Abażury znów w modzie – jak wybrać stylową lampę?

Trendy w oświetleniu do domów lub mieszkań zmieniają się równie często, jak moda na wybiegach, prezentowana przez światowej sławy modeli i modelki.

beautiful living room with white sofa

Trendy w oświetleniu do domów lub mieszkań zmieniają się równie często, jak moda na wybiegach, prezentowana przez światowej sławy modeli i modelki. Również designerzy wnętrz szukają bowiem ciekawym konceptów, które zachwycą pięknym wyglądem oraz funkcjonalnością.
Nowy sezon w oświetleniu przyniósł kilka zmian. Jedną z nich jest powrót do lamp z tekstylnymi abażurami. Jak je wprowadzić do wnętrza, żeby prezentowały się ciekawie i budowały przyjemne, przytulne wnętrze? Kilka wskazówek podajemy poniżej.

W jakich wnętrzach mogą pojawić się abażury?

Zacznijmy na początek od odpowiedzi na pytanie: czy abażur zawsze się sprawdza? Współcześnie współistnieje przecież wiele mocno zróżnicowanych stylów wnętrzarskich, dzięki którym każdy może udekorować swoje domowe przestrzenie w sposób jak najbardziej odpowiadający prywatnym upodobaniom.
Możemy bowiem postawić na nurty minimalistyczne, szereg odmian stylu skandynawskiego, eko architekturę oraz styl globalnego nomady, czyli fascynata pamiątek z różnych stron świata. Mocne zróżnicowanie tych nurtów, stawianie na naturalność, a także widoczne dążenie do uproszczenia formy sprawiają, że stare, dobre abażury pasują do nich jak ulał.
Najczęściej abażury przyjmują formę prostych brył – cylindrów lub ściętych stożków, co sprawia, że bez trudu wkomponujemy je w każdą aranżację – nowoczesną, klasyczną lub historyzującą.
Pewnym novum oraz modyfikacją w stosunku do wzorów sprzed lat są płaskie, szerokie rozwiązania, prezentujące się zdecydowanie nowocześniej niż szerokie, klasyczne modele z drucianym stelażem wewnątrz. Mnogość wzorów jest na tyle duża, że zyskujemy olbrzymią swobodę aranżacyjną.

Czym powinien się wyróżniać nowoczesny i modny abażur?

Oczywiście abażur abażurowi nierówny, gdyż można znaleźć prawdziwe perełki, które idealnie oddają nastrój i charakter aktualnych trendów w modzie wnętrzarskiej. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów do wykorzystania w przytulnych i ciekawych aranżacjach.

Abażury znów w modzie – jak wybrać stylową lampę?

Naturalność jest w cenie

Coraz większe zainteresowanie ekologią, dbanie o środowisko naturalne i wysoka świadomość społeczna owocują odwrotem od surowców sztucznych i powrotem do naturalnych produktów. Świetnie widać to również na przykładzie lamp.
Nowoczesne oświetlenie z Lampy.it także odpowiada tym tendencjom, łącząc intrygujący design z naturalnymi materiałami. Produkty wykonuje się z drewna lub metalu, a źródła światła osłania się szklanymi kloszami lub właśnie tekstylnymi abażurami.
Wielkim zainteresowaniem cieszą się lampy stojące (stołowe i podłogowe) z osłonami żarówki wykonanymi z naturalnego, surowego lnu lub bawełny. Pozwala to uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne oraz nieco ocieplić wnętrza skandynawskie lub w duchu globalnego nomady.

Kolor w roli głównej

Tkaniny wykorzystywane do produkcji abażurów coraz częściej stają się też głównym elementem dekoracyjnym całej lampy. Trudno się dziwić, zazwyczaj abażur jest przecież jedną z części, która najszybciej rzuca się w oczy.
W tym sezonie można zauważyć dwa główne nurty zdobnicze. Przede wszystkim stawia się na printy w geometryczne czarno-białe wzory. Świetnie wpisują się w aranżacje minimalistyczne lub kosmopolityczne wnętrza boho. W przypadku nieco bardziej dekoracyjnych lamp można niekiedy wykorzystać je nawet w aranżacjach w niezmiernie modnym ostatnio stylu art déco.
Drugą tendencją barwną jest wykorzystanie koloru roku ogłoszonego w grudniu przez firmę Pantone. W tym sezonie króluje klasyczny, ciemny odcień błękitu. Z jego pomocą można dodać sporo elegancji oraz ponadczasowego stylu do każdego wnętrza.
Gładkie abażury w kolorze Classic Blue warto zestawiać z jasnymi odcieniami drewna oraz kolorowymi metalami (na przykład mosiądzem lub brązem), co pozwala stworzyć wnętrza szykowne i przytulne zarazem w naprawdę ponadczasowym i uniwersalnym wydaniu.

Abażur – dlaczego warto?

Lampy z abażurami powróciły ponownie do światowych trendów, stając się jednym z najmodniejszych wzorów. Nie da się ukryć, że oprócz niekwestionowanego uroku są to także modele niezmiernie funkcjonalne.
Najczęściej używa się ich w lampach stojących, podłogowych i stołowych, które umieszczamy w salonach oraz sypialniach jako oświetlenie dodatkowe. Abażur daje efekt światła rozproszonego, nie rażącego oczu oraz pozwalającego zbudować przyjemną i przytulną atmosferę, idealną do wieczornego relaksu po długim i intensywnym dniu.
Sięganie po naturalne surowce dodatkowo potęguje efekt przytulności również pod względem wizualnego odbioru przestrzeni.
Jeśli zatem chcemy, żeby nasze wnętrza były zawsze modne, ponadczasowo elegancki i przytulne, postawmy na wygodny i piękny abażur, który ozdobi każdą przestrzeń i zapewni wystarczającą ilość światła do rozmaitych celów i zadań.

 

Artykuł partnera

Wpis znaleziono dzięki:

- Abażur

- Lampy w salonie

- Oświetlenie