Dlaczego bolą uda bez wysiłku?

Ból mięśni, w tym ud, który nie jest wynikiem urazu lub aktywności fizycznej, może świadczyć o rozwijającej się w organizmie infekcji wirusowej.

Bóle mięśniowe i stawowe są charakterystyczne w przebiegu grypy, różyczki, a nawet ospy. Często towarzyszy im wówczas nadmierna tkliwość skóry. Cierpiące osoby skarżą się, że aktywatorem bólu jest nawet kontakt skóry z zakładanym ubraniem. Zwykle dolegliwości ustępują po kilku dniach, zwłaszcza jeśli wdrożymy właściwe leczenie.

Ból mięśni ud i innych dużych partii mięśniowych jest objawem boreliozy. Często po ugryzieniu kleszcza występują symptomy podobne do tych poprzedzających grypę. Dlatego, jeśli dolegliwości nie ustępują mimo zażycia leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), wskazana jest specjalistyczna konsultacja w celu ustalenia przyczyny bólu. Leki zawierające m.in. ketoprofen można stosować do doraźnego łagodzenia dolegliwości, ale zgodnie ze wskazaniami lekarza i zaleceniami zawartymi w dołączonej do opakowania ulotce.

Ból mięśni ud bez wysiłku może być następstwem nagłej rezygnacji z intensywnej i regularnej aktywności fizycznej. Przyzwyczajone do pracy mięśnie reagują wówczas nadmiernym wydzielaniem kwasu mlekowego, czyli substancji odpowiedzialnej za tzw. zakwasy. Przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości jest też nadmierne napięcie mięśni, charakterystyczne w przypadku nerwicy.

Łagodzenie bólu ud domowymi sposobami

Poza lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym warto pamiętać o rozluźnieniu mięśni. Bolące mięśnie są często nadmiernie napięte i skrócone, przez co próbujemy odciążyć kontuzjowaną kończynę. W redukcji napięć dobrze sprawdzają się ciepłe okłady lub kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych o działaniu relaksującym. Miejscowo dobrze działają maści przeciwbólowe lub plastry, które przyklejamy na kilka godzin. W stanach przewlekłego napięcia duże znaczenie ma właściwa terapia, a przede wszystkim skuteczne są zabiegi fizjoterapeutyczne, które przywracają mięśniom odpowiednią elastyczność. Miejscowo warto też stosować maści przeciwbólowe i rozgrzewające, ponieważ ciepło sprzyja rozluźnieniu i przynosi odczuwalną ulgę.

Ból mięśni, który jest wynikiem nadmiernego napięcia, np. w przebiegu nerwicy, wymaga kompleksowego działania, na które składają się również techniki relaksacyjne. Jeśli jest następstwem rezygnacji z aktywności fizycznej, wówczas pomóc powinna gorąca kąpiel oraz delikatna aktywność, aby poprawić krążenie i pomóc organizmowi pozbyć się toksycznych substancji.