Akwarystyka morska zakładamy akwarium

Na co musisz zwrócić uwagę? Jakie sprzęty wybrać? Ten artykuł przybliży Ci zasady zakładania akwarium morskiego w oparciu o moje własne doświadczenia.

Akwarystyka morska zakładamy akwarium
Akwarystyka morska zakładamy akwarium

Ostatnie lata znacząco spopularyzowały akwarystykę morską. Kto z nas nie chciałby mieć w domu kawałka oceanu? Kiedyś zarezerwowane dla wybranych, dziś dostępne dla wszystkich. Na co musisz zwrócić uwagę? Jakie sprzęty wybrać? Ten artykuł przybliży Ci zasady zakładania akwarium morskiego w oparciu o moje własne doświadczenia.

Wyposażenie akwarystyki morskiej

W specjalistycznych sklepach akwarystycznych dostępne są akwaria o pojemności od kilku, aż do kilku tysięcy litrów. Na jaką wielkość się zdecydować? To zależy od dostępnej przestrzeni, którą masz do wykorzystania na postawienie akwarium oraz oczywiście od środków finansowych. Nie zaskoczę Cię pewnie informacją, że im większy jest zbiornik, tym więcej będzie kosztował on sam i cały potrzebny sprzęt. Wielu początkujących akwarystów morskich zaczyna od kostek, a potem decyduje się na znacznie większe litraże. Sama postawiłam na taką taktykę – zaczęłam od 50 l kostki, a za kilka miesięcy zakładam akwarium o pojemności 250 l. Skąd taka decyzja?

Akwarystyka morska zakładamy akwarium
Akwarystyka morska zakładamy akwarium

Akwarystyka morska wymaga sporych nakładów finansowych. Gdy coś pójdzie nie tak w zbiorniku słodkowodnym, stracimy roślinę czy rybę, jesteśmy stratni kilkadziesiąt złotych. Straty w akwarium morskim zaczynamy liczyć w setkach. Im większe akwarium, tym więcej koralowców i droższe ryby. Niepowodzenia w prowadzeniu zbiornika morskiego mocno uderzą nas po kieszeni. Oczywiście nie znaczy to, że nie możesz zacząć od czegoś większego. Znam wielu akwarystów, którzy zaczynali od sporo większych zbiorników i do dziś prowadzą je z sukcesem.

Wybrałeś już litraż? To teraz pora na sprzęt.

Sprzęt

Każdy sklep akwarystyki morskiej może przyprawić o zawrót głowy. Lampy, odpieniacze, sumpy, filtry, falowniki – nawet jako właścicielka kilkuletniego akwarium słodkowodnego obyta z całym wodnym żargonem, zostałam przez sprzedawcę zasypana nazwami, które usłyszałam pierwszy raz w życiu. Oczywiście spodziewałam się konieczności zakupu filtra i lampy, jednak ilość potrzebnego sprzętu do prowadzenia akwarium morskiego bardzo mnie zaskoczyła. Ponieważ moje akwarium jest względnie małe, odpadła potrzeba zakładania sumpa. Jeśli decydujesz się na większy zbiornik, to musisz jego obecność rozważyć.

Zastanawiasz się co to w ogóle jest? Sump to oddzielny zbiornik połączony z właściwym akwarium, w którym zachodzą wszystkie niezbędne procesy biologiczne. W mojej kostce tę funkcję spełnia filtr kaskadowy. Niewątpliwą zaletą sumpa, jest to, że nie zajmuje miejsca w akwarium, a nawet dodatkowo je oszczędza. Możemy bowiem w nim umieścić inne sprzęty, takiej jak odpieniacz białek, grzałkę, termometr oraz oczywiście media filtracyjne, które będą dbały o prawidłową jakość wody w naszym zbiorniku. A to wszystko ląduje zamknięte w szafce obok lub pod naszym akwarium. Podsumowując, Twoje akwarium musi posiadać albo sump, albo inny filtr. Bez tego ani rusz!

Kolejny niezbędny sprzęt – lampa. Oświetlenie w akwarium morskim daje nam przede wszystkim wyjątkowe wrażenia wizualne. Dla koralowców światło to warunek niezbędny do życia, dlatego warto poświęcić chwilę na dobór odpowiedniej lampy. Twoim celem jest stworzyć koralowcom najbardziej zbliżone warunki do tych, które występują w ich naturalnym środowisku. W akwariach morskich najczęściej stosujemy oświetlenie LED o barwie białej i niebieskiej. Musisz przemyśleć też kwestię temperatury. Jeśli zakładasz akwarium w zimie, lampa może być dodatkowym źródłem ciepła. W lato, może zabójczo podnosić temperaturę. Wybór oświetlenia determinuje sukces w hodowli koralowców, jeśli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, poradź się dobrego sprzedawcy bądź poszukaj informacji na sprawdzonych stronach internetowych.

Akwarystyka morska zakładamy akwarium
Akwarystyka morska zakładamy akwarium

Najpewniej będziesz też potrzebował kilku mniejszych dodatków – falownika, aby stworzyć odpowiedni obieg wody, grzałki lub chłodzenia, ale je możesz dokupić trochę później. To czy będziesz ich potrzebował jest uzależnione od tego, jakie parametry akwarium osiągnie w trakcie okresu dojrzewania. Moje akwarium nie potrzebowało dodatkowego dogrzewania przez cały okres zimy, więc grzałki nie kupiłam. Po zaaranżowaniu wnętrza okazało się, że ułożenie skały utrudnia właściwą cyrkulację wody. Kupiłam więc falownik, który poprawia przepływ w akwarium. Być może latem konieczne okaże się chłodzenie. W dużych litrażach konieczne może być też stosowanie odpieniacza białek. Kończąc temat sprzętów podsumuję, że część musisz mieć już na wstępie, a resztę możesz dokupić z czasem. Jeśli decydujesz się na zakup sprzętu z Internetu, korzystaj ze sprawdzonych sklepów. Na stronie https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska znajdziesz wszystkie potrzebne produkty potrzebne do założenia akwarium morskiego oraz kontakt do specjalistów.

