Dlaczego dopada nas chrypka i jak sobie z nią radzić?

Bywa ona prawdziwą zmorą osób pracujących na co dzień głosem, jednak jest na nią kilka skutecznych sposobów.

Dlaczego dopada nas chrypka i jak sobie z nią radzić?

Chrypka to uciążliwa dolegliwość, która może nie tylko przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, ale także uniemożliwić wykonywanie pracy zawodowej wtedy, gdy jest związana ona z emisją głosu, a więc m.in. u nauczycieli, aktorów czy przedstawicieli handlowych. Co jest właściwie jej przyczyną i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny chrypki

Chrypkę może powodować wiele czynników. U osób, które codziennie, intensywnie pracują głosem, może dochodzić do przesuszenia błony śluzowej gardła i nadwyrężenia aparatu mowy, co manifestowane jest właśnie chrypką, a nawet utratą głosu na pewien czas. Jednak nie tylko nadwyrężenie gardła i krtani może ją wywołać. Bywa, że jest ona objawem poważniejszych infekcji i zapalenia gardła, ale także symptomem ostrego zapalenia nagłośni, zapalenia krtani i tchawicy oraz innych, poważnych chorób. Dlatego pojawienie się i utrzymywanie się chrypki należy konsultować z lekarzem. Może być ona także wywołana dymem tytoniowym czy stałą ekspozycją gardła i krtani na działanie suchego powietrza.

Jak odzyskać głos?

Leczenie poważnych chorób wywołujących chrypkę należy zostawić specjalistom, jednak jeśli wynika ona z nadwyrężenia głosu czy przesuszenia gardła, możemy pozbyć się jej samodzielnie. W takim przypadku najważniejsze jest nawilżenie gardła, które zniweluje podrażnienie. Można sięgnąć po preparaty, takie jak GeloVox, które nawilżają gardło, tworząc na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła film ochraniający podrażnione miejsca i zapewniający barierę utrudniającą dalsze wysuszenie. Powłoka ochronna sprzyja również regeneracji zniszczonych struktur błony śluzowej gardła. Wygodna forma tabletki do ssania zamkniętej w aluminiowej tubce, pozwala na stosowanie preparatu w każdym miejscu, w dyskretny sposób.

Sposób na uniknięcie chrypki

Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak jednak zapobiegać chrypce? Oczywiście należy unikać infekcji, jednak jak wiadomo, może być to trudne, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, w którym zapadalność na różnego rodzaju przeziębienia jest wyższa. Możemy jednak zabezpieczyć gardło przed wysuszeniem i podrażnieniem, także wtedy, gdy pracujemy głosem. Tabletki na gardło GeloVox dzięki swojemu unikalnemu składowi, przede wszystkim nawilżają powierzchnię gardła i jamy ustnej, chroniąc ją przed przesuszeniem, które jest kluczowym elementem w powstawaniu podrażnień i chrypki. Dzięki delikatnej barierze, jaką tworzą, umożliwiają długotrwałą pracę głosem, bez podrażnień i utraty nawilżenia.

Niezwykle ważna jest także dbałość o zdrowie, oparta na stosowaniu zbilansowanej, pełnej witamin i składników odżywczych diety oraz ruch. Zdrowy organizm łatwiej radzi sobie z przeziębieniami i infekcjami. Istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody, a więc nawadnianie całego organizmu. Dzięki temu także gardło, krtań i inne narządy odpowiedzialne za emisję głosu będą lepiej funkcjonowały. W miarę możliwości warto też stosować nawilżacze powietrza w miejscach, gdzie jest ono suche, na przykład w wyniku działania ogrzewania.