3 najważniejsze zabiegi higienizacyjne, które zapewnią ci zdrowie jamy ustnej

Jak zadbać o profilaktykę? Przedstawiamy trzy podstawowe zabiegi higienizacyjne, które powinno się wykonywać w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz do roku.

zabiegi higienizacyjne, które zapewnią ci zdrowie jamy ustnej
3 najważniejsze zabiegi higienizacyjne, które zapewnią ci zdrowie jamy ustnej

Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dr Laskus w 2021 r. 33% Polaków zgłasza się na wizyty kontrolne u stomatologa rzadziej niż raz do roku. Tymczasem właśnie regularne przeglądy jamy ustnej chronią nas przed chorobami, których leczenie bywa długie, kosztowne i nieprzyjemne.

Jak zadbać o profilaktykę?

Przedstawiamy trzy podstawowe zabiegi higienizacyjne, które powinno się wykonywać w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz do roku.
Choć świadomość na temat prawidłowej higieny jamy ustnej i konieczności regularnych zabiegów u stomatologa rośnie, u ponad 1/3 Polaków wizyty u dentysty wciąż budzą lęk. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Dr Laskus, organizację, która od lat działa na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej Polaków, wynika, że obecnie do dentysty w ogóle nie chodzi 14% Polaków, a 33% zgłasza się na wizyty kontrolne rzadziej niż raz do roku. Największy problem z profilaktyką jest wśród osób w wieku powyżej 70 lat – w tej grupie dentysty w ogóle nie odwiedza aż 47% badanych.
Wielu z nas zgłasza się do stomatologa dopiero w momencie, gdy problem w jamie ustnej zaczyna powodować dotkliwy ból. Tymczasem regularne wizyty u stomatologa mogłyby nas przed nim skutecznie uchronić!
Ponieważ najbardziej boimy się tego, co nieznane, poniżej przedstawiamy trzy podstawowe zabiegi higienizacyjne, które wykonywane są podczas profilaktycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Korzystanie z nich co 6 miesięcy (lub co 3 miesiące u pacjentów z paradontozą) ochroni nas przed przykrymi dolegliwościami zębów i dziąseł.

Etap 1 – Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Pierwszym zabiegiem, wykonywanym podczas wizyty kontrolnej przez stomatologa jest badanie kliniczne lub badania dodatkowe zlecane celem oceny stanu przyzębia. Jeśli pacjent ma niedostateczną higienę, wymaga kontroli płytki nazębnej i usuwania kamienia nazębnego. Skaling to usuwanie za pomocą ultradźwięków lub narzędzi ręcznych złogów nazębnych obecnych nad i poddziąsłowo. Kamień nazębny powstaje wskutek zmineralizowania płytki nazębnej – jest efektem reakcji śliny z miękkim, przylegającym do powierzchni zęba osadem. Tworzeniu się kamienia sprzyjają różne czynniki, między innymi dieta obfita w węglowodany i nabiał, czy palenie papierosów.
Nagromadzenie zmineralizowanej płytki skutkuje niszczeniem szkliwa, rozwojem próchnicy oraz chorobami dziąseł i przyzębia, w tym paradontozy. Pozbycie się kamienia w warunkach domowych (higienizacja domowa) jest niemożliwe – konieczne są regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych celem wykonania higienizacji profesjonalnej.
Skaling dla większości osób jest bezbolesny, u pacjentów z nadwrażliwością zębów może powodować dyskomfort – jest to kwestia, którą warto omówić ze stomatologiem. Nowoczesne techniki pozwalają na usunięcie kamienia w sposób komfortowy dla pacjenta. U pacjentów z dobrą higieną, regularnie przestrzegających wizyt higienizacyjnych, zwykle przeprowadza się tylko usuwanie osadu i płytki – biofilmu bakteryjnego obecnego na zębach, dziąsłach czy języku (Guided Biofilm Therapy – czyli nowoczesny protokół małoinwazyjny z zastosowaniem specjalnych końcówek airflow lub piezon no pain).

Etap 2 – Piaskowanie, czyli usunięcie bakterii i przebarwień

Po skalingu lub jako niezależna procedura (np. u pacjentów z dobrą higieną) wykonywane jest piaskowanie. Za pomocą dyszy, z której wydobywa się strumień wody, powietrza i drobin czyszczących, usuwa bakteryjną płytkę nazębną oraz przebarwienia. Piaskowanie poprawia również estetykę uśmiechu – po wykonaniu czyszczenia zęby są zdecydowanie jaśniejsze. Piaskowanie jest wskazane szczególnie osobom, w których diecie obecnych jest dużo produktów i napojów barwiących zęby – wśród nich znajdują się między innymi sos sojowy, wino, kawa, herbata. Warto, żeby piaskowanie częściej wykonywali również ci, którzy mają ciasno ułożone zęby lub noszą aparat ortodontyczny – samodzielne czyszczenie zębów w takich przypadkach jest trudniejsze i często nie przynosi zadowalającego efektu. Piaskowanie musi być wykonywane regularnie u pacjentów zarówno wokół własnych zębów, wokół implantów ale także u pacjentów z obecnością aparatów
ortodontycznych. Jest bardzo ważną procedurą kontroli biofimu bakteryjnego. W tej chwili w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych mamy urządzenia (np. EMS) do bezbolesnego usuwania płytki nad i poddziąsłowo (Airflow i Perioflow) w połączeniu ze specjalnie dobranym piaskiem na bazie glicyny (Airflow Perio). W ten sposób jest realizowana nowatorska koncepcja całościowego protokołu profilaktycznego GBT (kontrolowane wybarwianie i usuwanie biofimu bakteryjnego w jamie ustnej pacjentów).

Etap 3 – Polerowanie, czyli wygładzanie powierzchni zęba

Po skalingu stomatolog za pomocą specjalnych past polerskich i gumek wygładza powierzchnię szkliwa. Na oczyszczonych i wypolerowanych zębach osadza się mniej zanieczyszczeń – obniżone zostaje ryzyko powstawania próchnicy i kamienia nazębnego. Po nowoczesnych technikach piaskowania (GBT) polerowanie nie jest stosowane. Można od razu pokryć zęby odpowiednimi lakierami lub zastosować preparaty poddziąsłowo (w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta). Po polerowaniu stomatolog może nam zalecić dodatkowy zabieg, na przykład fluoryzację, która zabezpiecza szkliwo i hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej.
Po zabiegach higienizacyjnych powinniśmy wstrzymać się od jedzenia i picia na około 2 godziny. Jeśli zależy nam na utrzymaniu efektu wybielenia, przez dobę od zabiegu powstrzymajmy się od spożywania napojów i produktów barwiących – wina, kawy. O szczegółach z pewnością poinformuje nas stomatolog.

Dbaj o profilaktykę

Zabiegi higienizacyjne w gabinecie są podstawą profilaktyki dbania o zdrowie jamy ustnej – dzięki nim pozbywamy się bakterii, wzmacniamy szkliwo, ograniczamy ryzyko powstania próchnicy oraz chorób, takich jak paradontoza, które w perspektywie mogą doprowadzić do utraty uzębienia. Właściwe dbanie o higienę uchroni nas także przed schorzeniami całego organizmu dzięki wyeliminowaniu bakterii.