Czy warto urządzić salon bez telewizora?

Mówi się, że kuchnia to serce naszego mieszkania. Jeżeli się z tym zgadzamy, to równie dobrze można powiedzieć, że salon to płuca naszego domu. W nim najczęściej przebywamy, odpoczywamy, czytamy książki ale in zarazem przyjmujemy gości.

Czy warto urządzić salon bez telewizora. Foto. Pixabay

Ciekawie zaaranżowany salon z pewnością pozwoli miło spędzić pozostałą część dnia. Jednak stylizacja salonu nie jest prostym zadaniem. Zależy ona od jego rozmieszczenia, wielkości, położenia okien, kto z niego najczęściej będzie korzystał i od naszych zasobów finansowych. Jak widać ważne jest  położenie całej nieruchomości, bez powyższych uwag nie warto zabierać się za aranżację. Często można usłyszeć, że urządzanie salonu należy zacząć od rozplanowania, w którym miejscu będzie stał najważniejszy jego sprzęt – a mianowicie telewizor. Im większy tym lepszy. Ale czy rzeczywiście w czasach, gdy człowiek jest zabiegany, nie ma czasu na rozmowy z domownikami chce tracić czas na TV?

Za i przeciw posiadania TV w salonie

Nie wiem, czy jest w ogóle sens dyskusji na ten temat. Polacy stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Widzimy, gdzie ucieka nam czas. Łatwo jest chwycić pilota i przełączać bez celu z kanału na kanał. Tracąc przy tym jednocześnie kontakt ze światem. Coraz częściej spotykamy się z sytuacja, gdzie w salonie nie mamy tv. Zamiast telewizora w salonie możemy zdecydować się za zawieszenie rzutnika, który jest dyskretnie ukryty. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że telewizor w salonie jest najważniejszym elementem. Jeżeli zapraszamy znajomych na mecz, skoki narciarskie czy oglądanie wspólnie filmu, zawsze możemy zrobić to za pomocą rzutnika. Dlatego jestem zdania, że dobrym rozwiązaniem jest urządzenie salonu bez telewizora. Zamiast TV w salonie sprawdzi się wtedy wygodna rozkładana sofa z pojemnikami na pościel i z poduchami. Kolejnym ważnym meblem jest regał na książki oraz umieszczony na jednej ze ścian przy ciągu kominowym efektowny kominek. A przy nim wiklinowy fotel  bujany, pomocny podczas czytania książek w czasie długich wieczorów.

Dodatkowo ważna jest kolorystyka naszego salonu, najlepiej gdyby była utrzymana w jasnych odcieniach. Jak wiadomo jasne kolory optycznie powiększają wnętrze każdego pomieszczenia, dobrze jest, gdy na jednej ze ścian znalazło by się duże lustro w ciekawej oprawie oraz lampy o różnym charakterze oświetlenia. Ciekawym rozwiązaniem może być położona na ścianie frontowej fototapeta z otwartą przestrzenią, np. las, morze, łąka, itp. Wystarczy dobrać odpowiednie dodatki, jak poduchy na sofę, sznurkowy dywan, kolorowy wazon z kwiatami czy pufy ze schowkiem. Musimy postarać się zagospodarować jak najwięcej przestrzeni naszego salonu a całe jego wyposażenie będzie miało swoją określoną funkcję.

Jeżeli salon jest niewysoki to i meble mieszczące się w nim powinny być niskie. Trzeba zrezygnować z dodatkowych ornamentów i wszelkich zdobień. Jeśli ktoś lubi rośliny to może zdecydować się na kwietnik, niezbędny dla naszych zielonych roślinek. Sprawdzą się też doniczki podwieszane pod sufitem. Może to być jedna lub dwie w rogach salonu, które nie będą nam zabierać miejsca do funkcjonowania. Gdy posiadamy mały salon w bloku wyda się on większy, jeśli pozostawimy w nim więcej pustej przestrzeni. Formy zastosowane do aranżacji wnętrza powinny być proste i nieskomplikowane. Jasna kolorystyka i spora ilość luster doskonale pasują do tej stylizacji, jak i do małych wnętrz.

Wpis znaleziono dzięki:

- Telewizor w domu

- Za i przeciw posiadania TV

- Rzutnik