Co oznacza żółta wstążka u psa?

Z pozoru jest ładnym psim dodatkiem, jednak przekazuje ważną informację. Co oznacza żółty element przy obroży?

Co oznacza żółta wstążka u psa. Foto Alain Audet/Pixabay

Kolor żółty jest barwą ostrzegawczą. Przyciąga nasz wzrok i wzmaga czujność. Być może z tego powodu dodatek w takim odcieniu jest znakiem rozpoznawczym trudnych czy pracujących psów. Jakie czworonogi są w ten sposób oznaczane i dlaczego?

Psy noszące wstążki

To zdecydowanie nie modowa fanaberia. Żółty element jest znakiem, że pies potrzebuje przestrzeni i bezpiecznej strefy. Zwierzęta mogą być lękliwe, agresywne, zmęczone chorobą czy zabiegami, a także pamiętać wcześniejsze złe przeżycia lub pobyt w schronisku. Z tego powodu właściciele chcą zapewnić im spokój, a założenie żółtego elementu ma być tego jasnym sygnałem.

Żółta wstążka u psów oznacza, że mogą:

  • pracować
  • być w trakcie treningu
  • być lękliwe
  • mieć traumatyczną przeszłość
  • być agresywne w stosunku do ludzi lub innych psów
  • być po niedawno przebytym zabiegu
  • mieć cieczkę
  • być stare
  • czuć niechęć do bycia głaskanymi
  • być po adopcji (właściciel może nie znać jeszcze zachowania pupila)

Zawieszenie żółtego elementu nie zwalnia jednak opiekuna z odpowiedzialności. Nie może być wymówką dla braku pracy nad psem. Co ważne, oznaczenia nie należy się wstydzić, pokazuje ono znajomość potrzeb zwierzęcia i pracę nad nim.

Jak się zachować?

Przede wszystkim nie należy podchodzić do psa bez zgody opiekuna. Jeśli właściciel pozwoli się zbliżyć, powinno się słuchać jego wskazówek. To on najlepiej zna swojego pupila i wie jaka będzie jego reakcja. Gdy pies zacznie szczekać czy warczeć nie powinno się wpadać w panikę. Jeżeli jednak opiekun nie wyrazi zgody na kontakt z czworonogiem należy uszanować tę decyzję i nie naciskać.

Yellow Dog Project

Rozpowszechnieniem wiedzy na temat „żółtych psów” zajmuje się międzynarodowy ruch „Yellow Dog Project”. Ma on na celu edukację zarówno opiekunów psów, jak i tych, którzy ze zwierzętami domowymi spotykają się jedynie na ulicy. Wskazuje, jak rozpoznawać czworonogi potrzebujące przestrzeni oraz w jaki sposób z nimi obcować.

W Polsce temat nie jest szeroko rozpowszechniony. Na ulicy częściej pojawiają się zwierzęta z napisami na szelkach „Nie dotykaj” czy „Nie głaskać. Ja tu pracuję”. Zdarza się jednak, że takie oznaczenia wzbudzają zainteresowanie, co może powodować odwrotny skutek, czyli niepotrzebne niepokojenie psa. Żółta wstążka jest delikatnym, a zarazem widocznym sygnałem ostrzegawczym.  Tę wiedzę warto rozpowszechniać, aby psom i ludziom żyło się lepiej.

Znaczenie żółtej wstążki u psa. Foto Fundacja Dobrych Zwierząt

Justyna Grochowska