Czym jest terapia bólu i dlaczego staje się tak bardzo popularna?

Coraz więcej ośrodków medycznych i przychodni oferuje terapię bólu, ale na pierwszy rzut oka – nie wiadomo z czym wiązać leczenie: z bólem głowy, bólem pleców, czy bólem brzucha?

leczenie bolu dniel szwalkiewicz
Czym jest terapia bólu i dlaczego staje się tak bardzo popularna. Foto Daniel Szałkiewicz

Terapia wskazana jest dla osób, które wymagają szczegółowych badań i skarżą się na dolegliwości, których sami nie są w stanie sprecyzować.
Jeśli ból dotyczy głowy, pleców lub kończyn, a dotąd nie było prowadzonej żadnej diagnostyki w tym kierunku – lekarz przede wszystkim powinien zebrać bardzo dokładny wywiad na temat historii bólu, historii chorób w rodzinie i.t.p. Terapia niewyjaśnionego pochodzenia bólu wiąże się z tym, że pacjent musi być przygotowany na poświęcenie czasu, aby wykonać wszystkie zlecone badania i poddać się zleconej terapii.

Dlaczego pojawia się ból?

Ból może pojawić z różnych przyczyn. Mogą to być dolegliwości związane z chorobami przewlekłymi, urazami albo uszkodzeniem tkanek lub nerwów obwodowych. Czasami jest to ból ostry, a czasami przewlekły, czyli trwający powyżej 3 miesięcy. Pacjenci odczuwają nie tylko dolegliwości związane z odczuwaniem bolesnego dyskomfortu, ale także popadają w depresję, a nawet dochodzi do zmiany ich zachowania. Reakcja organizmu bólem na jakiekolwiek uszkodzenia jest reakcją obronną, dzięki której wiemy, że coś jest nie tak. Jego lokalizacja jednak nie zawsze sugeruje faktyczne źródło. Bardzo często okazuje się, że choroba umiejscowiona jest w zupełnie innym rejonie ciała. Z tego też powodu podejście do pacjenta powinno być holistyczne i kompleksowe.

Jak leczy się ból?

W zależności od przyczyny ból leczy się wieloetapowo. W pierwszej kolejności pacjentowi podaje się leki z zawartością substancji czynnych tj. paracetamol, ibuprofen lub tramal – wyjaśnia dr n. med. Munther Sabarini z berlińskiej kliniki Avicenna – Kolejnym krokiem jest zlecenie wszelkich niezbędnych badań zarówno biochemicznych, jak i z zakresu diagnostyki obrazowej. Bardzo często do naszej kliniki trafiają pacjenci z bólem głowy lub kończyn, nie zdając sobie sprawy, że problem tkwi w kręgosłupie. Przyczyną takich dolegliwości może być wypadnięcie krążka międzykręgowego, stenoza kanału kręgowego, stan zapalny, guz lub cysta. Dokładnie ich umiejscowienie wskaże wynik badania rezonansem magnetycznym lub tomografii komputerowej. Wówczas można rozpocząć leczenie przyczyny – dodaje. W terapii bólu stosuje się także 3-4 wstrzyknięcia lub infiltracje podrażnionych struktur, na przykład infiltracje stawów kręgowych, czy okołokorzeniowa terapia bólu (PRT: wstrzykiwanie środka znieczulającego, np. lidokainy lub preparatu zawierającego kortyzon), aby złagodzić podrażnienie. Jeśli zastosowane metody nie przynoszą oczekiwanego skutku – lekarz może zlecić stymulację rdzenia kręgowego lub denerwację, które bezpośrednio wpływają na system neurologiczny. Dzięki zabiegom można dezaktywować podrażnione nerwy, które nie będą przekazywać dalszych impulsów bólowych.

Kiedy możemy liczyć na efekty?

Każda metoda leczenia bólu nie wymaga długotrwałej niezdolności do codziennych aktywności, jeśli przynosi efekty. W przypadku zabiegów tj. denerwacja czy stymulacja rdzenia kręgowego, niezdolność do pracy to zaledwie tydzień, a powrót do aktywności sportowej może nastąpić już po 2 tygodniach. Wyjątek stanowią bóle przewlekłe na skutek chorób terminalnych, które leczy się w ramach opieki paliatywnej. Jeśli natomiast przyczyną bólu jest guz, cysta lub przepuklina – zakończenie leczenia szacuje się po okresie rekonwalescencji, ale ból ustępuje w niedługim czasie po zastosowanych zabiegach (po ok. tygodniu).