Balkon miejscem relaksu i wypoczynku

Któż nie marzy o chwili relaksu, wśród zieleni, z dala od zgiełku miasta? W obliczu dzisiejszej sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz wysokiej wartości terenów zielonych, które są zabudowywane, marzenie to brzmi bardzo utopijnie.

aranzacja balkonu
Balkon miejscem relaksu i wypoczynku

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nawet nieduży balkon czy taras zamienić w przytulne miejsce. Jak? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Zielono mi, czyli roślinność balkonowa

Rośliny potrafią niesamowicie ożywić wystrój balkonu. Do wyboru mamy nie tylko kwiaty wiszące, czy pnącza, ale również zioła i warzywa doniczkowe. Rośliny mogą być zatem zarówno elementem dekoracyjnym, jak i użytkowym. Warto zatem zastanowić się, jaki rodzaj zieleni odpowiada nam najbardziej, a następnie dobrać gatunki w zależności od koloru kwitnienia oraz zapachu, jaki im towarzyszy. Niezależnie od doboru barw i rodzajów roślin, tworzą one poczucie prywatności, a dodatkowo wśród zieleni odpocznie zmęczony ekranami komputerów i telewizorów wzrok. Ponadto, rośliny powiększają optycznie przestrzeń, czyniąc ją tym samym miejscem cichym i spokojnym.

Styl współczesny, śródziemnomorski a może rustykalny?

Planując miejsce odpoczynku, nie należy zapomnieć o meblach. Bardzo dobrze sprawdzają się tu wszelkiego rodzaju krzesła, stoły, czy huśtawki ogrodowe, które jednak niejednokrotnie mają zbyt duże gabaryty, jak na niewielki balon. W takim przypadku warto przeglądnąć ofertę mebli składanych np. leżaków, które bez problemu można przechowywać. Są one praktyczne, a ponadto mogą się przydać podczas wielu wyjazdów. – Posiadaczom parterowych ogródków ceniących sobie nowoczesny design warto polecić meble typu DIY, które nie są drogie, a dają duże możliwości aranżacji. Pomalowane w ciepłych barwach palety z efektownymi poduszkami zachwycą znajomych i sprawią, że Wasz taras, czy ogródek zapadnie im w pamięć.– tłumaczy Kinga Drab z Pracowni Projektowej MKD, zajmującej się balkonami przyczepnymi.

Gdy jest już ciemno…

Taras czy balkon to miejsce, gdzie najchętniej odpoczywamy wieczorami. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na jego oświetlenie. Lampiony, migoczące światełka, czy pochodnie stworzą magiczną atmosferę, nawet na najmniejszej przestrzeni. Do wyboru jest mnóstwo rodzajów lamp stojących oraz wiszących, w zależności od przestrzeni, jaką dysponujemy. W przeciwieństwie do oświetlenia wewnętrznego, zewnętrzne zazwyczaj nie wymaga stałego źródła prądu, a montowane jest do gniazdek elektrycznych, które bez problemu można zastąpić przedłużaczami, na zewnątrz budynku czy mieszkania.

Takie oświetlenie nie wymaga czasu poświęconego na montaż, a efekt potrafi zaskoczyć spory, więc warto dobrze je przemyśleć.– dodaje Kinga Drab.

Prywatność na balkonie?

Na pewne konstrukcyjne cechy budynków, takie jak na przykład odległości od okien czy tarasów sąsiadów nie mam wpływu. Warto jednak w miarę możliwości zadbać o poczucie komfortu na własnym balkonie czy tarasie. Istnieją różnego rodzaju tralki, parkany, parasole czy ażurowe lub drewniane konstrukcje, które potrafią nieco oddzielić przestrzeń i uczynić ją bardziej prywatną. Wybór instalacji zależy oczywiście od indywidualnego gustu, ponieważ z łatwością można ją połączyć z roślinnością czy wkomponować w styl mebli. Balkon nigdy nie będzie całkowicie prywatnym obszarem, ale w zależności od jego wystroju, możemy poczuć się na nim, jak u siebie, bez względu na sąsiadów.

Szczegóły, które cieszą oko!

Jak wiadomo, to najmniejsze detale tworzą klimat miejsca. Rodzaj barierki, kolor drewna, chodnik ze sztucznej trawy, a może świece czy malowane konewki? Wszystkie te szczegóły oswajają z pozoru publiczną przestrzeń balkonu i sprawiają, że przebywanie na tarasie staje się prawdziwą przyjemnością. Ponadto bardzo wiele osób tworzy również balkonowe ogródki sezonowe, które zmieniają wystrój w zależności od pory roku, czy tak zwane tarasy zimowe. – Możliwości aranżacji nawet niewielkiej przestrzeni balkonu lub tarasu jest naprawdę dużo, w zależności od stylu, jaki preferujemy. Warto zatem zadbać o tę przestrzeń, ponieważ docenią ją zarówno nasi bliscy, jak i przyjezdni znajomi. – wyjaśnia specjalistka.

Każdy, nawet niewielki balkon czy taras można zagospodarować w ciekawy sposób. Wbrew pozorom najbardziej nie ogranicza nas metraż, a jedynie kreatywność. Im bardziej niestandardowa, prywatna przestrzeń, tym lepiej będą się w niej czuli nasi najbliżsi.