Ja zakładając akwarium zdecydowałam się na gotowy zestaw: szkło, pokrywa, lampa i filtr kaskadowy. Po kilku miesiącach wymieniłam lampę na mocniejszą i był to dobry wybór. Oczywiście, gdybym teraz, po kilku miesiącach prowadzenia zbiornika, miała skompletować go od początku, sprzęty dobrałabym sama. Wynika to z tego, że moja wiedza jest teraz znacznie obszerniejsza niż była wtedy, kiedy zakładałam akwarium. Jeśli Ty nie masz doświadczenia, postaw na zestaw albo poradź się specjalistów, którzy na pewno pomogą Ci wybrać optymalne urządzenia.

Zamówiłeś już interesujące Cię akwarium oraz potrzebne sprzęty. Czekasz na zamówienie z niecierpliwością i już wybierasz kolorowe rybki i koralowce, które zamieszkają w Twoim zbiorniku. I tu muszę Cię zatrzymać. Słyszałeś o czymś takim jak…

Dojrzewanie biologiczne

Dla posiadaczy akwariów słodkowodnych wielkich niespodzianek nie ma. Dobrze wiedzą, że prawidłowo przeprowadzony proces dojrzewania biologicznego, gwarantuje sukces w utrzymaniu zbiornika. Logika podpowiada, że taki proces musi też nastąpić w akwarium morskim. Dla nowicjuszy w dziedzinie akwarystyki szokującą może być wiadomość, że o rybkach i koralowcach możemy najwcześniej zacząć myśleć po 4 tygodniach od zalania akwarium. I od razu Cię uprzedzę. Akwarystyka morska to hobby dla tych cierpliwych.

Akwarystyka morska zakładamy akwarium

Zadaniem tego artykułu nie jest szczegółowe opisywanie dojrzewania biologicznego. Dla porządku napiszę, że bardzo pomocna w przeprowadzeniu tego procesu jest morska skała, która staje się jednym z mediów filtracyjnych. Tutaj szkoły są dwie: jedni zakładają akwaria na żywych skałach, drudzy na skałach suchych. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy oraz grono zwolenników i przeciwników. Skała żywa zawiera różne organizmy, które są niezbędne do zasiedlenia akwarium. Przechowywana jest w wodzie, dlatego pozostaje na niej życie. Niestety czasem pojawiają się też pasażerowie na gapę, których wcale w akwarium nie chcemy. Skała sucha znacząco zmniejsza ryzyko wprowadzenia do akwarium niechcianych lokatorów. Musimy jednak zadbać o wprowadzenie do niej życia i zastosować specjalne zestawy startowe. Która opcja jest lepsza? Widziałam piękne akwaria morskie zakładane i na suchej i na żywej skale. Ja sama, zdecydowałam się na żywą skałę i trochę mi to umiliło proces dojrzewania akwarium. Przyjemnie było oglądać jak pod wpływem słonej wody i oświetlenia skała zaczyna naprawdę żyć.

Nie zaskoczę Cię pewnie, kiedy napiszę, że do prowadzenia akwarium morskiego potrzebujesz słonej wody. I tutaj masz dwa wyjścia: możesz kupić już gotową solankę w sklepie akwarystycznym lub samodzielnie rozpuszczać sól w wodzie z filtra odwróconej osmozy. Ponieważ w wodzie wodociągowej mogą się znajdować substancje niebezpieczne dla życia ryb i koralowców, nie ryzykuj i nie używaj jej do przygotowania słonej wody.

Masz już akwarium, w środku ułożyłeś piękną kompozycję z żywej (lub nie) skały, zalałeś słoną wodą, uruchomiłeś oświetlenie. Teraz pozostaje Ci uzbroić się w cierpliwość i dać biologii w akwarium pracować. Jeśli chcesz ten proces trochę przyśpieszyć, możesz użyć wody i skały z już działającego zbiornika. Tak czy inaczej, w najbliższych tygodniach czeka Cię rozrost glonów. Zazwyczaj najpierw są te brązowe, potem pojawią się zielone. Możesz też zaobserwować fioletowe narosty. Po 3 – 4 tygodniach przychodzi czas na testy. Musisz mieć pewność, że warunki biologiczne w akwarium są odpowiednie dla wrażliwych zwierząt morskich. Przede wszystkim badamy związki azotowe, twardość wody i jej pH. Możesz sam zaopatrzyć się w testy lub poprosić o zbadanie wody sklep akwarystyczny. Kiedy parametry są stabilne, przed Tobą najprzyjemniejsza część, czyli stopniowe zasiedlanie akwarium jego docelowymi mieszkańcami, czyli koralowcami i rybami.

Akwarystyka morska zakładamy akwarium

Akwarium morskie stanowi wyjątkową ozdobę mieszkań. Obserwowanie zachowań jego mieszkańców sprawi Ci wiele przyjemności. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie w temacie doboru sprzętów i startowania zbiornika, możesz to zadanie powierzyć fachowcom. Z drugiej strony samodzielne tworzenie akwarium daje wiele satysfakcji i dumny oraz zachęca ciągłego zwiększania wiedzy w tym temacie.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci temat zakładania morskiego akwarium i zachęcił do stworzenia własnego zbiornika. Wiesz już na co zwrócić uwagę kompletując sprzęt i jak zacząć prowadzenie zbiornika. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci powodzenia!


Artykuł partnera