ABC homeopatii – co już wiesz, a o czym nie miałaś pojęcia

Czy leki homeopatyczne stosowane przez lekarzy homeopatów są całkowicie bezpieczne dla pacjentów?

abc jogi
ABC homeopatii – co już wiesz, a o czym nie miałaś pojęcia

Homeopatia to uznana przez Światową Organizację Zdrowia WHO metoda leczenia. Jak rozpocząć leczenie homeopatyczne i jak ono przebiega? 

Aktualnie dostępne na rynku leki podzielić można na: leki medycyny klasycznej (alopatyczne) i homeopatyczne. Te drugie wykorzystuje homeopatia. Mechanizm ich działania jest zupełnie inny niż w przypadku tradycyjnych leków. Otóż podaje się niewielkie dawki substancji, które mogą zwalczać objawy, a które w dużych ilościach mogłyby je wywołać.

Leki homeopatyczne dostępne są często bez recepty (choć niektóre jej wymagają). Co ciekawe, do części z nich nie jest dołączana ulotka ze wskazaniami dotyczącymi dawkowania. Powód jest prosty: ten sam lek może być stosowany w przypadku różnych dolegliwości. A skoro tak, to pacjent szczegółowe informacje otrzymuje od swojego lekarza homeopaty.

Jak rozpocząć leczenie homeopatyczne?

Trzeba pamiętać, że leki homeopatyczne nie mogą być stosowane na wszystkie dolegliwości. Stosuje się je do łagodzenia objawów, np. stanów zapalnych czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nie pomogą jednak wówczas, gdy konieczne jest przeprowadzenie operacji. Z tego względu ich użytkowanie, jak i dawkowanie powinno być uzgodnione z lekarzem.

Pacjenci zainteresowani formą leczenia, jaką jest homeopatia, i poszukujący alternatywy dla leków chemicznych powinni wiedzieć, że w Polsce, jak i na świecie swoje gabinety mają lekarze homeopaci. To właśnie oni są wyspecjalizowani w prowadzeniu leczenia homeopatycznego, choć nie można wykluczyć sytuacji, że pacjent otrzyma receptę na lek homeopatyczny także od lekarza pierwszego kontaktu.

Wizyta u lekarza homeopaty? Bądź cierpliwy!

Homeopata, w odróżnieniu od lekarza zorientowanego na klasyczną medycynę, musi całościowo zająć się pacjentem. By móc zalecić skuteczną terapię, koncentruje się nie tylko na objawach choroby, lecz także uwzględnia budowę fizyczną pacjenta, jego indywidualną wrażliwość na bodźce czy sposób, w jaki choroba u niego przebiega. Na podstawie tak przeprowadzonego wywiadu lekarz jest w stanie prawidłowo dobrać leki homeopatyczne.

Lepsze poznanie pacjenta w trakcie konsultacji wiąże się z dłuższą wizytą. To ma jednak swoje zalety: lekarz homeopata może skuteczniej pomóc osobie, która się do niego zgłasza, w przypadku chorób przewlekłych, zajmie się też nią w sposób całościowy. Dodatkowo poznanie pacjenta sprawia, że lekarz homeopata może zastosować leczenie zapobiegawcze, np. gdy choroba dotyczy górnych dróg oddechowych.

Homeopatia – również z myślą o najmłodszych

Leki homeopatyczne stosowane przez lekarzy homeopatów są całkowicie bezpieczne dla pacjentów: ich zażywanie nie powoduje skutków ubocznych, nie wchodzą one w interakcje z innymi lekami, nie występuje ryzyko ich przedawkowania czy uzależnienia się. Dzieje się tak dlatego, że wytwarza się je wyłącznie z surowców naturalnych.

Ponieważ leki homeopatyczne nie mogą zaszkodzić pacjentowi, można je bez obaw podawać najmłodszym. By jednak przeprowadzone leczenie było skuteczne, dziecko również powinno przyjmować leki homeopatyczne zgodnie z zaleceniami lekarza homeopaty.