„13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych”. Leszek Kołakowski

„13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” z ilustracjami Pawła Pawlaka otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2015 za ilustracje i opracowanie graficzne. Cieszymy się i gratulujemy Pawłowi Pawlakowi!

13 bajek

„Teraz jesteśmy już bardzo starzy. Na pewno nigdy nie dowiemy się, gdzie leży Lailonia, i na pewno nigdy jej nie zobaczymy. Być może jednak ktoś z was będzie miał więcej szczęścia, może komuś uda się trafić kiedyś do  Lailonii. Jadąc tam, oddajcie w naszym imieniu kwiatek nasturcji królowej Lailonii i powiedzcie jej, jak bardzo  chcieliśmy się tam dostać i jak nam się to nie udało.”To przedziwne, zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki „dla dużych i małych”. Można je odczytywać na wielu poziomach, dzieci odnajdą tu swoją Nibylandię, a dorośli Lailonię. Tekst uzupełniają piękne ilustracje autorstwa znakomitego grafika Pawła Pawlaka, który również opracował książkę typograficznie. Treść i forma na najwyższym poziomie.
Leszek Kołakowski – jeden z najwybitniejszych filozofów polskich, oprócz wielu esejów filozoficznych tworzył przy­powiastki i bajki, w których humorystycznie i w inteligent­ny sposób operował konwencją literacką i stylizacją.

Paweł Pawlak – tworzy ilustracje, które cieszą się uznaniem krytyków w kraju i na świecie. W 2009 roku znalazł się wśród nominowanych do prestiżowej Literackiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren. Swoje prace projektuje precyzyj­nie i drobiazgowo, doskonale wyczuwa charakter tekstu, a jego ilustracje uatrakcyjniają nawet najbardziej zapo­mniane i zakurzone pozycje literatury dziecięcej.