Czy warto urządzić salon bez telewizora?

Można powiedzieć, że salon to płuca naszego domu. W nim najczęściej przebywamy, odpoczywamy, czytamy książki, ale i przyjmujemy gości. Czy potrzebujemy tam telewizora?

salon bez telewizora
Czy warto urządzić salon bez telewizora. Foto. Pixabay

Ciekawie zaaranżowany salon z pewnością pozwoli miło spędzić pozostałą część dnia. Jednak stylizacja salonu nie jest prostym zadaniem. Zależy ona od jego rozmieszczenia, wielkości, położenia okien, kto z niego najczęściej będzie korzystał i od naszych zasobów finansowych. Często można usłyszeć, że urządzanie wnętrza należy zacząć od rozplanowania położenia sprzętów AGD. Ale czy rzeczywiście? Może warto postawić na salon bez telewizora?

Salon bez telewizora?

Polacy stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Widzimy, gdzie ucieka nam czas. Łatwo jest chwycić pilota i przełączać bez celu z kanału na kanał. Tracąc przy tym jednocześnie kontakt ze światem. Coraz częściej spotykamy się z sytuacja, gdzie w salonie nie mamy telewizora. Zamiast tego możemy zdecydować się za zawieszenie rzutnika, który jest dyskretnie ukryty. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że telewizor w salonie jest najważniejszym elementem. Jeżeli zapraszamy znajomych na mecz, skoki narciarskie czy oglądanie wspólnie filmu, zawsze możemy zrobić to za pomocą rzutnika. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest urządzenie salonu bez telewizora. Sprawdzi się wtedy wygodna rozkładana sofa z pojemnikami na pościel i z poduchami. Kolejnym ważnym meblem jest regał na książki oraz umieszczony na jednej ze ścian przy ciągu kominowym efektowny kominek. A przy nim wiklinowy fotel bujany, pomocny podczas czytania książek w czasie długich wieczorów.

Odcienie i dodatki we wnętrzu

Ważna jest kolorystyka naszego salonu, najlepiej gdyby była utrzymana w jasnych odcieniach. Jak wiadomo te kolory optycznie powiększają wnętrze, dobrze, by na jednej ze ścian znalazło się duże lustro w ciekawej oprawie oraz lampy o różnym charakterze oświetlenia. Ciekawym rozwiązaniem może być położona na ścianie frontowej fototapeta z otwartą przestrzenią, na przykład las, morze, czy łąka. Wystarczy dobrać odpowiednie dodatki, jak poduchy na sofę, sznurkowy dywan, kolorowy wazon z kwiatami czy pufy ze schowkiem.

Aranżacja małego salonu

Jeżeli salon jest niewysoki to i meble mieszczące się w nim powinny być niskie. Trzeba zrezygnować z dodatkowych ornamentów i wszelkich zdobień. Jeśli lubimy rośliny, możemy zdecydować się na kwietnik, niezbędny dla naszych zielonych roślinek. Sprawdzą się też doniczki podwieszane pod sufitem. Może to być jedna lub dwie w rogach salonu, które nie będą nam zabierać miejsca do funkcjonowania. Gdy posiadamy mały salon w bloku wyda się on większy, jeśli pozostawimy w nim więcej pustej przestrzeni. Formy zastosowane do aranżacji wnętrza powinny być proste i nieskomplikowane. Jasna kolorystyka i spora ilość luster doskonale pasują do tej stylizacji, jak i do małych wnętrz.