5 wyjątkowych miejsc w Europie na letnią wycieczkę rowerową

Końcówka wakacji to dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku idealny okres na wyprawę na rowerze. Upały nie są już aż tak uciążliwe, a pogoda ciągle pozwala na całodzienne szaleństwo na dwóch kółkach i podziwianie widoków z prędkością nie przekraczającą kilkunastu kilometrów na godzinę.

5 wyjatkowych tras rowerowych morawy

Długość niektórych tras wymaga jednak wcześniejszego zaplanowania wygodnego miejsca na nocleg. Z tego właśnie powodu, HomeToGo, wyszukiwarka domów i apartamentów wakacyjnych, przygotowała subiektywne zestawienie najbardziej malowniczych tras rowerowych w Europie wraz z rekomendacjami dotyczącymi ciekawych miejsc, gdzie można zatrzymać się na dłuższy postój.

gdansk wakacje4

Wybrzeże Bałtyku (Polska)

Pokonanie całej trasy rowerowej R10 „dookoła Bałtyku”, której długość przekracza 8000 km to nie lada wyzwanie logistyczne oraz kondycyjne. Mniej zaprawionym z bojach miłośnikom dwóch kółek proponujemy przemierzenie jej malowniczego fragmentu wytyczonego wzdłuż polskiego wybrzeża. Podczas ok. 40 kilometrowej jazdy z Niechorza do Kołobrzegu zobaczymy jedne z najstarszych i najwyższych latarni morskich nad Bałykiem, a wytyczony kierunek jazdy z zachodu na wschód sprawi, że nie będzie konieczności walki z wiejącym wiatrem. Po noclegu w jednym ze 184 apartamentów wakacyjnych z bazy  w Kołobrzegu, warto pojechać dalej na wschód w kierunku Gąsek i Mielna.

Sardynia (Włochy)

Włoska Sardynia nie bez przyczyny nazywana jest „małym kontynentem”. Spotkać tu można niemal każdą formę ukształtowania terenu, od malowniczych zatoczek z krystaliczną wodą do skalistych górskich szczytów. Wyspa jest idealna dla amatorów aktywnej turystyki, szczególnie dla rowerzystów. Bez problemu znajdziemy tu wypożyczalnie, które udostępniają jednoślady już za kilka euro za dobę. Koniecznie przemierzyć trzeba trasę rowerową wzdłuż Szmaragdowego Wybrzeża, ulubionego miejsca wypoczynku wielu milionerów, po drodze podziwiając malownicze wybrzeże oraz idealnie wkomponowane w krajobraz luksusowe wille. Na Sardynii, której gospodarka oparta jest na turystyce, bez problemu znajdziemy nocleg w urokliwych (i całkiem niedrogich!) domkach, które zarezerwować można tutaj.

Morawska Trasa Winiarska (Czechy)

Trasa rowerowa położona na południowych Morawach rozpoczyna swój bieg w miejscowości Uherské Hradiště, aby po ok. 300 km dotrzeć do Znojmo, tuż przy granicy czesko-austriackiej. Po drodze mijamy dziesiątki urokliwych zameczków i co najważniejsze – niezliczoną ilość miejscowości, gdzie od lat uprawiane są winorośla. Po całodziennym wysiłku warto wstąpić do jednej z nich na krótką degustację tego, co w regionie najlepsze.

5 wyjatkowych tras rowerowych

Lanzarote (Hiszpania)

Choć Wyspy Kanaryjskie geograficznie są już częścią Afryki, administracyjnie to wciąż Hiszpania. Lanzarote jest idealnym miejscem na ucieczkę przed europejskim upałem. Po opuszczeniu centrów turystycznych miasteczek oczom spragnionych przygód rowerzystów ukazują się wulkaniczne, księżycowe wręcz krajobrazy. Koniecznie odwiedzić należy zatokę El Golfo z malowniczą, turkusową laguną. Jej widok wynagrodzi kilkugodzinny trud jazdy w pełnym, ale nieuciążliwym słońcu. Na dwóch kółkach dotrzemy również do Parku Narodowego Timanfaya – najsłynniejszej atrakcji turystycznej wyspy.

5 wyjatkowych tras rowerowych yorks

Yorkshire Dales (Wielka Brytania)

Wsi spokojna, wsi wesoła. Tak podsumować można to, co zobaczy każdy miłośnik turystyki rowerowej podczas wyprawy do Parku Narodowego Yorkshire Dales. To jeden z najpiękniejszych zakątków Wielkiej Brytanii, pełen wzgórz i łąk pośród których rozpościerają się kilometry ścieżek rowerowych. Po drodze natrafić możemy na urokliwe wioski i miasteczka, które pamiętają jeszcze czasy rządów Henryka VIII. W nich także bez problemu znajdziemy nocleg w jednym z mieszkań z bazy HomeToGo.