Fotel bujany – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Większości z nas fotel bujany kojarzy się ze spokojem, relaksem, ciepłem kominka czy babcinym mieszkaniem. Jednak niektóre jego warianty mogą być zaskakujące. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

fotel bujany
Fotel bujany – na co zwrócić uwagę przy wyborze. Foto Elena Kloppenburg/Unsplash

Już od kilku lat kultowy babciny fotel bujany przeżywa kolejną falę popularności. Niektóre z jego wariantów nie mają nic wspólnego, z tymi, które zapamiętaliśmy z domów naszych dziadków. Taki mebel sprawdzi się nie tylko w salonie, w sypialni, w pokoju dziennym, ale także na tarasie i w ogrodzie. Do jakiego wnętrza pasuje taki mebel? Z jakiego materiału powinien być wykonany? Wersja klasyczna czy nowoczesna?

Do jakiego wnętrza pasuje fotel bujany?

Takie siedzisko przeważnie kojarzone jest z wnętrzem tradycyjnym albo rustykalnym. Szczególnie to wykonane z giętkiego drewna i siatki. Jednak fotel bujany przeszedł, również metamorfozę, mamy do wyboru różne kolory drewna i siedziska. W wydaniu alternatywnym pojawiają się tkaniny lub ekoskóra. Podobny klimat oddaje fotel w stylu windsorskim. Ma on lekką konstrukcję, która składa się ze szczebelków i pasuje do pomieszczeń rustykalnych, vintage oraz do zadaszonych tarasów. Jeśli zaś chodzi o nowoczesny wariant tego mebla, wygląda on jak klasyczny fotel, którego sąsiadujące nogi zostały po prostu połączone płozami. w minimalistycznych i nowoczesnych pomieszczeniach z powodzeniem można wykorzystać fotel bujany z biegunami metalowymi, natomiast w aranżacjach skandynawskich, uszaka z drewnianą podstawą.

Jak wybrać taki fotel?

Wybór konkretnego modelu fotela bujanego podyktowany jest zazwyczaj stylistyką wnętrza. Modele stylizowane na te z zeszłej epoki często wyposażone są w nowoczesne rozwiązania takie jak na przykład wersje dwuosobowe, w których można nie tylko wygodnie odpoczywać, ale i leżakować. Poza tym siedziska dodatkowo bywają doposażone w poduchy, które służą za podnóżki, natomiast bardziej tradycyjne modele w specjalne stopery, które pozwalają zatrzymać kołysanie i wygodnie odpocząć w statecznej pozycji.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Poszukując idealnego fotela bujanego do naszego wnętrza warto patrzeć nie tylko na jego walory estetyczne, lecz przede wszystkim na konstrukcję zapewniającą wygodę i bezpieczeństwo korzystania. Dlatego decydując się na zakup zwróćmy uwagę na to, czy oparcie jest odpowiednio wysokie, by zapewnić podparcie plecom i szyi oraz czy producent uzupełnił fotel bujany o zagłówek.