Depresja – najczęściej występująca choroba psychiczna

Większość z nas nie chce rozmawiać o depresji – udajemy, że problem ten nie istnieje, bo tak jest nam po prostu łatwiej. Wtedy nie musimy sami przed sobą przyznać się, że coś jest nie w porządku.

Depresja – najczęściej występująca choroba psychiczna

W dzisiejszym społeczeństwie – pomimo znacznego postępu – w dalszym ciągu mamy niestety problem z brakiem zrozumienia dla osób, które chorują psychicznie. Nie chcemy zaakceptować tego, że takie choroby przytrafiają się równie często, jak dolegliwości fizyczne i mogą dotknąć zarówno osoby młode, jak i starsze – dobrze wykształcone, bogate, ubogie, bezrobotne lub wykonujące bardzo odpowiedzialny zawód.

Jeżeli przyznamy przed sobą, że depresja faktycznie może zaatakować każdego to pojawi się ryzyko, iż być może ktoś wokół nas także choruje – a my tego nie zauważyliśmy. Patrząc na to, jak wiele ludzi każdego roku próbuje odebrać sobie życie w wyniku depresji – niestety faktycznie jest to możliwe. Ludzie chorują, ponieważ przytrafia im się coś złego – śmierć bliskiej osoby, śmiertelna choroba, utrata pracy. A czasami po prostu budzimy się pewnego dnia i żadna z tych spraw, które były dla nas wczoraj ważne – nie ma już znaczenia.

Objawy choroby

Lista objawów depresji jest bardzo długa i niestety sporo będzie tutaj zależało od konkretnej osoby. Dobrze obrazuje to chociażby fakt, iż czasami mamy do czynienia ze znacznym ograniczeniem apetytu – a czasami depresja wpędza nas w zaburzenia odżywiania i wykorzystujemy jedzenie do tego, aby poprawić sobie nastrój. Podobnie ludzie z depresją wykorzystują też alkohol i narkotyki. Także ze snem może to wyglądać różnie – depresji towarzyszy zarówno bezsenność, jak i przesypianie większej części dnia.

To właśnie dlatego warto zawsze wybrać się do psychologa – nie możemy sami stawiać sobie diagnozy, bo to zbyt poważna choroba. Tym, co powinno nas zaniepokoić jest utrata zainteresowań – nie obchodzi nas praca, rodzina, pasje, znajomi. Jeżeli tylko mamy taką możliwość to w ogóle nie wychodzimy z domu. Depresja będzie szczególnie niebezpieczna, jeżeli pojawi się u osoby samotnej – wtedy tylko ona może coś w swojej sytuacji zmienić. Bywa jednak tak, że musi minąć wiele miesięcy zanim się na to zdecyduje.

Sposoby leczenia

Leczenie depresji najczęściej obejmuje terapię u psychologa, która czasami łączona jest także z leczeniem farmakologicznym. To psycholog lub psychiatra zadecyduje, co jest nam potrzebne. Na pewno musimy przygotować się na długotrwały proces i na to, że my sami będziemy musieli też nauczyć się radzić sobie z depresją – tylko wtedy mamy

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Artykuł sponsorowany