Przyczyną całego zamieszania jest między innymi gen PCKS6: to właśnie on odpowiada za symetryczny rozwój organizmu człowieka w łonie matki. Jeśli jednak PCKS6 ulegnie defektowi, osoba rodzi się praworęczna. W mózgu, ośrodek mowy jest umieszczony przeważnie w lewej półkuli, a część narządu zwana spoidłem, która odpowiada za komunikację między półkulami, jest mniejsza niż u leworękich. To właśnie dlatego mańkutom o wiele łatwiej wpaść na kreatywne pomysły.
Każda półkula ma swoje zalety
Nic dziwnego, skoro u osób leworęcznych rozwinięta jest bardziej prawa półkula mózgu: to ona odpowiada za wyobraźnię, pomysłowość i całościowe widzenie problemu. Natomiast osoby praworęczne lepiej wykształciły u siebie lewą półkule. To dzięki niej jesteśmy w stanie formułować logiczne zdania, myśleć, a także dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe. U ludzi posługujących się prawą ręką większy jest ośrodek ruchu, a ich neurony są lepiej połączone, więc mają oni szybszy refleks. Czy leworęczność całkiem przegrywa w tym starciu?
Artyści i sportowcy
W żadnym wypadku! Ci, którzy preferują lewą rękę od prawej, częściej zostają artystami i muzykami. Mogą poszczycić się lepszą zdolnością komunikacji. Bragdon w publikacji Kiedy mózg pracuje inaczej przywołuje przykład badaczy Corema i Clare Poraca: wykazali oni, że dzięki rozwiniętym ,,umiejętnościom wzrokowym’’, na uczelniach artystycznych przeważają osoby leworęczne. Dzięki ,,szybszemu’’ połączeniu między półkulami, leworęcy sprawniej kojarzą też fakty.
Pozostaje tylko pytanie: Co wpływa na to? Czy rodząc się praworęczni, rodzimy się z inaczej zbudowanym mózgiem, niż osoby leworęczne?
Istnieją przesłanki, że mózg kształtuje się pod wpływem używania ręki dominującej. Kiedy słyszymy polecenie wykonania danej czynności, w narządzie aktywują się różne ośrodki u osoby leworęcznej i praworęcznej. Inne postrzeganie przestrzeni niż u osób praworęcznych, pozwala leworęcznym wygrywać w takich sportach jak szermierka czy boks.
A co z emocjami?
Leworękich i praworęcznych odróżnia sposób odczuwania własnych emocji. Uczucie motywacji wzbudza u nich większą aktywność w prawej półkuli mózgu, a u osób leworęcznych: w lewej. Są one bardziej podatne na wszelkiego rodzaju lęki oraz uzależnienia oraz częściej chorują na ADHD lub dysleksję. Szybciej i łatwiej się denerwują – i choć nie ma na to dowodów naukowych – mają cechy przywódcze. Osobami leworęcznymi byli Steve Jobs, Gandhi oraz Hitler czy Stalin.
Dominika Rusnarczyk