Czy ebooki wyprą tradycyjne książki?

czy notebooki wyprą ksiazki

Ogromna popularność ebooków obecnie nie budzi już właściwie żadnych wątpliwości, a widok ludzi z czytnikami książek elektronicznym w ręku dawno przestał dziwić. Nowoczesne technologie bez wątpienia ułatwiają codzienne życie i towarzyszą nam niemal na każdym kroku. W związku z tym wiele osób zastanawia się czy będące ich zdobyczą ebooki ostatecznie wyprą tradycyjne książki?
W poszukiwaniu substytutu

Słowo pisane w Polsce już kilka lat temu zaczęło przeżywać prawdziwy kryzys, a wraz z nim z problemami musiał zmierzyć się cały rynek wydawniczy. Wśród głównych przyczyn tego niepokojącego zjawiska wymieniano między innymi odczuwalny wzrost cen papierowych publikacji, które niezwykle skutecznie zniechęcały do zakupu nowych tytułów nawet największych miłośników rozmaitych powieści.

Nie zaskakuje zatem fakt, że spragnieni literackich doznań czytelnicy zainteresowali się alternatywnym rozwiązaniem, które przybrało postać ebooka. Niestety, początkową euforię szybko ostudziła ograniczona liczba dostępnych pozycji oraz wysokie ceny urządzeń mobilnych, dzięki którym lektura książki elektronicznej nie wiązała się z koniecznością spędzenia długich godzin przed ekranem komputera.

Wzbogacenie oferty ebooków o znacznie większą liczbę publikacji, jak również pojawienie się na rynku zdecydowanie tańszych czytników i tabletów, które nie były już zarezerwowane jedynie dla zamożnych osób, na nowo rozbudziło uśpiony entuzjazm. Co więcej, jak wskazuje Jakub Radkowski, kierownik ds. Projektu Digital w firmie Merlin.pl, oba zjawiska są od siebie ściśle uzależnione, ponieważ wysoka sprzedaż wspomnianych urządzeń generuje zapotrzebowanie klientów na ebooki.

A mają one szereg niekwestionowanych zalet. Wybrany ebook możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie i za jednym kliknięciem przenieść się w fascynujący świat bohaterów powieści. Ponadto, tysiące publikacji elektronicznych dostępnych jest za pośrednictwem Internetu, gdzie można je nabyć po atrakcyjnych i bardzo konkurencyjnych, w porównaniu do tradycyjnych książek, cenach.

Targ rozmaitości
Zarówno czytniki, jak i ebooki, można kupić w wielu sklepach i księgarniach internetowych. Przykładowo Merlin może poszczycić się bardzo bogatym asortymentem, który tworzy niemal 20 tysięcy pozycji. Bez względu na to czy poszukujemy poradnika, kryminału, romansu, książki historycznej czy opowiadań dla dzieci, urozmaicona oferta ebooków z pewnością spełni nasze oczekiwania.

Popularność ebooków bez wątpienia może wzbudzać niepokój o przyszłość tradycyjnych książek. Funkcjonalność tego rozwiązania docenia coraz więcej osób, nierozstających się z czytnikami i na bieżąco sprawdzających dostępność kolejnych tytułów. Niemniej jednak papierowe wersje, mimo że cieszą się mniejszym powodzeniem, w dalszym ciągu wzbudzają zainteresowanie, znakomicie odnajdują się w roli prezentów, a także mogą tworzyć naprawdę imponującą kolekcję, której nie zastąpi nawet wypełniony po brzegi elektroniczny folder.