3 kroki do założenia strony WWW

Obecnie działa 1,5 miliarda stron internetowych, z których 200 mln to aktywne serwisy. Założenie strony WWW nie wiąże się z wysokimi kosztami, a tak naprawdę nie wymaga nawet specjalistycznej wiedzy.

Serwis możesz uruchomić w kilku prostych krokach, dzięki dostępnym w sieci narzędziom i rozwiązaniom. Jak to zrobić?

Własna stron w 3 krokach

Żeby serwis WWW mógł działać, musisz najpierw wybrać kilka niezbędnych usług. Założenie strony WWW jest łatwiejsze niż ci się wydaje i nie potrzebujesz tutaj wiedzy programistycznej. Oto kilka ważnych kroków, które musisz podjąć, żeby założyć stronę:

 1. Rejestracja domeny – czyli adresu strony. Wprawdzie możesz również skorzystać z darmowych usług hostingowych i korzystać z subdomeny, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest własna domena. Dlaczego? Otóż w ten sposób będziesz pracować na swój adres. Możesz z niego korzystać, do kiedy będziesz płacić abonament. Domenę rejestrujesz na okres minimum jednego roku. Po jej opłaceniu musisz zmodyfikować nazwy serwerów DNS, żeby domena przekierowywała na serwer, z którego korzystasz. Nazwy serwerów DNS znajdziesz w wiadomości od firmy hostingowej, w plikach pomocy, ewentualnie po zalogowaniu do panelu administracyjnego. Po tej czynności wpisanie adresu powinno powodować otwarcie twojej strony WWW. Najczęściej efekt jest widoczny po kilku godzinach, ale może to też trwać nawet ponad dobę. Jeśli zarejestrujesz domenę na rok, to przed upływem 365 dni otrzymasz przypomnienie o konieczności dokonania opłaty za kolejny okres, by w dalszym ciągu korzystać z tego adresu.
 2. Hosting – do założenia pierwszej strony WWW potrzebujesz serwera współdzielonego. To na nim umieszczone będą pliki twojej strony. Otrzymasz do dyspozycji określoną powierzchnię, transfer danych, możliwość dodania domen, założenia skrzynek e-mail i nie tylko. Wcześniej zarejestrowaną domenę musisz dodać do zakupionego hostingu. Dzięki temu, po wpisaniu nazw serwerów DNS w ustawieniach domeny na stronie firmy, gdzie została ona zarejestrowana, adres będzie „współpracować” z hostingiem. Jeśli nie umieściłeś na nim jeszcze żadnych plików, to prawdopodobnie zobaczysz pustą stronę lub informację o konieczności dodania danych.
 3. Zainstaluj stronę – kolejnym krokiem jest instalacja strony WWW. W tym przypadku masz do wyboru kilka możliwości. Prawdopodobnie twój hosting zapewnia autoinstalator skryptów. To narzędzie, dzięki któremu możesz wybrać jeden z wielu systemów CMS i zainstalować stronę kilkoma kliknięciami myszy. Np. w ten sposób założysz stronę na najbardziej popularnym na świecie systemie WordPress. Co powinieneś zrobić? Podać podstawowe informacje. Nie musisz zakładać bazy danych ani ręcznie kopiować plików na serwer. Twoim głównym zadaniem jest wybór skryptu. Jeśli nie potrzebujesz witryny z systemem CMS, chcesz założyć np. stronę firmową, to dobrym rozwiązaniem może być kreator WWW. Wybierasz szablon strony, jaki ci odpowiada, dopasowujesz interesujące cię funkcje i całość wypełniasz treścią. Ta metoda jest jeszcze łatwiejsza, niż skorzystanie z autoinstalatora i również daje duże możliwości. Jeśli nie masz dostępu do takich udogodnień, to musisz zlecić stworzenie strony i jej instalację albo skorzystać z gotowych rozwiązań. Jeśli interesuje cię WordPress:
  – Znajdź w wiadomości od firmy hostingowej dane serwera FTP lub poproś o nie.
  – Zainstaluj program, który obsługuje połączenia FTP, np. darmową aplikację FileZilla.
  – Połącz się z serwerem za pomocą programu.
  – Pobierz pliki instalacyjne systemu CMS WordPress – znajdziesz je pod adresem: https://pl.wordpress.org/download/.
  – Umieść pliki w folderze domeny – jeśli nie wiesz gdzie, to poproś o pomoc administratorów. Pamiętaj, że masz skopiować tam pliki systemu po rozpakowaniu archiwum – ze wspomnianej strony WWW pobierasz pliki spakowane w jednym archiwum.
  – Załóż bazę danych po zalogowaniu się do panelu administracyjnego, wpisz adres strony WWW i rozpocznij instalację.
  – Podaj dane do logowania do panelu administracyjnego i tytuł strony.
  § Gotowe. Zaloguj się i dopasuj zawartość strony do twoich oczekiwań. Możesz skorzystać z darmowych szablonów i wtyczek.


Artykuł partnera

Wpis znaleziono dzięki:

- Wykonanie strony www

- Strona www

- Gotowy szablon