastrój, a przyrodę można obserwować w odwiecznym cyklu – o tej porze akurat powolnego zasypiania. Podlasie to istny tygiel kulturowy – będąc tu warto udać się szlakiem tatarskim od Sokółki po Kruszyniany. Ta trasa odbywa się pod hasłem poszukiwania historii Tatarów na tych terenach (muzeum w Sokółce) oraz śladów ich tradycji i obrządków w meczetach i mizarach (tatarskich cmentarzach). Na przykład w Kruszynianach wiek niektórych mogił sięga nawet końca siedemnastego wieku. Szlak liczy sobie niespełna 60 km. Umożliwia on także spróbowanie tatarskiej kuchni.

3. Zaduma w złotej scenerii: Beskid Niski

foto facebook.com/podkarpackie.przestrzen.otwarta

Spotkanie oko w oko z sarną, grzybobranie, tajemnice łemkowskiej kultury – tego wszystkiego zasmakuje się w Beskidzie Niskim. Idealny region do podziwiania złotej polskiej jesieni, a także dodania do podróżowania szczypty melancholii. Szlaki Magurskiego Parku Narodowego to idealna “świątynia dumania” – można pobyć sam na sam ze swoimi myślami.

4. Magiczny pobyt: Góry Świętokrzyskie

foto facebook.com/piotr.baran.94

Krótki wypad do Kielc da się bez trudu połączyć ze zwiedzaniem chęcińskiego zamku, jaskini Raj czy skansenu w Tokarni. Można tu również postawić na bardziej tajemniczą opcję i podążyć śladem czarownic, które odwiedzały Łysą Górę. Po wycieczce na gołoborza (lub przed) warto oddać się lekturze „Kwiatu paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk, którego akcja toczy się w tych rejonach. Jesienią koniecznie trzeba sprawdzić, jak prezentuje się najsłynniejszy polski dąb, Bartek.

5. Szum fal po sezonie: Bałtyk

foto www.facebook.com/baltykpl/

Bałtyckich kurortów nie sposób pominąć w tym zestawieniu. Tym, którzy szukają wrażeń również poza samą bliskością morza, jesienią Skyscanner poleca wybrać większe miasta, jak Gdańsk czy Świnoujście. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na spacerach po przepełnionych…jodem (nie parawanami) plażach wybierz mniejszą i spokojniejszą miejscowość.

6. W grzybowym królestwie: Bory Tucholskie

www.facebook.com/Kocham.Polske.OK

Jesień zawsze ekscytuje miłośników grzybów. Jeśli kochasz je zbierać, a potem jeść, ale ten pierwszy etap podoba Ci się zdecydowanie bardziej, to już we wrześniu rozważ wypad do Borów Tucholskich. Jako drugi co do wielkości las w Polsce oferuje wiele różnych gatunków grzybów, więc jest w czym wybierać. Natomiast na tutejszych jeziorach panują wzorowe warunki dla wędkarzy, choć aby oddać się tej aktywności trzeba już ubrać się naprawdę ciepło. Jadąc od strony Warszawy koniecznie zahacz po drodze o Toruń – nawet jeśli myślisz, że Twoje serce nie jest z piernika, zmienisz zdanie.

7. Piękno w jesiennej postaci: Roztocze

foto facebook.com/Roztoczewita

Mówi się, że sam Pan Bóg zachwycił się, gdy stworzył Roztocze. Nic dziwnego, że ten obszar czaruje także jesienią! Niezależnie od tego, czy wybierzesz popularny Zwierzyniec, czy Narol wrócisz zachwycony/zachwycona, z cerą zaróżowioną od spacerów po tutejszych lasach, polach i pagórkach. Roztocze jesienią pokochają także zapaleni rowerzyści. Przy okazji warto skoczyć do kompaktowego i doskonale zaplanowanego architektonicznie i urbanistycznie (jak przystało na styl renesansowy) Zamościa.

8. Pogoda i widoki: Tatry

foto facebook.com/tatryfotografia

W miesiącach wakacyjnych Zakopane przeżywa prawdziwy najazd turystów, ale wrześniowe wakacje również mają swoich zwolenników. Najwyższe polskie góry swoich najwierniejszych fanów zdobywają zazwyczaj właśnie jesienią. Wpływ na to ma stałość warunków pogodowych (oczywiście, zawsze w górach są one względne), przejrzystość, która pozwala na podziwianie wszelkich panoram i oczywiście – kolory – od zieleni, poprzez żółcie i brązy aż po czerwienie. A propos tych ostatnich – na Czerwonych Wierchach kwitnie o tej porze sit skucina, dzięki której szczyty zyskały swoją nazwę – niezapomniany widok!

9. Kolorowy spływ: Pieniny

foto facebook.com/pieniny

Być może wycieczka w Pieniny nie brzmi zbyt oryginalnie. Ale o tej porze roku spiczaste szczyty Pienin spowijają niesamowite kolory, a pięknem tutejszej przyrody można się delektować w większym spokoju niż w lecie. Spływy Dunajcem organizowane są do końca października. Bardziej aktywni mogą mierzyć najwyżej i wybrać się na Trzy Korony. Jesienne Pieniny wyglądają jak z obrazka, ale nie zapomnij o odpowiednim do pogody stroju.

10. Miejsce, gdzie się jesieni: Ojcowski Park Narodowy

foto facebook.com/ojcowiopn

Ojcowski Park Narodowy z Doliną Prądnika to super opcja na jedno lub wielodniową wycieczkę z Krakowa i jedna z bardziej malowniczych tras do pokonania autem lub motocyklem – Przekonaj się, że znane i lubiane formy krasowe tego obszaru prezentują się zupełnie inaczej w jesiennej scenerii. Uwierz nam – zdjęcia z tej wycieczki będziesz oglądać nie raz!

11. Jesień w miejskim stylu

foto facebook.com/GoryOpawskie

Wrzesień i październik to świetny moment na zwiedzanie polskich miast. Jeśli masz tylko jakieś na swojej podróżniczej liście, to właśnie jesienią dobrze plany realizować. Z jednej strony można testować najlepsze dania lokalnych knajpek i bezkarnie przesiadywać w kawiarniach (bo już nie tak ciepło jak w wakacje), dodatkowo z tego samego powodu nie żal przesiadywać w muzeach. Z drugiej strony złota polska jesień dociera również do miejskich parków i aż szkoda jej nie podziwiać.

12. Dzika jesień: Góry Bialskie

foto: facebook.com/GoryOpawskie

W dalekich (przygranicznych) ostępach Kotliny Kłodzkiej znajduje się miejsce dla tych, którym znudziły się już Bieszczady. Cechy charakterystyczne? Płaskie wierzchołki, brak tłumów i okolica obfitująca w jawory i buki – czy musimy dodawać, że na jesieni cudownie nabiorą kolorów? Start wycieczki: Bielice.