O złym myciu słów kilka…
Podczas mycia włosów można popełnić prawdopodobnie najwięcej błędów, które zaowocują połamanymi, zmęczonymi i matowymi pasemkami. Często bowiem nie traktujemy ich z wystarczającą czułością – szarpanie i mocne tarcie narusza strukturę włosa i powoduje jego łamliwość i wypadanie.
Temperatura wody, jaką polewamy głowę ma także ogromne znaczenie. Zbyt gorąca powoduje nadprodukcję sebum, przez co skóra szybciej się przetłuszcza, a fryzura wygląda na nieświeżą, nawet krótko po myciu. Najlepiej, jeśli woda będzie miała temperaturę ciała – wtedy będzie się możliwie najbardziej obojętna i nieszkodliwa dla włosów.
Kolejnym błędem jest ilość stosowanego szamponu oraz sposób jego nakładania. Zamiast lać (zwykle zbyt dużą) porcję kosmetyku bezpośrednio na głowę, nanieś i rozprowadź niewielką ilość na dłoniach, a powstałą pianą wymasuj skórę głowy. Eksperci nie zalecają także nakładania szamponu na całej długości włosów – jest to preparat myjący o intensywnym działaniu, dlatego najlepiej, aby wrażliwe końcówki nie miały z nim bezpośredniego kontaktu.
Nie przesadzaj z odżywką
O ile końce włosów bardzo jej potrzebują, o tyle ważne jest, żeby nie nakładać jej na skórę głowy. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli myjemy włosy często. Dodatkowe, gęste preparaty obciążają je u nasady i powodują szybsze przetłuszczanie, przez co fryzura staje się płaska i oklapnięta.
Czesać też trzeba umieć
Rozczesywanie włosów to trudna sztuka, zwłaszcza, jeśli są problematyczne, łamliwe lub bardzo długie. Czynność najlepiej zacząć od samego dołu, łapiąc pasmo kilkanaście centymetrów od końcówek. Trzymając je mocno, drugą ręką chwyć szczotkę i krótkimi ruchami rozczesuj włosy, poruszając się stopniowo aż do nasady. W ten sposób unikniesz tworzenia kołtunów, które często jak na złość powiększają się, gdy chcemy na siłę się ich pozbyć.
Mokre włosy są wyjątkowo wrażliwe
Pamiętaj, żeby nie czesać bardzo mokrych włosów. Po wyjściu spod prysznica zaczekaj kilka chwil, aż odrobinę przeschną i dopiero wtedy spróbuj delikatnie rozplątać je grzebieniem o szerokich ząbkach. Co ważne, pocieranie ręcznikiem włosów w celu przyspieszenia schnięcia nic nie da, a tylko może dodatkowo je poplątać i uszkodzić.
Wysoka temperatura = wróg nr 1?
Niekoniecznie! Suszarka, prostownica czy lokówka mogą zostać sprzymierzeńcami pięknych i lśniących włosów, jeśli tylko zadbamy o ich odpowiednie nawilżenie. Nie zapominaj o preparatach uodparniających na wysoką temperaturę oraz o olejkach, które wygładzą końcówki.
Nie susz włosów urządzeniem ustawionym na maksymalną temperaturę, a kontakt z gorącą powierzchnią prostownicy skróć do minimum. Umiejętne wykorzystanie ciepła w stylizacji włosów może pomóc ci uzyskać upragniony efekt oraz uniknąć bezładu i spuszenia fryzury.
Wprowadź w życie nasze rady, a od razu zauważysz różnicę! 😉