Aktywność fizyczna w domu – rozwiązania na każdą kieszeń

Zamknięte kluby fitness, siłownie, baseny, a nawet boiska i siłownie plenerowe stanowią realne zagrożenie dla naszej formy. W tej sytuacji lekarze apelują o regularną aktywność fizyczną, która wzmocni odporność i pozytywnie wpłynie na zdrowie organizmu.

Aktywność fizyczna w domu – rozwiązania na każdą kieszeń. Foto Jonathan Borba /unsplash

Obecna sytuacja dla nikogo nie jest łatwa. Praktycznie z dnia na dzień musieliśmy zmienić swój dotychczasowy tryb życia o 180 stopni, zamykając się w swoich domach. Ciągłe przybywanie w czterech ścianach sprzyja przesiadywaniu na kanapie i podjadaniu, dlatego im wcześniej wprowadzimy sportowe nawyki do tej zupełnie nowej dla nas rzeczywistości, tym lepiej. Aktywność fizyczna poza korzystnym wpływem na naszą sylwetkę oraz metabolizm, rozładuje też stres i negatywne emocje związane z panującą epidemią i często nerwową atmosferą w domu. Dla wszystkich, którzy do tej pory swoje lenistwo tłumaczyli brakiem budżetu eksperci hapipożyczek przygotowali listę pomysłów w różnych wariantach cenowych.

(Prawie) za darmo

Lekarze uspokajają: nie ma żadnych przeciwwskazań do treningów na świeżym powietrzu. Wręcz przeciwnie, aktywność na zewnątrz może zmniejszyć ryzyko infekcji. Aby jednak zachować pełne bezpieczeństwo unikajmy dużych skupisk ludzi. Warto wybrać się na samotny jogging. Na początku naszej przygody nie potrzebujemy specjalnych ubrań – wystarczy wybrać odzież, która nie krępuje ruchów. Jedynym wydatkiem, jaki musimy ponieść to zakup wygodnych butów. Osoby początkujące mogą zacząć od prostego modelu, za który w popularnym sklepie sportowym zapłacą ok. 100 złotych. Dla zwiększenia motywacji warto zainstalować bezpłatną aplikację, która będzie liczyć przebyte przez nas kilometry i spalone kalorie.

Jeżeli w pobliżu nie mamy jednak miejsc, gdzie możemy trenować bez ryzyka kontaktu z innymi ludźmi, wybierzmy trening w domu. Youtube pęka w szwach od bezpłatnie dostępnych treningów, które możemy wykonywać przed ekranem telewizora czy smartfona. Decydując się na jogę, stretching lub fitness z wykorzystaniem wyłącznie własnego ciężaru ciała nie ponosimy praktycznie żadnych kosztów. Jedynym wydatkiem, o którym warto pomyśleć dla własnego komfortu jest mata do ćwiczeń. Jej koszt to zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Sport w dobrej cenie

Dla osób bardziej wymagających i zaawansowanych także nie brakuje rozwiązań. Treningi z ciężarami w zaciszu własnego salonu? Żaden problem. Za zestaw hantli 2×20 kilogramów zapłacimy ok. 200 złotych. Zestaw taśm i gum do ćwiczeń siłowych to koszt ok. 100 złotych. Sklepy sportowe online oferują całą gamę różnych akcesoriów do treningów domowych. Możemy wybrać np. skakankę, która poprawi naszą kondycję – ok. 50 złotych, hula-hop, które odchudzi brzuch i wymodeluje talię – ok. 70 złotych – lub kołyskę do ćwiczenia brzuszków za 100-150 złotych.

Osoby, które chcą ćwiczyć z gwiazdami polskiej sceny fitness muszą sobie zdawać sprawę, że nie znajdą ich treningów bezpłatnie w Internecie. Za miesiąc dostępu do platformy ćwiczeń z Ewą Chodakowską i jej trenerami trzeba zapłacić 30 złotych. Aplikacja z treningami Anny Lewandowskiej to już koszt 89 złotych miesięcznie, ale w cenie otrzymujemy także dopasowaną indywidualnie dietę.

Siłownia we własnym domu

Jeżeli perspektywa kilku tygodni bez sprzętów dostępnych w klubach fitness jest dla nas jednak nie do zniesienia i akurat mamy w domu trochę wolnego miejsca to możemy pomyśleć o zakupie „cięższego sprzętu”. Koszt elektrycznej bieżni to jednak minimum 1500 złotych. Stacjonarny rowerek, na którym możemy ćwiczyć podczas oglądania ulubionego serialu to wydatek rzędu 500 – 1500 złotych. Za orbitrek do użytku domowego zapłacimy od 600 do nawet 2500 złotych. Do droższych sprzętów zaliczyć można atlasy do ćwiczeń, których ceny zaczynają się dopiero od 1300 złotych wzwyż.

Nie wiemy, ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce, ale nie ma wątpliwości, że jeżeli tylko zdrowie nam na to pozwala to powinniśmy wykorzystać czas spędzony w domu jak najlepiej. Jeżeli mimo kwarantanny nie mamy zbyt wiele wolnego czasu to warto pamiętać, że treningi, aby przyniosły pożądany efekt – nawet jeżeli krótkie – powinny być wykonywane regularnie.